۱

نورانی کردن اتاق تاریک
لامپ روشن کنید! البته مطمئناً این را می دانستید، اما اولین و ساده ترین راه همین است. از آنجا که برخی چراغ ها قابل حمل هستند (مانند آباژور)، می توانید جاهای مختلف را برای قرار دادن آنها امتحان کنید تا جای مناسب را پیدا کنید.

۲

نورانی کردن اتاق تاریک
از چراغ های ثابت استفاده کنید یا چراغ های موجود را تعویض کنید. چراغ های دیواری یا سقفی کمی مناسب تر هستند و نور را از بالا می تابانند و فضایی از زمین یا میز را هم اشغال نمی کنند.

۳

نورانی کردن اتاق تاریک
روشنایی های دیگری اضافه کنید. اگر اغلب فعالیت های خاصی را در یک اتاق انجام می دهید، می توانید برای آنجا چراغ های بیشتری استفاده کنید. بعضی چراغ ها، زیر کابینت ها و بالای کانترها نصب می شوند و بعضی دیگر روی میز، بالای پیانو و بالای چرخ خیاطی قرار می گیرند.

۴

نورانی کردن اتاق تاریک
لامپ های موجود را با لامپ هایی که نور بیشتری دارند، جایگزین کنید. ( اندازه گیری بر حسب فوت کندل(footcandle) یا لوکس(lux) ) مانند لامپ های فلورسنت فشرده (لامپ های کم مصرف) که وات پایین تری دارند اما نور خروجی شان بالاتر است. (وات بالاتر به معنی نور بیشتر نیست.) همچنین می توانید از انواع مختلف لامپ ها استفاده کنید. در لامپ های معمولی، نور خروجی و دمای اطراف آن زیاد است. (k5600) اما لامپی که نور آن خنک تر، آبی تر و واضح تر باشد، لامپ کم مصرف است که دمای کمتری ایجاد می کنند. (K3200)

۵

نورانی کردن اتاق تاریک
پرده ها را جمع کنید و از نور طبیعی استفاده کنید. اگر نگران حفظ حریم خصوصی هستید و با اینکار دید به داخل خانه تان زیاد می شود، دنبال پرده های نازک تری باشید تا بدون اینکه نگران چشم کنجکاو همسایه باشید، از نور استفاده کنید.

۶

نورانی کردن اتاق تاریک
اگر برایتان ممکن است پنجره سقفی نصب کنید. پنجره سقفی اجازه می دهد نور طبیعی به مقدار زیادی به داخل خانه بتابد. انواعی از آن ها هستند که می توانند بین تیرهای عرضی سقف نصب شوند و در اندازه های مختلفی وجود دارند. از این پنجره ها می توان به عنوان تهویه هم استفاده کرد. البته پنجره های سقفی گزینه خوبی برای خانه طبقه اول در یک ساختمان چند طبقه نیست، همچنین وقتی که شما مالک خانه نیستید.

۷

نورانی کردن اتاق تاریک
از یک چراغ دیفیوز استفاده کنید. اگر یک گوشه تاریک در اتاق یا یک اتاق تاریک دارید و در آنجا چراغ ثابتی وجود ندارد، از چراغ های متعددی که نور را به سمت سقف منعکس می کنند استفاده کنید. این نور منعکس شده یک نور ملایم و درخشان را فراهم می کند که سایه ها و نقاط تاریک را به حداقل می رساند.

۸

نورانی کردن اتاق تاریک
اگر در بیدار شدن در یک اتاق خواب تاریک دچار مشکل هستید، یک چراغ چند لامپی را به تایمر متصل کنید و آن را تنظیم کنید تا قبل از زمانی که به طور معمول از خواب بیدار می شوید، روشن شود. اگر از لامپ های کم مصرف استفاده می کنید، برای به حداکثر رساندن نور خروجی، از تایمرهای مخصوص این لامپ ها استفاده کنید.

۹

نورانی کردن اتاق تاریک
از آیینه استفاده کنید. این کار باعث می شود اتاق بزرگتر به نظر برسد و نوری که در اتاق دارید را منعکس می کند بدون این که از برق اضافی استفاده کنید.

۱۰

نورانی کردن اتاق تاریک
اتاق را با رنگ های روشن یا درخشان، رنگ و تزیین کنید. برای مثال رنگ های تیره می توانند نور را جذب کنند و باعث شوند یک مکان تاریک تر به نظر برسد حتی اگر نور در آنجا جریان داشته باشد. رنگ های روشن مانند سفید نور را منعکس می کنند. رنگ های دیگر مانند قرمز نور زیادی را منعکس نمی کنند، اما باعث می شوند اتاق دلبازتر شود.
اگر اتاق تان رنگی تیره دارد و می خواهید آن را به رنگی روشن درآورید، باید دو تا سه بار رنگ جدید را روی دیوار بزنید تا رنگ قبلی را بپوشاند.
راه دیگر این است که رنگ قبلی دیوار را یک درجه روشن تر کنید. برای مثال اگر دیوار آبی تیره است، آن را آبی آسمانی کنید. یا اگر قهوه ای تیره است، قهوه ای مایل به زرد کنید.

نکات و هشدارها

پنجره ها را تمیز کنید! پنجره های تمیزتر اجازه می دهند نور بیشتری وارد اتاق شود.

از روشنایی های دیواری استفاده کنید. دیوارهای روشن نه تنها نور را منعکس و اتاق را روشن می کنند، بلکه باعث می شوند احساس راحتی بیشتری در محیط داشته باشید. دیوارها و گوشه های تاریک باعث می شوند قسمتی بی استفاده بماند. کاری کنید که اتاق تان بزرگتر و روشن تر به نظر برسد.

بعضی از لامپ های کم مصرف رنگی گرمای کمتری نسبت به لامپ های قدیمی به وجود می آورند. به علاوه کمتر از نیمی از برق مصرفی لامپ های رشته ای را استفاده می کنند.

تا هنگامی که به دنبال راهی برای تنظیم روشنایی محیط هستید و در مورد نحوه استفاده از اتاق و گوشه های تاریک آن فکر می کنید، چراغ های قابل حمل (مثل آباژور) را می توانید در جاهای مختلف امتحان کنید تا جای مناسب آن را پیدا کنید.

اگر شمع روشن می کنید آن را با خیال راحت و بدون مراقب رها نکنید.

در هنگام نصب لامپ ها و کار با برق مراقب باشید. در صورت وجود هر گونه مشکل با یک متخصص برق مشورت کنید.

لامپ های فلورسنت را به درستی دور بیندازید. آنها حاوی جیوه هستند که برای انسان و دیگر موجودات زنده سمی است. اگر به طور تصادفی یکی از این لامپ ها را شکستید، با احتیاط آن را تمیز کنید.

شما برای روشن کردن خونه از چه لامپایی استفاده می کنید؟ دوست دارید با آباژور خونه رو دکور کنید و روشنایی بدید؟

منابع

wikiHow

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید