گام ۱

مطمئن باشید که گیاهان به اندازه کافی نور دریافت می کنند چون حتماً به نور احتیاج دارند. باید بدانیدکه هر کدام از آنها به چه میزان نور طبیعی نیاز دارند. پنجره یک مکان ایده آل است. اما حتماً یک زیر گلدانی یا سینی زیر گلدان برای گرفتن آبی که در اثر آبیاری از زیر آنهاخارج می شود (اغلب شبها) بگذارید.

چگونه از گل های آپارتمانی مراقبت کنیم

گام ۲

به میزان مورد نیاز به آنها آب بدهید. گیاهان به آب نیاز دارند اما نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. وقتی قصد دارید به گل ها آب بدهید، به اندازه ای این کار را انجام دهید که خروج آب را از زیر گلدان ببینید. هیچ وقت گل ها را درون گلدانی که زیرش سوراخ ندارد قرار ندهید. در مورد میزانی توجهی که باید نسبت به گل هایتان داشته باشید واقع بین باشید و بر این اساس از آنها مراقبت کنید. گیاهان بزرگ تری که طبیعتاً در گلدان های بزرگ قرار دارند نسبت به گل هایی که در گلدان های کوچکتری قرار دارند و هر دو روز یکبار خاک شان خشک می شود، به دفعات کمتری برای آبیاری نیاز دارند. گیاهانی مانند کاکتوس نسبت به گیاهانی با برگ های کوچک و ضعیف و یا گیاهانی که گل می دهند، به آبیاری کمتری نیاز دارند. البته زمانی که کاکتوس گل بدهد نسبت به قبل کمی بیشتر به آب احتیاج دارد. می توانید به یک گل فروشی و یا گلخانه بروید و در مورد میزان نور، دما و مکان مناسب نگهداری که گل های مختلف نیاز دارند، تحقیق کنید و گیاهی را انتخاب کنید که علاوه بر اینکه زیباست برای فضایی که در خانه دارید مناسب باشد و از همه مهمتر شما زمان کافی برای مراقبت و رسیدگی از آن داشته باشید.

چگونه از گل های آپارتمانی مراقبت کنیم

گام ۳

مراقب آفت های گیاهی باشید. بعضی گیاهان طوری هستند که آفات را به خود جذب می کنند. منظور از آفات در واقع حشراتی هستند که از گیاه تغذیه می کنند و موجب ضعیف شدن آن می شوند. بعضی گیاهان نسبت به بقیه بیشتر مستعد هستند که مورد حمله ی آفات قرار بگیرند. گیاهانی که برگ های نازکی داشته باشند بیشتر مورد حمله ی کرم ها هستند و سایر گیاهان هم ممکن است مورد حمله ی حشراتی مثل ساس قرار بگیرند. باید یاد بگیرید که وجود این حشرات و آفات را شناسایی کنید و سپس گیاه را درمان کنید. معمولاً یک حشره کش می تواند در انجام این کار به شما کمک کند اما همیشه هم استفاده از آن جواب نمی دهد. بنابراین بهتر است که روش مقابله با هر آفت را یاد بگیرید. قارچ های انگلی و ویروس ها نیز می توانند روی گیاهان تأثیر بگذارند اما کمتر متداول اند. می توانید اطلاعات زیادی در این مورد را با جستجو در اینترنت پیدا کنید.

چگونه از گل های آپارتمانی مراقبت کنیم

گام ۴

از یک گلدان زیبا استفاده کنید. گلدان های تزئینی که با وسایل تان هماهنگ باشند، می تواند در افزایش زیبایی خانه تان مؤثر باشد. اگر گلدان روی یک سینی قرار داشته باشد و روی خاک آن حدود یک اینچ شن و ماسه بریزید، به گل کمک زیادی می کند. وقتی به گلدان آب بدهید، آب به عمق خاک نفوذ می کند ولی از اطراف آن تبخیر می شود. هوای اطراف گیاه را کمی مرطوب نگه دارید. این کار مخصوصاً در زمستان به گیاه کمک زیادی می کند. دقت کنید که آب در زیر گلدان جمع نشود زیرا اگر زیر گلدان پر از آب باشد، ریشه های گیاه دچار پوسیدگی می شود و این احتمال وجود دارد که گیاه از بین برود. زیر سینی یک سه پایه قرار دهید تا سینی به طور مستقیم روی یک سطح چوبی و یا یک سطح رنگ شده قرار نداشته باشد زیرا ممکن است رطوبت سینی در زیر آن جمع شود و باعث آسیب رساندن به سطح زیرینش گردد. اگر به هنگام آب دادن به گیاه تان آب نشت کرد، سریعاً آن را پاک کنید.

چگونه از گل های آپارتمانی مراقبت کنیم

گام ۵

وقتی حس گردید که گیاه از آخرین باری که به آن آب داده اید به طور قابل توجهی سبک تر شده است، مجدداً به آن آب بدهید. گیاهان مختلف به مقادیر متفاوتی آب نیاز دارند. بعضی گیاهان می توانند دو روز هم خشک بمانند اما سایر گیاهان، مخصوصاً گیاهانی که گل می دهند، کمتر می توانند خشک بودن خاک شان را تحمل کنند. تعداد کمی از گیاهان، به استثنای گیاهان آکواریومی و پاپیروس، دوست دارند که در تمام طول روز مرطوب باشند. ایجاد یک تعادل مناسب برای میزان رطوبت خاک باعث شادابی گیاهان تان می شود.

چگونه از گل های آپارتمانی مراقبت کنیم

گام ۶

بدانید چه نوع گیاهی برایتان مناسب خواهد بود. بعضی گل های خوب آپارتمانی مانند:
گل های روی زمین :
مارگیناتا خون سیاوشان( درخت اژدها )، فیکوس ( هر دو نوع کوچک و بزرگ ) سانسوریا (مادر در زبان قانون) اسپاتیفیلوم ( لیلی صلح ) گیاهان چتری. اگر نمی توانید نور و رطوبت کافی را در طول سال برای گل ها فراهم کنید از پرنده بهشت، بامبو، درختان نخل و سرخس اجتناب کنید. گیاهان مختلف شرایط آب و هوایی مختلف نیاز دارند.
گل های رومیزی و پشت پنجره :
کالانکوئه، بگونیا، ساقه نیشکر، بنفشه افریقایی، ارکیده (ارکیده پروانه نسبتاً آسان است اما تنها یک یا دوبار در سال شکوفه می دهد؛ شاخ و برگ جذابی اطراف آن است) گل شیپوری پیچی امریکا (پتوس) مارانتا، سینگونیوم، کراسولا، زامیوکالکاس. وسوسه نشوید که گیاهانی را به منزل بیاورید که به طور طبیعی فقط بیرون از خانه رشد می کنند. مانند فوشیا یا بگونیا. آنها وقتی از بیرون به داخل خانه آورده شوند، تمام تابستان دوام نمی آورند و می توانند منبع تولید حشرات باشند که به دیگر گیاهان داخل سالن هجوم می برند. انواع مختلفی از گیاهان وجود دارند و بعضی از مردم دوست دارند یک یا چند عدد از آنها جمع آوری کنند. اگر می خواهید با وجدان باشید مطمئن شوید که گیاهی که خریداری می کنید در گلخانه به وجود آمده باشد و یک گونه وحشی یا در معرض خطر نباشد.

چگونه از گل های آپارتمانی مراقبت کنیم

نکات و هشدارها

فقط گیاهان سالم را خریداری کنید. اگر گیاهی بیمار به نظر می رسد احتمالا مدت زیادی نمی توانید از آن نگهداری کنید. مگر اینکه تجربه زیادی داشته باشید یا آن گیاه از یک گونه نادر و ارزشمند باشد و کسی را بشناسید که در مورد آن آگاه باشد و بتواند شما را در مراقبت از آن یاری کند تا به طور کامل سلامتی اش را بازیابد.

اگر امکان دارد یک لیف حمام مرطوب را یک یا دو بار در سال روی برگهای گیاهان بزرگ بکشید تا زیبا به نظر برسند. هرگز پولیش گیاه را روی نوک برگها نکشید چون منافذ آنها بسته می شود و باعث می شود به سختی نفس بکشند. همچنین آن را روی قسمت زیرین برگ – جایی که گیاه بیشتر از آنجا تنفس می کند- نکشید. چون به سرعت باعث کشتن گیاهان می شوید. اگر می خواهید آنها را درخشان کنید ( فقط روی برگها را!) کمی شیر ۲% روی یک پارچه نرم بریزید و آن را روی برگهای بزرگ بمالید.

گل ها را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا نور به همه قسمتهای آن برسد. یک نقطه مناسب برای گیاهان در فاصله تقریبا ۳۰ سانتی متری از پنجره است.

وقتی تجربه کسب کردید می توانید گیاهان دیگر که نگهداریشان سخت است – مثل بنفشه افریقایی یا ارکیده- را امتحان کنید.

بعضی از گیاهان در برگهای خود دارای مواد شیمیایی هستند که اگر کودک یا حیوان خانگی تان آنها را بخورد دچار مشکل می شود. مثل نیشکر گنگ یا پونستیاس.

منابع

wikihow.com

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید