۱

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمتخم مرغ
تخم مرغ خام در پوسته، ۳ تا ۵ هفته بعد از تاریخی که روی آن ثبت شده می تواند خوب بماند، در حالی که تخم مرغ آب پز را فقط یک هفته می توانید نگه دارید. مطمئن نیستید که تخم مرغ ها هنوز سالم هستند؟ آن ها را روی آب شناور کنید؛ اگر تخم مرغ در آب غرق شود احتمالاً سالم است و می توان آن را خورد. اگر تخم مرغ -وقتی شکسته شده- بوی فساد می دهد، قطعاً تاریخ مصرف آن گذشته است. اگر می خواهید تخم مرغ هایتان به هدر نروند، وقتی تاریخ انقضای شان نزدیک است خلاقیت به خرج دهید و با آن ها غذاهای خوشمزه درست کنید!

۲

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمگوشت گاو و گوشت بره
گوشت چرخ کرده را می توان به مدت ۲ روز در یخچال و تا ۴ ماه به صورت یخ زده در فریزر نگهداری کرد. گوشت تازه گاو و بره را می توان حداکثر تا ۵ روز در یخچال نگهداری کرد؛ استیک و کباب را می توان تا ۱۲ ماه به صورت یخ زده و تا ۶ ماه به صورت خرد شده نگهداری کرد. وقتی آن را می پزید از یک دماسنج مخصوص مواد غذایی برای چک کردن دمای داخلی گوشت استفاده کنید. دمای گوشت چرخ کرده باید حداقل ۱۶۰ درجه فارنهایت باشد؛ در حالی که دمای استیک و کباب و گوشت خرد شده باید باید کمتر از ۱۴۵ درجه باشد.

۳

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمگوشت مرغ
گوشت مرغ و بوقلمون را کمتر از ۲ روز در یخچال و تا یک سال می توان به صورت یخ زده نگهداری کرد؛ در حالی که گوشت مرغی که قطعه بندی شده باشد را فقط تا ۹ ماه می توان نگهداری کرد. باکتری های مضر مرغ خام هنگام شستشوی آن به سایر غذاها، ظروف و سطوح آشپزخانه سرایت می کند. تنها گرما می تواند باکتری ها را از بین ببرد. ۱۶۵ درجه فارنهایت حداقل دمای داخلی مطمئن برای مرغ است.

۴

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمغذاهای دریایی
ماهی تازه را باید ظرف ۲ روز مصرف کنید. ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی و سُبور را می توان به مدت ۳ ماه به صورت یخ زده نگه داشت. نوع کم چرب آن مانند قزل آلا را می توان به صورت یخ زده به خوبی تا ۱۰ ماه نگهداری کرد. ماهی دودی به مدت طولانی تری تازه می ماند. (در یخچال ۲ هفته و در فریزر ۵ هفته). میگو را هم می توان ۵ روز در یخچال و ۳ ماه در فریزر نگهداری کرد.

۵

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمپنیر
پنیرهای نرم و مرطوب مثل موزارلا را تا وقتی باز نشده می توان ۲ هفته در یخچال نگه داشت. از سوی دیگر، پنیرهای سفت باز نشده مثل پارمسان را می توان تا یک سال به خوبی نگهداری کرد. اگر پنیر نرم تان کپک زده است آن را دور بیندازید. اگر پنیر سفت تان کمی کپک زده اما بوی خوبی دارد به اندازه ۳ سانت از اطراف ناحیه کپک زده را بردارید. برای اینکه طولانی ترین عمر مفید را برای هر پنیر تضمین کنید می توانید آن را در قسمت مخصوص سبزیجات یخچال قرار دهید و آن را داخل کاغذ مومی بپیچید. همچنین می دانستید که می توانید پنیر را منجمد کنید؟

۶

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمشیر، خامه و سایر فرورده های لبنی
شیری که داخل یخچال نگهداری شود را تا ۷ روز بعد از تاریخ تولید آن می توان مصرف کرد. برای اینکه مطمئن شوید شیر در این مدت سالم می ماند، هرگز آن را در دمای اتاق نگذارید بماند و آن را در درب یخچال نگهداری نکنید. خامه را فقط تا ۴ روز می توانید در یخچال و تا ۴ ماه در فریزر نگهداری کنید. کره تا ۲ ماه در یخچال و تا ۹ ماه در فریزر خوب می ماند.

۷

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمماست و خامه ترش
ماندگاری خامه ترش و ماست بستگی به شرایط مختلف از جمله باکتری های موجود دارد. خامه ترش باز نشده را به مدت حداقل یک هفته و حداکثر تا ۳ هفته می توانید نگهداری کنید؛ ماست را باید تا یک هفته پس از تاریخ تولید مصرف کنید. چگونه می توانید بفهمید خامه ترش یا ماست فاسد شده است؟ ممکن است بوی آن تغییر کند یا غیر عادی به نظر برسد و دلیل آن این است که باکتری ها رشد کرده و قند موجود در آن را تجزیه می کنند. وقتی به فاسد بودنش شک دارید، آن را دور بیندازید.

۸

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیممواد غذایی یخ زده
برای ذخیره کردن غذاها در فریزر عجله نکنید؛ اگر غذاها به درستی فریز شوند می توانند بی نهایت بمانند. فقط مطمئن شوید که دمای آن را روی ۰ درجه فارنهایت تنظیم کرده اید. در دمای فریزر احتمالاً غذاها سالم می مانند، اما کیفیت و طعم و مزه آن افت می کند. اگر ترجیح می دهید طعم بستنی قیفی تان بهتر از مزه برف باشد، آن را ظرف دو ماه بخورید. معمولاً غذاهایی که می توان آن ها را داخل مایکروویو قرار داد، حداقل تا ۴ ماه داخل فریزر خوب می مانند در حالی که این زمان برای سوپ و خورش تا ۳ ماه است.

۹

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیممیوه ها
اگر به دنبال میوهای سفت هستید، از بین مرکبات و سیب انتخاب کنید که هنگامی که به درستی در یخچال نگهداری شوند دو هفته تا یک ماه می مانند. خربزه و هندوانه و طالبی را به مدت یک هفته می توان در یخچال نگهداری کرد. در حالی که انواع توت ها و گیلاس و آلبالو که کم شیرین هستند را تنها ۳ روز می توان نگهداری کرد. اگر می خواهید میوه هایتان به هدر نروند آنها را فریز کنید اما به یاد داشته باشید که این کار باعث کاهش رطوبت آن می شود و در نتیجه بافت میوه نرم تر می شود. توصیه می شود از میوه های شل شده در پختن شیرینی و مربا استفاده کنید.

۱۰

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمسبزیجات
سبزیجات ریشه ای مانند چغندر و هویج تا دو هفته در یخچال تازه می مانند، در حالی که خیار، فلفل و گوجه فرنگی به مدت یک هفته تازگی خود را در یخچال حفظ می کنند. کنگر فرنگی، مارچوبه، ذرت و قارچ را تنها به مدت ۲ روز می توان در یخچال نگه داشت. کنگر فرنگی، کاهو، پیاز، تربچه و سبزیجات منجمد را می توانید به مدت حداقل ۸ ماه در فریزر و در سوپ و سس نگهداری کنید. الان هیچ بهانه ای برای نخوردن سبزیجات ندارید!

۱۱

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمنوشیدنی ها
آب میوه باز نشده را تا ۳ هفته در یخچال و حداکثر تا ۱۲ ماه در فریزر می توانید نگهداری کنید. اگر باز شده باشد، آن را ظرف ۳ هفته بنوشید. نوشابه های معمولی داخل قوطی را تا سه ماه در آشپزخانه می توان نگهداری کرد اما نوشابه های رژیمی را فقط به مدت ۴ ماه می توانید نگهداری کنید؛ قبل از اینکه شیرین کننده های مصنوعی آن شروع به تجزیه شدن کنند. قهوه داخل قوطی باز نشده تا ۲ سال تازه باقی می ماند. هنگامی که آن را باز کنید، ظرف ۲ هفته باید آن را مصرف کنید. قهوه بسته بندی و وکیوم شده را تا یک سال می توانید نگه دارید و باید آن را داخل یخچال نگهداری کنید. چای کیسه ای در آشپزخانه تا ۱۸ ماه تازه می ماند.

