گام ۱

ابتدا فکر کنید که از وکیل خانوادگی چه کاری می خواهید. همه افراد وکیل خانوادگی را برای هدفی یکسان نمی خواهند. برخی از خدماتی که وکیل خانوادگی می تواند به شما بدهد، عبارتند از:
– برنامه ریزی املاک، که شامل تهیه پیش نویس و اجرای وکالتنامه های اقتصادی و بهداشتی، راه اندازی و مدیریت ودیعه و تهیه پیش نویس و اجرای وصیتنامه در زمان حیات و وصیتنامه پس از مرگ و هر نوع وصیت نامه دیگر می باشد.
– پیش نویس توافق نامه های قبل و بعد از ازدواج و حفظ دارایی خانواده و اعضایی که می خواهند ازدواج کنند و یا به تازگی ازدواج کرده اند.
– برنامه ریزی و پیشنهاد مالیاتی. گریز از مالیات امری غیر قانونی است، اما برنامه ریزی مالیاتی و خرج، انتقال و ذخیره پول در جهت کم کردن مالیات کاری قانونی است.
– ایجاد کسب و کارها و توافق های کوچک.
– حضانت و سرپرستی، اضافه کردن فردی جدید به خانواده، از طریق حضانت و سرپرستی افراد سالمند و یا نیازمند، بخشی از زندگی اغلب انسان هاست که هر فرد با کمک از وکیل خانوادگی می تواند در این راه بهتر عمل کند.
– دفاع در مقابل جرم. اغلب اعضای خانواده یک وکیل خانوادگی را ترجیح می دهند تا به آن ها در جرائم کوچک از قبیل تخلفات رانندگی و نقض قوانین اجتماعی کمک کند.

گام ۲

تصمیم بگیرید که محل کار وکیل در کدام شهرستان و یا محله باشد. در حالی که بسیاری بر این عقیده اند که وکیلی که از شهری بزرگ باشد بهتر است، این موضوع همیشه صادق نیست. معمولا آن وکیلی بهتر است که در شهری که دادخواهی و یا کار حقوقی در آن جریان داشته باشد، مشغول به کار باشد؛ چرا که وی با وکیل ها، قضات و مسئولین دادگاه های دیگر و نیز قوانین مختلف محلی آشنا خواهد بود. در نتیجه باید شهرستان یا محله ای را انتخاب کنید که بیشتر مسائل حقوقی تان در آنجا باشد، مثل شهرستان محل زندگی و یا شهرستانی که در آنجا کسب و کار دارید.

گام ۳

فهرستی از وکیل های مجرب در منطقه خود را فراهم کنید. از راه های پیدا کردن این وکیل ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– به مجله های تبلیغاتی نگاهی بیاندازید. وکیل های مختلف، با تخصص متفاوت را در آن ها پیدا خواهید کرد.
– به سایت های مربوط سر بزنید. وبسایت های زیادی هستند که دایرکتوری قابل جستجو از وکلا در آن ها موجود است.

گام ۴

وبسایت مربوط به هر وکیل را در کنار نام وی بنویسید. برای این کار به قسمت جستجوی سایت گوگل و یا یاهو بروید و نام افرادی که یادداشت کرده اید را جستجو کنید. به نکات زیر برای جستجو توجه داشته باشید:
– نامی که می خواهید جستجو کنید را داخل نقل قول قرار دهید. برای مثال “احمد احمدی” را جستجو کنید و نه احمد احمدی.
– نام شهر مربوط به آن وکیل را نیز به این صورت بیاورید، برای مثال: “احمد احمدی” و “مشهد”.
– کلمه “وکیل” را در کنار نامی که می خواهید جستجو کنید بنویسید و اینگونه نتایج جستجو را محدود کنید. برای مثال: “وکیل و ‘احمد احمدی’ و مشهد”.

گام ۵

وبسایت همه وکلا را ملاحظه نمایید. هدف شما از بررسی دقیق وبسایت این افراد، حذف وکیل های ناکارآمد از فهرست تان است. برخی نکاتی که برای حذف این اسامی باید به خاطر بسپارید عبارتند از:
– وبسایت یک وکیل باید عاری از هرگونه غلط ویرایشی و یا دستوری باشد، چرا که وکیل فردی است که با قانون سر و کار دارد و نوشتار او نباید چنین غلط هایی داشته باشد.
– مدرک کارشناسی حداقل مدرکی است که یک وکیل باید داشته باشد و مدرک فوق لیسانس و عضو کانون وکلا بودن از شرایط دیگر است. محل تحصیل وکیل نیز یک امتیاز محسوب می شود و البته سوابق کاری وی نشان دهنده میزان تجربه ای است که دارد.
– کیفیت سایت و اطلاعات ارائه شده، نشان دهنده کیفیت خدماتی است که یک وکیل ارائه می دهد.

گام ۶

قرار ملاقاتی با وکیل هایی که در لیست تان باقی مانده ترتیب دهید. هر کدام که در اولین ملاقات هم از شما پول خواستند را از فهرست خود حذف کنید. وکیل های خوب معمولا ۳۰ دقیقه ملاقات اول را بدون هزینه برای شما ترتیب خواهند داد.

گام ۷

خود را برای ملاقات آماده کنید. برخورد اول با وکیل را به عنوان مصاحبه استخدام در نظر بگیرید و در انتهای ملاقات، او را برای شغل وکیل خانوادگی، ارزیابی کنید. قبل از ملاقات باید:
– توضیحاتی در مورد کاری که برای وکیل در نظر دارید بنویسید. نوشتن توضیحات کار می تواند وکیل مناسب را بر اساس مهارت های مورد نیاز انتخاب کند.
– سوالاتی که در نظر دارید از وکیل بپرسید را بنویسید. سوالاتی بپرسید که با پاسخ گرفتن آن ها بتوانید وکیل مناسب را برای کار خود انتخاب کنید. برای مثال، اگر برنامه ریزی املاک برای شما مهم است و قسمت اعظم دعوی حقوقی خانوادگی شما شامل آن است، باید از تجربیات وکیل درباره برنامه ریزی املاک سوال بپرسید و اینکه نحوه کمک رسانی آنها به شما در این مورد چگونه خواهد بود.
– یک خودکار و کاغذ نیز همراه خود داشته باشید و در طول زمان ملاقات، یادداشت بردارید.

گام ۸

با همه وکلایی که در لیست تان باقی مانده است ملاقات کرده و از صحبت هایشان یادداشت بردارید. اولین بازخوردی که از وکیل و همکارانش که ملاقات کردید؛ دریافت کرده اید را در جایی یادداشت کنید تا بتواند در انتخاب فرد اصلح کمک رسان باشد.

گام ۹

یادداشت های خود را مرتب کنید و افرادی که صلاحیت انتخاب شدن را ندارند، از فهرست کاندیداها حذف کنید و در حقیقت این لیست را ویرایش کنید.

گام ۱۰

پس از اینکه بر اساس سوالاتی که پرسیدید و نظرات خود به افراد منتخب نهایی رسیدید، نظر دوستان، خانواده و همکاران خود را درباره این کاندیداهای نهایی جویا شوید و از تجربیات آن ها نیز بهره مند شوید.

گام ۱۱

انتخاب نهایی را از لیست منتخب نهایی انجام دهید. در این راه به نکات زیر توجه داشته باشید:
– دستمزدی که وکیل بابت کارهای حقوقی از شما می خواهد را با دیگر وکلا مقایسه کنید.
– توجه داشته باشید که وکیل خانوادگی شما باید توانایی های زیاد و حوزه های فعالیت وسیعی داشته باشد.
– اخلاق خوب و برخورد درست یکی از چیزهایی است که در طول دوره کار حقوقی، از وکیل انتظار دارید.

منابع

WikiHow

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید