چیزهایی که لازم دارید

تور سفت به طول ۱ متر و عرض ۰٫۵ متر. برای کودک ۱ متر و برای بچه های کمی بزرگ تر طول ۲ متر مناسب است. اگر بیش از یک رنگ باشد بهتر است.
کش نازک به طول ۵ سانتی متر بیشتر از دور کمر یا لگن کودک.
یک الگو برای بریدن نوارها. ۶ سانتی متر عرض و ¾ متر طول برای این کار مناسب است.

گام ۱

می توانید از میز اتو برای کارتان استفاده کنید. ۱ متر تور نازک را روی میز قرار دهید. ۱٫۵ متر کمی زیاد است. اگر تور صاف باشد بهتر است. پس به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید.

چگونه بدون دوختن دامن باله درست کنیم

گام ۲

تور را از وسط تا کنید و روی هم قرار دهید.

چگونه بدون دوختن دامن باله درست کنیم

گام ۳

در امتدا خطِ تا آن را ببرید. حالا دو تکه تور را مجدداً روی هم قرار دهید و از وسط تا کنید و در امتداد خط تا ببرید.

چگونه بدون دوختن دامن باله درست کنیم

گام ۴

کش را ۵ سانتی متر بلند تر از اندازه ی دور کمر یا لگن کودک ببرید. دو انتهای آن را کمی آزاد به هم گره بزنید (یعنی گرهی که خیلی سفت نباشد) تا یک دایره ی بزرگ ساخته شود.

چگونه بدون دوختن دامن باله درست کنیم

گام ۵

در این مرحله مانند الگو یک نوار از تور ببرید. (در واقع دو نوار است زیرا تور دو لایه است) نوار باید ۶ سانتی متر عرض و ۰٫۵ متر طول داشته باشد.

چگونه بدون دوختن دامن باله درست کنیم

گام ۶

یکی از نوارها را از وسط تا کنید. یک حلقه در بالای آن درست کنید. آن را زیر کش قرار دهید. حالا دو انتهای نوار را از درون حلقه رد کنید. به این ترتیب نوار به کش متصل می شود. این کار را آنقدر تکرار کنید تا همه ی نوارها را به کش گره بزنید.
برای اینکه دامن کمی پرتر و پف دار تر به نظر برسد، می توانید نوارها را تنگ تر و نزدیک تر به هم گره بزنید. (ممکن است حداقل به یک متر و یا بیشتر از تور احتیاج داشته باشید؛ به خصوص اگر فرزندتان کمی بزرگ تر باشد)
با این اندازه ها، ۱۰ گره ی آزاد حدود ۱۵ سانتی متر از طول را پر می کند که برای یک دامن باله تقریباً کافی است. اما اگر دوست دارید که دامن پرتر باشد باید گره ها را محکتر و فشرده تر بزنید به طوری که هر ۱۰ گره، ۵ سانتی متر از طول را پر کند.

چگونه بدون دوختن دامن باله درست کنیم

گام ۷

دامن را امتحان کنید. نتیجه ی کار یک دامن مناسب ساخته شده با ۱ متر تور است که که طول آن برای یک کودک مناسب است. تنها محدودیت آن، طول کش است. می توانید دامن را دقیقاً مطابق مراحل بالا درست کنید یا با استفاده از یک رنگ دیگر، حاشیه دوزی، پولک یا منجوق دوزی، سکه دوزی و یا سنگ دوزی دامن را جالب تر و زیباتر کنید تا کودک از آن لذت ببرد.

چگونه بدون دوختن دامن باله درست کنیم

نکات و هشدارها

وقتی برای خرید تور می روید از فروشنده بخواهید دو تکه ی نیم متری همرنگ به شما بدهد. یا یک تکه ی نیم متری از یک رنگ و تکه ی دیگر را از رنگ متفاوتی بدهد. این کار ظاهر دامن را دلنشین تر و خوشایند تر می کند.

برش زدن تور را حتماً باید والدین انجام دهند اما مابقی کار را بچه ها هم می توانند انجام دهند.

هنگامی که حلقه ی بالای نوار را زیر کش قرار دادید و خواستید که دو انتهای آن را از درون حلقه رد کنید، می توانید یک نوار دیگر را هم از حلقه رد کنید و بعد گره بزنید. این کار باعث می شود که دامن پف دار تر به نظر برسد.

منابع

WikiHow

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

 1. سلام کسی هست؟؟

  Rating: 5.0. From 1 vote.
  Please wait...
  • سلام
   می تونم کمکی کنم؟

   Rating: 5.0. From 1 vote.
   Please wait...

شما هم نظر دهید