۱

گرم کردن خانه بدون وسایل گرمایشی
همه ی پنجره ها را ببندید. پنجره ها باید چفت شده باشند. اگر در طول روز دمای هوای خارج از خانه بیشتر از داخل بود، پنجره ها را باز کنید. پنجره هایتان نباید هیچ منفذی داشته باشند. می توانید از درزگیر قابل دور انداختن و یا پلاستیکی برای گرفتن درزهای پنجره استفاده کنید. اگر درزگیر نداشتید، حداقل یک حوله و یا پیراهن را جلوی هر سوراخ قابل توجه بزنید.
کانال کولر را هم به خوبی مسدود کنید.

۲

اگر خانه تان نورگیر است از پرده های ارزان قیمت و نازک روی پنجره ها استفاده کنید و بگذارید نور خورشید به داخل بیاید. این کار از ورود هوای سرد به داخل جلوگیری می کند و گرمای خورشید خانه تان را گرم می کند؛ بدون اینکه هوای سرد به داخل بیاید. همچنین می توانید پنجره هایتان را با چند لایه پلاستیک شفاف بپوشانید و به این ترتیب از ورود هوا جلوگیری کنید.

۳

پرده نصب کنید. پرده های سنگین می توانند جریان های سنگین هوا را مسدود کنند. وقتی خورشید می تابد پرده ها را باز کنید و در غیر این صورت پرده ها را بکشید.

۴

درها را نیز درزگیری کنید. اطراف چارچوب در و همچنین زیر در را بررسی کنید. می توانید یک نوار باریک درزگیر استفاده کنید. اگر درزگیر نداشتید، حداقل از یک حوله برای زیر در استفاده کنید.

۵

گرم کردن خانه بدون وسایل گرمایشی
اجازه دهید هرچه قدر که ممکن است گرمای خورشید به درون خانه تان بیاید. بررسی کنید که هیچ مانعی برای ورود نور به داخل وجود نداشته باشد. (مثلا یک گلدان) هر چیزی که در قسمت های آفتاب گیر خانه به دیوار نصب شده است را بردارید. (می توانید شب، آنها را سر جایشان برگردانید)

۶

درب اتاق هایی را که استفاده نمی کنید ببندید. درب بسته موجب می شود که مانعی بین شما و هوای سرد بیرون ایجاد شود. علاوه بر این، این عمل موجب می شود که چرخش هوا متوقف شود و همین باعث می شود که میزان هدر رفتن هوای گرم کاهش پیدا کند.

۷

گرم کردن خانه بدون وسایل گرمایشی
یک قالیچه یا فرش روی زمین بیندارید. استفاده از قالیچه یا فرش موجب جلوگیری از اتلاف گرما از کف زمین می شود. قالیچه ها و فرش ها معمولاً گرم تر از سنگ و چوب به نظر می رسند و سطح گرم تری برای راه رفتن ایجاد می کنند.

۸

اتاق زیرشیروانی یا بهارخواب را عایق بندی کنید. مقدار زیادی از گرما توسط همین اتاق زیر شیروانی هدر می رود زیرا هوای گرم بالا و هوای سرد پایین می آید. بنابراین حتما توجه کنید که اتاق زیر شیروانی عایق بندی مناسبی داشته باشد.

۹

گرم کردن خانه بدون وسایل گرمایشی
آشپزی کنید. کلوچه و یا پای درست کنید. روشن بودن فر به از بین رفتن رطوبت هوا و همچنین گرم کردن آشپزخانه کمک می کند. زمانی که آشپزی می کنید آشپزخانه گرم می شود و ضمناً یک وعده غذایی خوب نیز خواهید داشت.
پختن غذاهایی که بخار ایجاد می کنند را محدود کنید زیرا این کار موجب افزایش میزان رطوبت هوای خانه می شود. کاهش میزان رطوبت در زمستان به شما کمک می کند تا احساس گرمای بیشتری داشته باشید. بخار آب ظرفیت گرمایی بیشتری (توانایی جذب گرما) نسبت به هوای خشک دارد. در نتیجه هوای مرطوب نسبت به هوای خشک، سردتر به نظر می رسد و به گرمای بیشتری نیاز است تا هوای نمناک بهتر به نظر برسد.

۱۰

گرم کردن خانه بدون وسایل گرمایشی
شمع روشن کنید. یک یا چند شمع می توانند گرمای قابل توجهی ایجاد کنند. فقط حواستان باشد که آنها را کجا قرار می دهید و بی توجه رهایشان نکنید. با رفتن به فروشگاه هایی که تخفیف می دهند می توانید شمع های ارزان تری بخرید.

۱۱

گرم کردن خانه بدون وسایل گرمایشی
از لامپ هایی استفاده کنید که میزان گرمای تولیدی شان زیاد باشد. چنین لامپ هایی به طور متوسط ۹۵ درصد از انرژی مصرفی شان را به گرما (به جای نور) تبدیل می کنند.
لامپ های فلوئورسنت و LED به تولید گرما در خانه کمکی نمی کنند. بنابراین آنها را برای روزهای گرم تر نگه دارید.

منابع

wikiHow

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید