گام ۱

کمی در مورد تاریخچه آفساید بدانیم. قانون آفساید از بازی های مدرسه در روزهای اولیه پیدایش فوتبال سرچشمه می گیرد و برای این به وجود آمد که جلوی بازیکنان کندتر را که در محوطه جریمه منتظر دریافت توپ می شدند تا به راحتی گل بزنند، بگیرد. با گذشت زمان قانون آفساید تکامل یافته تا تعادل خوبی در بازی به وجود بیاورد. براساس قانون اصلاح شده فیفا در سال ۱۹۲۵، تنها دو بازیکن باید بین مهاجم و دروازه می بود. در سال ۱۹۹۰ برای کمک به جریان بازی آزادانه تر دوباره قانون اصلاح شد و به بازیکن مهاجم اجازه داده شد که با دفاع آخر در یک سطح قرار بگیرد بدون اینکه آفساید اتفاق بیافتد.

تشخیص آفساید در فوتبال

گام ۲

معنی آفساید را درک کنیم. استدلالی که در زمان معرفی قانون آفساید پشت آن وجود داشت، به مقدار زیادی باقی مانده است. آفساید برای جلوگیری از نزدیک شدن بازیکن مهاجم به دروازه و منتظر ماندن برای توپ است. به عبارت ساده تر آفساید زمانی اتفاق می افتد که مهاجم پشت خط مدافعان قرار بگیرد و قبل از آنها به توپ ضربه بزند. جزئیات بیشتر آفساید این است که:

تشخیص آفساید در فوتبال– بازیکن مهاجم در زمین حریف قرار بگیرد.
– بازیکن مهاجم از بازیکن دفاع آخر (و نه از دروازه بان) به دروازه نزدیکتر باشد.

تشخیص آفساید در فوتبال

– بازیکن مهاجم در بازی درگیر باشد؛ خواه برای بازی با توپ یا اینکه در کار دروازه بان یا دفاع مداخله کند.
– هنگامی که تخلف آفساید گرفته می شود، بازی متوقف می شود و یک ضربه آزاد غیر مستقیم (یعنی قبل از اینکه توپ وارد دروازه شود باید به یک بازیکن دیگر برسد) به تیم مقابل تعلق می گیرد.

تشخیص آفساید در فوتبال

گام ۳

در اینجا مواردی برای تعیین موقعیت آفساید و این که چگونه بفهمیم بازیکن مهاجم در موقعیت آفساید قرار دارد یا نه وجود دارد:

تشخیص آفساید در فوتبال– نگاه تان به دو بازیکن مدافع از جمله دروازه بان، که نزدیک دروازه قرار دارند باشد.

تشخیص آفساید در فوتبال– اگر کمتر از دو مدافع (از جمله دروازه بان) بین بازیکن مهاجم و دروازه قرار دارد و بازیکن مهاجم توپ ندارد، پس در موقعیت آفساید است.

تشخیص آفساید در فوتبال– اگر بازیکن مهاجم در موقعیت آفساید قرار داشته باشد و بازیکن هم تیمی اش صاحب توپ باشد، خطای آفساید وقتی اعلام می شود که مهاجم صاحب توپ شود یا از دستیابی بازیکن حریف به توپ جلوگیری کند.

تشخیص آفساید در فوتبالتوجه داشته باشید که با این حال این موارد برای قرار گرفتن بازیکن در موقعیت آفساید کافی نیست. عنصر کلیدی، اختلال در جریان بازی، با گرفتن توپ یا جلوگیری از رسیدن بازیکنان تیم حریف به توپ است.

تشخیص آفساید در فوتبال– از آنجا که تنها معیار برای بودن در موقعیت آفساید، لحظه ای از بازی است که بازیکن پاس را دریافت می کند، بازیکنان ممکن است آزادانه در موقعیت آفساید حرکت کنند و خطایی هم گرفته نمی شود. در مقابل وقتی به بازیکنی که در موقعیت آفساید قرار دارد پاس داده شود، در صورتی هم که بازیکن برای دریافت توپ از منطقه آفساید خارج شود باز هم خطای آفساید گرفته می شود. چون ممکن است بازیکن مهاجم با حداکثر سرعت به پشت مدافعان برگردد و زودتر از مدافعان به توپ برسد (حتی زمانی که هنوز توپ نرسیده است). با این کار می تواند در زمان دریافت توپ دفاع را باز کند و در عین حال نمی تواند آفساید باشد.

تشخیص آفساید در فوتبال

گام ۴

کار داور را درک کنید. کمک داور در موقعیتی قرار دارد که می تواند آفساید را اعلام کند و هنگامی که بازیکن در موقعیت آفساید قرار می گیرد، پرچم خود را به نشانه خطا بالا می برد.

تشخیص آفساید در فوتبال– کمک داور پرچم خود را مستقیم بالا می برد و نشان می دهد که خطا اتفاق افتاده است. داور بازی را متوقف می کند یا اینکه نظر کمک داور را رد می کند.

تشخیص آفساید در فوتبال

– اگر داور تصمیم بگیرد که سوت بزند و بازی را متوقف کند، کمک داور پرچم خود را با زاویه ۴۵ درجه (به سمت بازیکن دور از میدان)، ۹۰ درجه (به سمت یک بازیکن وسط میدان) و ۱۳۵ درجه (به سمت بازیکن نزدیک میدان)، بسته به جای بازیکنی که در آفساید قرار گرفته، کاهش می دهد.
– داور با نگه داشتن یک دست در هوا، یک ضربه آزاد غیر مستقیم را به تیم حریف واگذار می کند.

تشخیص آفساید در فوتبال

گام ۵

بدانید چه زمانی بازیکن در آفساید نیست.

تشخیص آفساید در فوتبال
– زمانی که توپ بین بازیکن و دروازه قرار داشته باشد، بازیکن مهاجم نمی تواند در آفساید باشد پس می تواند توپ را دریبل بزند و از دفاع آخر رد شود.

تشخیص آفساید در فوتبال– بازیکن در نیمه دفاعی زمین در آفساید نیست. دورترین نقطه ای که باید برای جلوگیری از قرار گرفتن در آفساید به عقب بروید، نیمه زمین است.

تشخیص آفساید در فوتبال– بازیکن به طور مستقیم از نقطه ای که توپ را پرتاب می کند در آفساید قرار نمی گیرد.

تشخیص آفساید در فوتبال– بازیکن از نقطه کرنر در آفساید قرار نمی گیرد.

تشخیص آفساید در فوتبال– بازیکن از نقطه ای که ضربه دروازه را می زند، نمی تواند در آفساید قرار بگیرد.
این سه نکته آخر را می توانید به آسانی به خاطر بسپارید و نشان می دهند که اگر توپ از زمین خارج شده باشد و بازی بخواهد مجدداً شروع شود، آفساید اتفاق نمی افتد.

تشخیص آفساید در فوتبال

گام ۶

توجه داشته باشید که چه زمانی آفساید باعث متوقف شدن بازی می شود. آفساید تنها زمانی باعث توقف بازی می شود که وقتی به بازیکن مهاجم پاس داده می شود او در آفساید باشد، نه بعد از آن. هنگامی که تیمی توپ را به بازیکن مهاجم پاس دهد، مهاجم می تواند از نظر قانونی با حداکثر سرعت دویده و از آخرین مدافع بگذرد تا پاس را دریافت کند.

تشخیص آفساید در فوتبال

نکات و هشدارها

شروع مجدد بازی برای تخلف آفساید (که یک خطا نیست)، ضربه غیر مستقیم برای تیم حریف است.

قانون آفساید می تواند برای همه بازیکنان اعمال شود و به بازیکنان مهاجم محدود نمی شود.

یک اشتباه معمول از قانون آفساید زمانی اتفاق می افتد که دروازه بان از دروازه خارج شود و فقط یک مدافع وجود داشته باشد. اگر بازیکن مهاجم توپ را پشت سر دروازه بان دریافت کند، در آفساید قرار می گیرد. یک مثال برای این موضوع، گل مردود اعلام شده کارلوس ولا –بازیکن آفریقای جنوبی– به مکزیک در جام جهانی ۲۰۱۰ است.

در بازی های فوتبال گل کوچک که بچه ها بازی می کنند ممکن است داور خطای آفساید را نگیرد.

تماشای قانون آفساید در عمل مفید است و دو منبع قابل اعتماد برای آن سایتهای زیر هستند:
FIFA
Dynamic Thought

هرگز با داور بحث و مشاجره نکنید چون به خاطر اینکه شما با او اختلاف نظر دارید تصمیم خود را عوض نمی کند و بیشتر احتمال دارد که او را عصبانی کنید.

شما (مخصوصا اگر خانم هستید) از آفساید سر در میارید؟ چگونه ی ما بهتون کمک کرد؟

منابع

wikiHow

Rating: 4.3. From 13 votes.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۵ دیدگاه

 1. اگر ۲ بازیکن مهاجم با دروازه بان تک به تک شوند اگر یکی از آن ها جلو تر برود و آن یکی به او پاس بدهد آفساید است؟

  Rating: 5.0. From 2 votes.
  Please wait...
  • سلام
   اگر پاس رو به عقب باشد آفساید نیست. اگر پاس رو به جلو باشد باید گیرنده پاس هنگام ضربه از دهنده پاس عقب تر باشد.

   Rating: 4.5. From 2 votes.
   Please wait...
   • سلام خوبی شماره من وتساب ۰۹۳۳۱۶۸۳۱۰۹

    Rating: 2.8. From 4 votes.
    Please wait...
 2. اگر مدافعین همگی در زمین تیم مهاجم باشند و فقط دورازه بان بعنوان مدافع در زمین خودی باشد (بطوریکه افساید گیری از زمین حریف انجام شود) البته اینم میدونیم که طبق قانون ، آفساید گیری فقط از زمین خودی مجاز هستش نه زمین حریف .
  اگر مهاجمی در زمین حریف باشد توپ ارسالی آفساید هستش یا خیر؟!

  Rating: 4.0. From 4 votes.
  Please wait...
 3. سلام تو رو خدا هرچه زود تر جواب بدین…
  اگر بازیکنی به هم تیمی اش (که در آفساید قرار دارد)پاس بدهد ولی در بین راه به بازیکن حریف برخورد کند…..آفساید اعلام میشود؟؟؟؟؟

  Rating: 4.5. From 4 votes.
  Please wait...

شما هم نظر دهید