۱

چگونه روبان دوزی کنیم
یک روبان با کیفیت انتخاب کنید. همیشه روبان هایی بخرید که خوب درست شده باشند، رنگهای خوب و طرح های زیبا داشته باشند. روبانی که از جنس ابریشم خالص باشد بهترین نوع روبان است، اما انواع دیگر روبان با کیفیت خوب هم وجود دارد. از جمله روبان از جنس ابریشم مصنوعی، ساتن و … . اما روبان های ارزان تر از اینها ممکن است ماندگاری خوبی نداشته باشند و یا رنگ آنها در شستشو برود.

۲

از یک طرح مناسب و خوب استفاده کنید. الگوهای گلدوزی معمولاً برای روبان دوزی هم خوب هستند اما باید بتوانید طبق طرح پیش بروید.

۳

چگونه روبان دوزی کنیم
از سوزن مناسب استفاده کنید. سوزن ابریشم دوزی یا ملیله دوزی برای این کار مناسب است. سوراخ بزرگ این سوزن ها بزرگتر از سوراخ سوزن های معمولی است و روبان به راحتی از آن رد می شود.

۴

طول روبان را کوتاه کنید. چون روبان راحت گره می خورد، بهتر است از روبان با طول کوتاه استفاده کنید که به راحتی از پارچه عبور کند. طول مناسب برای آن بین ۱۲ تا ۳۰ سانتی متر است. این طول برای راحت کار کردن با آن مناسب است.

۵

در هنگام دوختن، پشت کار دنباله ای در حدود ۱ تا ۳/۵ سانتی متر از روبان باقی بگذارید. در پایان کار این دنباله ها را یکی یکی با یک نخ نازک گلدوزی به هم بدوزید یا آنها را با نخ گلدوزی در پایان کار روی هم کوک بزنید. این کار دنباله ها را در جای خود محکم می کند بدون اینکه زیر کار برجسته شود.

۶

نخ یا روبان را بیش از حد محکم نگه ندارید. وقتی روبان دوزی می کنید فشار زیادی وارد نکنید و آن را شل بدوزید. با این کار شکل کوک ها حفظ می شود و روبان کشیده نمی شود.

۷

در هنگام کار مواظب باشید روبان نچرخد. برای این کار با هرکوکی که روی پارچه می زنید روبان را با انگشت شست خود روی پارچه نگه دارید و همزمان روبان را هم بکشید.

نکات و هشدارها

هنگام روبان دوزی باید همیشه دستهایتان تمیز باشد و عرق دست تان را مرتباً با یک حوله خشک کنید.

هنرهای دستی رو دوست دارین؟ می خواین روبان دوزی یاد بگیرین؟

منابع

wikihow.com

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

شما هم نظر دهید