۱: کلاس های آموزشی

اولین گزینه ای که هر سال بعد از اتمام سال تحصیلی به ذهن والدین می رسد، فرستادن بچه ها به کلاس های آموزشی است. اما چه کلاسی و با چه هدفی؟ اگر فقط می خواهید بچه ها را چند ساعتی از خانه دور کنید تا نفس راحتی بکشید و به کارهای خودتان برسید کلاس و هدف آن برای شما مهم نخواهد بود اما اگر دوست دارید فرزندان آموخته های بیشتری برای ساختن زندگی آینده خود داشته باشد برای خوتان و او هدفی تعریف کنید.

۲: کلاس زبان

اگر می خواهید از کلاس های آموزش زبان بهره ببرید قطعا یک ترم تابستان و بعد هم رها کردن آن تا تابستان سال بعد چیزی عایدتان نمی کند پس اگر می خواهید از کلاس زبان استفاده کنید باید مصمم شوید تا در ترم های بعد نیز آن کلاس را ادامه دهید به سن و سال و شرایط رفت و آمدتان توجه کنید و ببینید آیا می توانید چند روز در هفته در طول سال تحصیلی فرزندتان را به کلاس آموزش زبان برسانید؟ اگر نمی توانید یک ترم تابستان نشستن سر این کلاس ها وقتی است که می تواند در جای دیگری هزینه شود اما شما فقط آن را سپری می کنید.

۳: کلاس های ورزشی

کلاس های ورزشی هم بحث دیگری دارد، شاید بگویید نمی خواهم فرزندم ورزشکار شود اما در این مورد به خصوص نمی توانید جلوی علاقه او، مخصوصا پسرها، را بگیرید و البته ورزش هم علاوه بر فواید زیادی که برای او خواهد داشت شاید راه صحیحی رو به فردا باشد؛ بی دلیل مخالفت نکنید اگر ورزش برای فرزند شما خطری ندارد و منع پزشکی ندارد و می دانید به درس خواندن او هم لطمه ای وارد نمی شود پس منتظر چه هستید؟ به علاوه یادگیری ورزشی مثل شنا خیلی می تواند کمک کننده باشد.

کلاس های ورزشی

۴: کلاس های هنری

با توجه به سن فرزندتان از کلاس هایی بهره ببرید که در طول تابستان دوره آن ها تمام می شود. مثلا: دوره های مختلف هنری مانند نقاشی در حد مبتدی و آشنایی (طراحی با مداد، مداد رنگی، آبرنگ، رنگ روغن و …)، کمک های اولیه، آموزش کامپیوتر، آموزش قرآن، موسیقی و … .
برای آموزش بعضی از مهارت ها مانند مکانیکی و تعمیر وسایل برقی، حتی یاد گرفتن فروشندگی دوره های خیاطی و آرایشگری می توانید از بعضی افراد فامیل کمک بگیرید تا با توجه به شغلش به فرزند شما مهارتی بیاموزد. این سبب می شود تا فرزند شما علایق و استعدادهایش را بشناسد.

۵: کتاب و مطالعه

اگر نمی توانید هزینه زیادی برای خرید کتاب بکنید؛ عضویت در یک کتابخانه و امانت گرفتن و خواندن کتاب های مختلف می تواند قوه تخیل فرزندتان را تقویت کند، دایره لغاتش را وسیع کند، برای نویسندگی یا خبرنگاری در آینده به او کمک کند، اطلاعاتش را زیاد کند و سرانه مطالعه را نیز بالا ببرد! فقط باید سعی کنید خودتان هم با او کتاب بخوانید؛ حتی اگر این کتاب ها رمان و داستان باشند.

خواندن کتاب

۶: گردش و تفریح

در ایران ما و تمام شهرهای مختلف تفرجگاه های طبیعی، بناهای زیبا و تاریخی و موزه وجود دارند. به راستی چند بار به موزه ها یا بناهای تاریخی و میراث فرهنگی شهرمان سر زده ایم؟ دیدن از این بناها را حتی اگر علاقه ای به تاریخ ندارید از دست ندهید؛ چون حتما پشیمان خواهید شد.
تفرجگاه های طبیعی و پارک ها هم که جای خود دارند و روحیه شما را عوض خواهند کرد؛ به علاوه می توانید دوستان تان را نیز با خود همراه کنید و از بازی بچه ها لذت ببرید.
سینما رفتن و دیدن فیلم های خوب هم می تواند مفید باشد.

گردش و تفریح

۷: مسافرت

بهترین زمان دیدن اقوام که در دیگر شهرها زندگی می کنند و یا بناهای تاریخی که همیشه فقط در تلویزیون می بینیم، زیارت و سیاحت همین تابستان و تعطیلی مدارس است. حتما می گویید هزینه مسافرت خیلی بالاست اما اگر با وسایل نقلیه ارزان و یا ماشین شخصی خودتان به سفر بروید و به جای هتل های گران قیمت، سری به مسافرخانه ها بزنید یا از چادر استفاده کنید و در مورد غذا هم ایرادگیر نباشید حتما می توانید بهترین مدیریت هزینه را انجام دهید و از سفرتان لذت ببرید فقط باید ببینید هدف تان از مسافرت واقعا چیست.

مسافرت

۸: تلویزیون و بازی های کامپیوتری

تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای هم گزینه هایی برای پر کردن اوقات فراغت هستند که باید حواس تان باشد در آن زیاده روی نشود. حتما می توان از تلویزیون وانجام بازی های رایانه ای چیزهایی یاد گرفت اما زیاده روی عواقب خوبی نخواهد داشت.

شما چطور برای اوقات فراغت در تابستان برنامه ریزی می کنید؟

نکات و هشدارها

هنگام تفریح و مسافرت حواس تان به محیط زیست باشد حتی اگر هیچ کس محیط زیست را به رسمیت نمی شناسد.

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید