یکی از مسائلی که همواره مادران شیرده با آن روبرو هستند این است که نوزاد آنها چه مقدار شیر می خورد. همین مسئله باعث میشود که توجه مادران همواره به تغییرات رفتاری نوزاد و شیر موجود در سینه خود باشند. این رفتارهای موشکافانه در تغییرات حجم شیر موجود در سینه گاها منجر به این تصور در مادران می شود که نمی تواند شیر لازم را برای کودک خود فراهم کنند و همواره برای مادران شیرده این پرسش وجود دارد که چگونه شیر خود را افزایش دهند. در این مقاله به ارائه راهکارهایی برای افزایش شیر مادر می پردازیم.

گام ۱

استفاده از پمپ سینه سریعا پس از شیردهی نوزاد. این نوع عمل مکش باعث شبیه سازی برای سینه و تولید شیر بیشتر می شود. به خاطر داشته باشید تنها در صورتی که نیاز به افزایش شیر دارید این کار را انجام دهید.

گام ۲

زمان بین دفعات شیردهی را کم و زیاد نکنید و سعی کنید طبق یک زمان بندی منظم همواره شیردهی انجام شود. در صورتی که در برخی دفعات سر کار هستید یا در کنار نوزاد خود نیستید، سعی کنید با استفاده از روش پمپ سینه، این زمان بندی شیردهی را حفظ کنید. این عمل باعث خواهد شد که شیر شما شروع به کاهش یا خشک شدن نکند.

گام ۳

نوشیدن یک لیوان ماالشعیر در شب به افزایش شیردهی مادر کمک می کند. اما به خاطر داشته باشید که فقط یک لیوان و همچنین پس از آخرین شیردهی نوزاد در شب، ماهالشعیر را بنوشید.

گام ۴

جو نیز به عنوان یکی از مواد غذایی موثر در افزایش شیردهی مادر شناخته شده است. استفاده روزانه یک کاسه جو باعث افزایش چشمگیر شیر مادر خواهد شد.

گام ۵

مادران شیرده همیچنین می توانند از چای های مخصوص افزایش شیر مادر نیز استفاده کنند. اینگونه چای ها معمولا ترکیبی از گیاهان دارویی می باشند که به منابع تولید شیر کمک می کنند.

گام ۶

بسیاری از مادران شیرده به گیاه شنبلیله برای افزایش شیر اعتقاد دارند. برگها و تخم این گیاه در خاورمیانه و به خصوص در هند پرطرفدار می باشد. مادرانی که از این گیاه برای افزایش شیر خود استفاده می کنند معمولا زیر نظر متخصص و به صورت کپسول، آن را دریافت می کنند.

گام ۷

استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری یا سایر داروهایی که تاثیر آنها بر روی کاهش شیر مشخص نیست را قطع کرده و یا سعی کنید توسط پزشک متخصص با داروهای مطمئن جایگزین کنید.

گام ۸

به تعویق انداختن استفاده از غذاهای جامد برای کودکتان، به فعال ماندن منابع تولید شیر مادر کمک خواهد کرد. اگر پس از آنکه شروع به استفاده از غذاهای جامد برای کودکتان کردید، متوجه کاهش تولید شیر شدید، سعی کنید شیردهی را همواره پیش از استفاده از غذاهای دیگر انجام دهید.

منابع

eHow

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

به این مطلب چه نمره‌ای می‌دهید؟

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

 1. تشکر بسیار مطلب خوب بود

  Rating: 5.0. From 1 vote.
  Please wait...
 2. با درود
  ممنونم از مطلب خوبتون. سپاسگزارم

  Rating: 5.0. From 1 vote.
  Please wait...

شما هم نظر دهید