۱۲

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمپاستا، برنج و نودل
پاستا، برنج و نودل غذاهای اصلی هستند؛ اما روی همیشه سالم ماندن آن ها در آشپزخانه حساب نکنید. پاستا را تا یک سال، برنج سفید را بیش از یک سال و برنج قهوه ای و نودل را بیش از ۶ ماه می توانید نگهداری کنید. اگر تمام پاستا، برنج یا نودلی که پخته اید را استفاده نکردید، می توانید باقی مانده آن را به یک ظرف که هوا به داخل آن نفوذ نمی کند انتقال دهید تا حداکثر عمر مفید آن را افزایش دهید.

۱۳

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمآرد، شکر و سایر مواد پخت و پز
به فکر دو دفعه بعدی که می خواهید کاپ کیک خانگی بپزید هستید؟ چگونه می توانید مواد خشک آن را تازه نگه دارید؟ آرد را به مدت ۶ تا ۸ ماه در آشپزخانه و تا یک سال در یخچال می توانید نگهداری کنید. عمر مفید شکر قهوه ای تا ۴ ماه، پودر قند تا ۱۸ ماه و شکر دانه ریز بیش از ۲ سال است. بیکینگ پودر، جوش شیرین و آرد ذرت را تا ۱۸ ماه می توانید نگه دارید. آرد و سایر مواد خشک را در ظروف غیر قابل نفوذ هوا در مکان خنک نگهداری کنید تا قرار گرفتن آنها در معرض رطوبت را به حداقل برسانید.

۱۴

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمروغن پخت و پز
این که روغن های پخت و پز مانند روغن نباتی و روغن زیتون خراب شود جای تعجب دارد. قرار گرفتن در معرض حرارت بیش از حد می تواند باعث تجزیه روغن شود اما زمان نیز در این زمینه نقش دارد. روغن باز نشده تا یک سال به خوبی می ماند؛ در حالی که روغن باز شده را باید ظرف ۴ تا ۶ ماه استفاده کرد. برای اینکه عمر روغن های پخت و پزتان را افزایش دهید، توصیه می شود که آن را در مکانی سرد و تاریک -که بالای اجاق گاز یا ماشین ظرفشویی نباشد- نگهداری کنید. حتی می توانید روغن ها را در یخچال نگهداری کنید.

۱۵

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمادویه جات
بعضی چیزها هر چه عمرشان بیشتر شود، بهتر می شوند. گیاهان و ادویه جات آسیاب شده تا ۳ سال می مانند؛ ادویه جات مخلوط تا ۲ سال؛ در حالی که تمام ادویه جات، دانه ها و عصاره ها می توانند تا ۴ سال بمانند. برای تست کردن آن توصیه می شود مقداری ادویه را در دست تان فشار دهید، اگر بوی آن کم است و رنگ آن با طراوت نیست، آن را دور بریزید.

۱۶

چگونه مدت زمان نگهداری از مواد غذایی را بدانیمسس، مربا و دیگر چاشنی ها
زمان آن رسیده که بسته های چاشنی فست فودها را دور بریزید! ظرف باز شده سس کچاپ و سس چیلی را تا ۶ ماه می توان در یخچال نگهداری کرد. عسل و مربا و شربت را تا ۸ ماه به صورت خنک می توان نگهداری کرد؛ در حالی که کره بادام زمینی به مدت ۶ ماه در یخچال خوب می ماند. بطری باز سس مایونز تنها دو ماه در یخچال می ماند و سس خردل را ۸ ماه تا یک سال در یخچال می توان نگهداری کرد. سس سالاد را باید ظرف ۳ ماه از باز شدن درب آن مصرف کرد.

منابع

eHow

Rating: 3.3. From 3 votes.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید