گام ۱

نصب دوربین روی سه پایه. با توجه به کمبود نور در شب یا فضاهای سرپوشیده که نور کافی ندارند می توان با ثابت نگه داشتن سه پایه از لرزش دوربین جلوگیری کرد. دلیل موثر بودن این است که وقتی نور کم باشد دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر (دریچه ورود نور به دوربین) را کم می کند که اگر دوربین را ثابت کنیم دیگر لرزشی از جانب دوربین نخواهیم داشت.

گام ۲

تنظیم سرعت فیلم (حسگر دیجیتال) دوربین. اگر شما از دوربین آنالوگ (فیلم نگاتیو) استفاده می کنید می توانید با استفاده از فیلم های با سرعت حداقل ۴۰۰ ( یا ۸۰۰) استفاده کنید. استفاده از فیلم های با سرعت بالاتر در نور کم کمک می کند تا لرزش کمتری داشته باشید. اگر هم از دوربین دیجیتال استفاده می کنید می توانید با تغیرر تنظیمات ایزو (ISO) و انتخاب ایزوی بالاتر مانند ۸۰۰ یا ۱۶۰۰ و بالاتر عکسی بدون لرزش بگیرید.

گام ۳

استفاده از فلاش. با توجه به اینکه فلاش برد موثر محدودی دارد شما نمی توانید همیشه در شب از آن استفاده کنید. اگر شی فاصله ای بیش از ۴-۵ متر (برد موثر فلاش دوربین های معمولی) دارد بهتر است فلاش را خاموش کنید و با روش های دیگر مانع از لرزش یا تاریکی عکس شوید. همچنین اگر بیش از اندازه (مثلا کمتر از نیم متر) به سوژه نزدیک هستید هم فلاش ممکن است عکس را زیادی روشن کند و شما جزئیات مربوط به رنگ و نور واقعی شی را از دست بدهید. بنابر این استفاده از فلاش روش مطلوبی است برای عکس گرفتن از اشیائی که در فاصله متوسط از شما قرار دارند.

گام ۴

بدانید که فیلتر باعث کاهش حجم نوری است که به لنز می رسد و در عکاسی شب تمام فیلتر ها را از لنز باز کنید.

گام ۵

استفاده از منوهای پیش فرض دوربین. برای کمک به شما در عکاسی شب حالت هایی دارند که شما می توانید با استفاده از آنها با کنترل سرعت شاتر ( سرعت دریچه) و دیافراگم (اندازه ی دریچه) به عکس مطلوب تری برسید. برای آگاهی از اینکه کدام حالت مناسبتربرای موقعیتی است که در آن قرار دارید به دفترچه راهنما مراجعه کنید.

نکات و هشدارها

هنگام عکاسی در شب از دوستان خود بخواهید هنگام گرفته شدن عکس بدون حرکت بمانند.

منابع

ehow.com

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

رضا مقدم تحصیلات و فعالیت حرفه ای خود رو در زمینه نساجی و تولید و توزیع پارچه در ایران از سال 81 در دانشگاه آغاز کرده و هم اکنون در واحد صنعتی تولید و بازار تهران مشغول به کار می باشد. علاوه بر حرفه اصلی به عکلاسی علاقه مند است و چند دوره آموزش عکاسی برای علاقه مندان برگزار نموده است.

شما هم نظر دهید