۱

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمقانون یک سوم ها را بدانید
عکسی مثل این متعادل به نظر می رسد و برای این موضوع باید ممنون قانون یک سوم ها باشید. برای استفاده از این قانون فقط تصور کنید که صحنه را به سه قسمت تقسیم کرده اید؛ چینشی شبیه یک صفحه دوز. هر یک از سوژه های اصلی را در هر یک از خطوط قرار دهید. (یا در یکی از چهار نقطه، وقتی خط ها را بردارید) تضمین می شود که عکس خوبی بگیرید.

۲

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمنقض قانون یک سوم ها
البته که لازم نیست اسیر قوانین شوید. متعادل کردن عناصر کلیدی می تواند در عکس تنش بیشتری ایجاد کند. درست مانند این عکس که در آن می توانید ببینید که علامت آبی پایین به نظر می رسد؛ جایی که خط یک سوم باید قرار داشته باشد.

۳

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیماستفاده از خطوط برجسته
می توانید از جاده ها، مسیرها یا مثل این عکس از یک کابل برق استفاده کنید تا بیننده را از طریق عکس به نقطه مورد نظرتان هدایت کنید. در این عکس پرندگان روی کابل یک امتیاز محسوب می شوند.

۴

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمعکس برداری پانوراما
گاهی اوقات بهترین راه برای گفتن داستان یک مکان این است که به صورت گسترده (پانوراما) از آن عکس بگیریم. هیچ نوع عکس دیگری نمی تواند به این وسعت تصویر میدان شهر را ثبت کند.
خبر خوب این است که گرفتن عکس پانوراما آسان است. فقط دنباله ای از عکس ها بگیرید و مطمئن شوید که حدود یک سوم از هر کدام با عکس دیگری تداخل دارد؛ سپس از یکی از برنامه های متعدد برای چسباندن عکس ها به هم استفاده کنید تا آنها را به طور خودکار به هم متصل کنید. برای مثال می توانید برای اینکه این کار را به صورت رایگان و آسان انجام دهید از Windows Photo Gallery استفاده کنید.

۵

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمهر عکس را می توانید اصلاح کنید
فراموش نکنید که عکس ها تنها با فشار دکمه شاتر درست نمی شوند؛ هر عکسی را می توان با یک ویرایش کوچک روی کامپیوتر اصلاح کرد. این عکس را در نظر بگیرید که در آن ستون طلایی قبل از دیوار روشن در فضای باز معلوم است و آن را با عکس اصلی تغییر نیافته مقایسه کنید.
برای اینکه عکس نهایی را ایجاد کنید، ستون ها و سقف را –که در سایه بودند و در نتیجه زیاد دیده نمی شدند- به صورت انتخابی با استفاده از یک برنامه ویرایش عکس روشن کنید. بدون این تغییر، عکس زیاد جالب به نظر نمی رسید.

۶

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمبه نمایش گذاشتن حرکت با حالت اکسپوژر (exposure)
عکس هایی که صحنه حرکت را نشان می دهند سحرآمیز هستند. آن ها زمان را نگه می دارند. اما همزمان ما را با توهم حرکت دست می اندازد. برای گرفتن عکسی شبیه این باید تا اواخر روز و غروب خورشید صبر کنید. دوربین تان را روی سه پایه قرار دهید و آن را روی حالت نوردهی دستی قرار دهید. سرعت شاتر را روی یک ثانیه قرار دهید و نتیجه را ببینید. سرعت های مختلف شاتر و دیافراگم را امتحان کنید تا زمانی که نتیجه برایتان راضی کننده باشد.

۷

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمدر جستجوی چشم اندازهای غیرمعمول باشید
اگر شما هم از همان سوژه هایی عکاسی کنید که گردشگران دیگر می کنند، عکس هایتان هم درست مانند آن ها به نظر می رسد. برای تغییر روش به دنبال چشم اندازهای غیر معمول باشید. مستقیم به سمت بالا نگاه کنید، یا مثل این عکس مستقیم به پایین نگاه کنید.

۸

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمبه دنبال سوژه های غیر معمول باشید
می توانید به این موضوع فکر کنید: “عکس گرفتن از لباس های شسته شده مردم”. ممکن است فکر کنید که سوژه خوبی نیست اما این عکس ثابت می کند که این مدل کج گرفتن عکس می تواند سرگرم کننده باشد. به دنبال سوژه های غیر معمول باشید.

۹

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمعکاسی پیرامون نور، رنگ و هندسه است
عکاسی مخلوطی از نور و رنگ و هندسه است و اگر فکر می کنید این شرایط تصادفی است، می توانید موقعیت هایی پیدا کنید که -به دلیل آرایش عناصر، رنگ ها یا هر دو- تبدیل به عکس های جذابی شود.

۱۰

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمگاهی اوقات اتفاقی عالی می افتد (اگر منتظر آن باشید)
صبر یک فضیلت در عکاسی است؛ حتی اگر همسفران تان آن را قبول نداشته باشند. برای مثال برای عکس گرفتن از این صحنه عکاس حدود ۵ دقیقه روی یک زانو نشسته است و صبر کرده است تا محوطه از عبور گردشگران خالی شود. و پس از آن هنگام عکاسی از مخزن، شیر آتش نشانی و نقاشی های دیواری، کبوتر ها به طور غیر منتظره آمدند و باعث ثبت عکسی شد که ارزش صبر کردن را داشت.

۱۱

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمدر شب عکاسی کنید
هر مکانی کاملاً در شب چیز متفاوتی می شود. خورشید غروب می کند و چراغ ها روشن می شوند. به سه پایه های مسافرتی بسیار سبک مجهز باشید تا بتوانید از نوردهی طولانی مدت استفاده کنید و دوربین تان را روی ۲، ۸، یا حتی ۱۵ ثانیه تنظیم کنید تا یک صورت کاملاً متفاوت از مکانی که به آنجا سفر کرده اید را ببینید.

۱۲

چگونه نکات ضروری عکاسی در سفر را رعایت کنیمحیات وحش محلی را فراموش نکنید
در نهایت از حیات وحش (سگ، گربه، سنجاب یا کبوتر) غفلت نکنید. یک قلمرو پادشاهی از تمام حیوانات در انتظار شاتر شما هستند.

منابع

eHow

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید