۱: سیگار نکشید

چهار سال پس از ترک کردن سیگار، شانس افراد سیگاری برای ابتلا به حمله های قلبی همانند فردی خواهد بود که هیچ گاه سیگار نکشیده است. همچنین پس از ده سال ترک سیگار، خطر ابتلا به سرطان ریه به صفر خواهد رسید.

۲: ورزش کنید

بر کسی پوشیده نیست که فعالیت های بدنی قدرت ماهیچه ها را بالا برده، کالری آزاد کرده و شادابی را به شما هدیه می کنند. اما اخیراً محققین به کشف جدیدی از فواید ورزش رسیده اند: حرکات ورزشی به عنوان یک واکسن قدرتمند ضد پیری عمل کرده و با روند پیر شدن مقابله می کند.
روزانه سی دقیقه ورزش می تواند نیاز بدن به فعالیت فیزیکی را تامین کند. سعی کنید روزانه سه مرتبه و هر مرتبه ده دقیقه پیاده روی کنید.

۳: روزانه پنج وعده غذایی میل کنید

خوردن میان وعده های سالم، می تواند انرژی یک روز شما را تامین کند.

۴: آزمایشات غربالگری انجام دهید

احتیاجی به انجام تست های سخت و هزینه بر نیست. می توانید برای آگاهی از وضعیت بدنتان، این آزمایشات ساده را به صورت متناوب و مرتب انجام دهید.

۵: به مقدار کافی بخوابید

برای افراد بالغ، هفت الی هشت ساعت خواب شبانه توصیه می شود. اگر شب ها دیر به رختخواب می روید، باید بدانید که محرومیت از خواب، خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

۶: با دکتر خود راجع به مصرف آسپرین با دوز پایین مشورت کنید

مصرف روزانه یک عدد قرص آسپرین ۸۱ گرمی می تواند از حمله قلبی، سکته مغزی و حتی سرطان پیشگیری کند. البته مصرف آسپرین بدون عوارض جانبی نخواهد بود، پس بدون مشورت با پزشک خود شروع به مصرف این قرص نکنید.

۷: فشار خون خود را چک کنید

فشار خون که به قاتل خاموش نیز معروف است، ممکن است پایان غم انگیزی بهمراه داشته باشد. پس فشار خون خود را به صورت مرتب چک کرده و سعی کنید آن را ثابت نگه دارید. در خصوص آگاهی از فشار خون نرمال خود، با پزشک مشورت نمایید.

۸: از چربی های اشباع شده پرهیز کنید

چربی های اشباع شده باعث افزایش کلسترول خون می شوند. چربی های موجود در کره، شیر، گوشت قرمز و … از این دسته هستند. در مقابل این نوع چربی های مضر، مواد غذایی ای با چربی های اشباع نشده وجود دارند که تاثیری در بالا بردن کلسترول ندارند.

۹: از افسردگی دوری کنید

افسردگی نه تنها از نظر روحی انسان را تضعیف می کند، بلکه از نظر جسمی نیز ضررهای جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. افسردگی می تواند در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و دیابت، احتمال مرگ زودرس را تا ۳۰٪ افزایش دهد.

۱۰: از استرس پرهیز کنید

پزشکان معتقدند که حتی ۱۵ کیلو اضافه وزن؛ از یک زندگی همراه با استرس بهتر است.

۱۱: در زندگی هدف داشته باشید

امید داشتن نتیجه ی هدف داشتن در زندگی است. در زندگی هدف داشته باشید تا با امید بیشتری به زندگی ادامه دهید و از زندگی خود لذت ببرید.

۱۲: به دوستانتان علاقه مند باشید

روابط خوب بین افراد مانند یک سپر در مقابل استرس عمل می کند. اینکه بدانید کسی هست که شما را حمایت می کند باعث حفظ سلامتی تان می شود چه از نظر فیزیکی و چه روحی. استرس مزمن سیستم دفاعی بدن را تضعیف می کند و باعث می شود سلولها سریعتر پیر شوند و در نهایت چهار تا هشت سال عمرتان را کوتاه می کند.
البته نه اینکه با هر کسی دوست بشوید؛ شما به دوستانی احتیاج دارید که بتوانید بدون اینکه قضاوت یا سرزنشتان کند با آنها صحبت کنید.

۱۳:‌ عاشق چای شوید

در مطالعه ای که روی ۴۰۵۰۰ مرد و زن ژاپنی انجام شد، آنهایی که هر روز ۵ فنجان یا بیشتر چای می نوشیدند، کمترین خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی و سکته را داشتند. مطالعات دیگری که در مورد چای سیاه انجام شد نیز همین نتایج را نشان دادند. برای اینکه قلبتان خوب کار کند حتماً نیاز به ۱ یا ۲ فنجان چای دارید، فقط تازه دم باشد. چای آماده ( که در قسمت نوشیدنی های سوپرمارکتها یافت می شود) همان خواص سلامتی را ندارد.

۱۴: پیاده روی را ترجیح دهید

افرادی که وزن متناسبی دارند و به عنوان کسانی تعریف شده اند که حدود ۳۰ دقیقه درروز پیاده روی می کنند،بیشتر از افرادی عمر می کنند که کمتر راه می روند. همینطور زنانی که وزن بالایی دارند می توانند سلامت قلب خود را با اضافه کردن تنها ۱۰ دقیقه فعالیت به کارهای روزانه خود بهبود ببخشند. بنابراین هر روز پیاده روی کنید، هنگامیکه فرزندتان درحال تمرین فوتبال است یک دوری در محوطه بزنید و راهی برای تحرک بیشتر پیدا کنید .

۱۵: نوشابه را حذف کنید ( حتی رژیمی )

دانشمندان بوستون دریافته اند که نوشیدن هر روز کولاهای معمولی یا رژیمی خطر ابتلاء به سندرم متابولیک،یعنی مجموعه شرایطی که شامل فشارخون بالا، میزان بالای انسولین و چربی اضافه دور کمر که احتمال بیماری قلبی و دیابت را افزایش می دهد را دو برابر میکند. طبق مطالعاتی که روی حیوانات انجام شد، مقصر افزودنی ای است که برای تغییر رنگ آن اضافه میکنند و خطر ابتلاء به سندرم متابولیک را بالا می برند.
دانشمندان نظریه داده اند که مصرف کنندگان نوشابه، مرتب حس چشایی خود را در معرض شیرینی های طبیعی یا مصنوعی قرار می دهند و خودشان را نسبت به ترجیح یا طلب غذاهای شیرین شرطی می کنند که این باعث اضافه وزن می شود.
انتخاب بهتر
اگر به کا فئین نیاز دارید،شروع کنید به نوشیدن چای.اگر نوشیدنی گازدار می خواهید، آب گازدار با کمی طعم میوه را امتحان کنید. با کنترل فشارخون،کلسترول، پیشگیری از دیابت و ترک دخانیات می توانید ۶ تا ۹ سال به طول عمر خود بیفزایید.

۱۶:‌ پاهای قوی داشته باشید

کم بودن قدرت بدن به توازن مناسب بدن،منعطف بودن و استقامت تعبیر می شود. زمانیکه پیرتر میشوید، اینها کلید کاهش خطر افتادن و آسیب شما می شوند به خصوص شکستگی لگن که اغلب خیلی سریع باعث تحلیل سلامت بدن می شود. تا ۲۰% بیماران مبتلا به شکستگی لگن طی یک سال به دلیل عوارض ناشی از زخم می میرند.
داشتن عضلات ضعیف در قسمت ساق پا، اولین نشانه ی ضعف در سنین بالا است.

۱۷:‌ غذای ارغوانی رنگ بخورید

انگور، قره قات(بلوبری) و سرکه سیب را با هم مخلوط کنید. طبق مطالعات اخیر اینها همه رنگ غلیظی از پلی فنل را تشکیل می دهند، ترکیبی که خطر بیماری قلبی را کاهش داده و درمقابل بیماری آلزایمر شما را محافظت می کند. پلی فنل ها به حفظ رگها و انعطاف شرائن و سلامتی کمک می کند.
هر آن چیزی که برای سرخرگهای تاجی خوب است برای رگهای خونی مغزتان نیز مفید است. مطالعات اولیه بر حیوانات می گوید که اضافه کردن انگور سیاه به رژیم غذایی اتان عملکرد مغز را بهبود میبخشد. در مطالعات اخیر که روی انسان صورت گرفته، محققین دریافته اند که خوردن روزانه یک یا بیش از یک فنجان قره قات ارتباط بین سلولهای مغزی را بهبود بخشیده و حافظه تان را تقویت می کند.

۱۸: درس بخوانید

افرادی که بیش از ۱۲ سال در دانشگاه درس می خوانند (حتی اگر یک سال باشد) ۱۸ ماه بیشتر از کسانی عمر می کنند که کمتر درس می خوانند. هرچه تحصیلات شما بیشتر باشد، کمتر به مصرف دخانیات می پردازید. در واقع در مقایسه با ۳۵ درصد از آن هایی که تحصیلات بالا یا کمتر دارند تنها حدود ۱۰ درصد بزرگسالان با مدرک پایین تر از دانشگاه، دخانیات مصرف می کنند.

۱۹: دوستان خوب پیدا کنید

اگر دوستان صمیمی تان اضافه وزن پیدا کنند، احتمال اینکه شما هم دچار آن بشوید تا ۵۷ درصد بالا می رود.
برای اینکه سلامت خود را در طول زندگی حفظ کنید مهم است که با افرادی ارتباط داشته باشید که اهداف مشترکی با شما دارند. به یک گروه کاهش وزن ملحق شوید یا با یک دوست قرار بگذارید که هر روز پیاده روی کنید.

۲۰: از چالشها و مشکلات به خوبی استقبال می کنید

افرادی که خودشان را خوب کنترل می کنند؛ بیشتر عمر می کنند و تا ۸۹ درصد خطر ابتلاء به آلزایمر در آنها پایین می آید.
وقتی به خوبی تمرکز می کنید می توانید از توانایی مغز خود استفاده کنید. یک سری اهداف شخصی یا کاری برای خودتان در نظر بگیرید. سعی کنید هنگامیکه با آنها روبرو می شوید با خود مبارزه کنید. چیزهای جدید را نیز برای تحریک مغز امتحان کنید. اگر همیشه داستان می خوانید این بار به جای آن یک اتوبیوگرافی بخوانید. روز بعد،سعی کنید سه مورد از نکاتی که از آن یاد گرفتید را به خاطر بیاورید.

۲۱:‌ یک کدبانوی خانه دار باشید

تنها با جارو برقی کشیدن، شستن زمین یا شستن در و پنجره در کمتر از یک ساعت، یک فرد معمولی می تواند حدود ۲۸۵ کالری بسوزاند و خطر مرگ را تا ۳۰ درصد پایین بیاورد.

۲۲:‌ کالری کمتر غذای بیشتر

درست خواندید، اشتباه تایپی در کار نیست. هنگامی که محققین تغذیه، خودشان را به صرف شام به سراسر جهان -از یونان گرفته تا ژاپن و آمریکا- دعوت کردند راز مهمی از سلامتی را کشف کردند: بشقاب خود را از سبزیجات و میوه، حبوبات و غلات، پر کن و اهمیتی به خوراکی های پر کالری، مانند چیزبرگر، سس های خامه ای و گوشت های پر چرب نده!
نتیجه: کالری کمتر، آنتی اکسیدان های ضامن سلامتی بیشتر، زندگی طولانی تر، شاد تر، فعال تر و بدون وابستگی.

۲۳: یک کار جالب برای انجام دادن پیدا کنید

زندگی همیشه پر مشغله است و اهمیتی نمی دهد که شما در چه سن و سالی قرار گرفته اید. اما حقیقت این است که همانگونه که کسی در حرفه خود به پیشرفت می رسد، همانگونه که بچه ها به سن بلوغ می رسند و همانگونه که افراد به اهداف جاه طلبانه خود جامع عمل می پوشانند، ۶۰ سالگی ما نیز وقت پرداختن به اوقات فراغت ما فرا می رسد؛ موضوعی را پیدا کنید که به آن علاقمند باشید و بخواهید وقت خود را به آن اختصاص دهید و از آن لذت ببرید. چرا که تحقیقات دانشمندان نشان داده کارهایی که انسان از انجام آنها لذت می برد تاثیر بیشتری در حفظ سلامتی در دهه های ۵۰، ۶۰، ۷۰ زندگی و حتی پس از آن ایجاد می کند.

۲۴: ذهنتان را به جهات مثبت سوق دهید

با قرار دادن ذهن در مسیر سازنده، می توانید خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهید. برای این کار نیازی به برنامه های کامپیوتری آنچنانی و یا بازی های فکری نیست. ورزشهای ساده ی مغزی، چیزی که نورولوژیست ها اصطلاحاً به آن نوروبیک (ایروبیک ذهنی) می گویند، شامل ورزشهای ساده ای است که منجر به رشد سلول های مغز شده و آنرا همواره جوان و اکتیو نگه می دارد.

۲۵:‌ مادر جوان باشید

طبق نظر دانشمندان دانشگاه شیکاگو،اگر مادری هنگام تولد فرزندش زیر ۲۵ سال داشته باشد، فرزند او ۲ برابر کسانی که مادر آنها بیش از این سن را داشته اند تا صد سالگی عمر می کنند. آنها معتقدند که مادرهای جوانتر، بهتر تخمک گذاری می کنند و بارور می شوند در نتیجه فرزندان سالمتری خواهند داشت.

منابع

جم نیوز

سیمرغ

سالم زی

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید