۱

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیم
ابتدا باید مطمئن باشید که زمان دادن غذای کمکی به نوزاد فرارسیده است. به طور کلی توصیه می شود که کودکان تا حدود ۶ ماهگی تنها از شیر خشک یا شیر مادر را تغذیه کنند. دادن غذای کمکی به نوزاد را زود شروع نکنید، چرا که می تواند حساسیت غذایی و حتی اختلالات غذا خوردن را ایجاد کند. اگر کودک شما این نشانه ها را داشته باشد می تواند زمان غذاهای جامد باشد:
– کودک می تواند به تنهایی یا با کمی کمک بنشیند.
– وزن کودک دوبرابر شده باشد.
– کودک بتواند صورت خود را از شما زمانی که سعی دارید تا کار ناخوشایندی را در صورت او انجام دهید برگراند (مثل پاک کردن آب ریزش بینی)
– کودک علاقه به سایر غذاها را نشان دهد.
– کودک بتواند سیر شدن خود را با چرخاندن سر خود نشان دهد یا نتوانید دهانش را باز کنید، شاید با دست، شما را پس بزند.
برای اطمینان کامل، اگر شما احساس نامشخصی می کنید، زمان غذاها و نوعشان را با دکتر کودکتان بررسی کنید.

۲

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیم
یک محیط تغذیه مناسب را ایجاد کنید. از صندلی غذا استفاده کنید. یک صندلی بلند ایده آل است اما شما می توانید از صندلی ماشین نیز استفاده کنید. نشاندن کودک روی پاهایتان تنها در موارد ناچاری است، زیرا این حالت ناشیانه است و شما را سر درگم می کند. مراقب باشید که صندلی ایمن نصب شده باشد و کودک کاملا در امنیت باشد.

۳

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیم
از یک زیرانداز برای کثیف نشدن زیر میز غذا استفاده کنید. به عنوان مثال پلاستیک های محکم، پارچه های رنگی شده، کیسه آشغال یا حصیر صندلی ها برای این کار مناسب است. در غیر اینصورت بعدا به سادگی می توانید کف را جارو و پاک کنید، پس بیش از حد وسواس نداشته باشید.

۴

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمیک یا دو کاسه بردارید. شما معمولا یک کاسه برای غذاهای غلاتی و یکی برای غذاهای فرعی نیاز خواهید داشت. اصولا، یک ظرف نشکن انتخاب کنید زیرا کودکان معمولا هرچیزی را برداشته و می اندازند. مطمئن شوید ظروف تمیز و ایمن باشند.

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیم
– شما باید در انتخاب ظروف مراقب باشید ، ظروف ساخته شده از پلاستیک به دلیل نگرانی در مورد بیس فنول A تصور می شود می توانند به غذاها و نوشیدنی ها نفوذ کنند می توانند برای غدد بدن مضر باشند.

۵

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیماز قاشق کودک استفاده کنید. قاشق های معمولی می توانند برای لثه کودکان کمی سخت باشند. قاشق های کودک یک پوشش محافظت کننده دارند. بعضی از آنها در دماهای بالای مضر برای کودک، رنگشان تغییر می کند. در هر صورت، آن هم باید تمیز باشد.

۶

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیم
یک حوله دستی کنار دستتان داشته باشید.

۷

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیماز فنجان یا شیشه شیر استفاده کنید. کودکانی که غذای جامد می خورند به مقداری مایعات نیاز دارند. اگر نمی خواهید کودکتان با شیشه آب بخورد از همین حالا او را عادت دهید. از آب تصفیه شده یا آب میوه نصف رقیق شده استفاده کنید.
– اجازه ندهید کودک مایعات زیاد بنوشد، آن را در حداقل نگه دارید.

۸

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمدستان خود را بشورید. دستان خود را قبل از آماده کردن یا دادن غذای کمکی به نوزاد بشویید.

۹

انتخاب یک غذای انگشتی. اگر شما کودک بزرگتری دارید، یک غذای انگشتی تایید شده را انتخاب کنید مثل کراکر برنج، استیک گوشت و مثل این ها. این ها می توانند به عنوان پیش غذا باشند تا شما غذای دیگری را آماده کنید.

۱۰

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمغذای حبوباتی انتخاب کنید. کودکان باید غذاهای غلاتی را در آخر برای یک وعده غذایی تجربه کنند. این ها یکی از مهمترین غذاهای جامد برای غذای کودک هستند. این غذاها میتوانند اصل غذای اصلی باشند.
– کودکان با تجربه معمولا انواع مختلفی از غلات را می خورند: بلغور جو یا برنج را به هر عنوان آماده کنید.
– شما می توانید به غذای کودک مقدار کمی عطر و طعم یا پوره میوه ها یا سبزیجات اضافه کنید
– برای دادن غذای کمکی به نوزاد در بار اول، برنج مخلوط شده با شیر خشک یا شیر مادر معمولا غذای پیشنهادی است.
– برای تازه کارها، مطمئن شوید که غذا، مایع و برای بلعیدن آسان است.
– همیشه دمای هر غذای گرمی را قبل از دادن به کودک چک کنید.

۱۱

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمغذای کودک را انتخاب کنید. کودکان با تجربه معمولا نوعی از غذاهای کودک آماده خواهند داشت. غذاهای کودک تجاری اغلب روی ظرفشان سطح سنی کودک را دارند. اگر شما غذای گرم را انتخاب می کنید، از دمای آن مطمئن شوید.

۱۲

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیماز مصرف غذاهای آلوده یا تاریخ گذشته اجتناب کنید. درب ظروف مهر و موم شده و باز نشده را چک کنید. تاریخ تولید غذاهای تجاری را چک کنید. در صورت امکان ظرف را بشورید. تنها زمانی داخل شیشه یا ظرف غذا، آن را بخورید که نمیخواهید آن را نگه دارید. اگر نه، آن را داخل کاسه یا ظرف دیگری خورده و باقیمانده را در یخچال بگذارید. در غیر این صورت، بزاق کودک و قاشق کثیف می تواند باکتری ها و ویروس ها را در غذای دوباره استفاده شده گسترش دهد. تمام غذا را در ۴۸ ساعت استفاده کنید

غذا دادن به کودک

۱۳

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمیک پیش بند به کودک ببندید. هر چقدر بزرگتر باشد بهتر است. برای دادن غذای کمکی به نوزاد ممکن است شما بخواهید یک چیز ضدآب را برای جلوگیری از خیس شدن لباس توسط مایعات را در زیر پیش بند داشته باشید.

۱۴

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمغذا دادن را شروع کنید. در کودکان گرسنه با تجربه آنها ممکن است با دیدن قاشق دهان خود را باز کنند. قاشق را با غذا پر کنید و به کودک غذا بدهید. قبل از دادن غذای بعدی صبر کنید تا کودک آن را قورت بدهد. یک کودک ممکن است در شروع غذاهای جامد حدود یک قاشق غذاخوری، غذا بخورد بنابراین خوردن غذای بیشتر از آن را انتظار نداشته باشید.

۱۵

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیممایعات پیشنهادی.
هر ۵ الی ۱۰ لقمه یک فنجان مایعات. فنجان را اگر لازم بود کنار لب کودک بیاورید و یک یا دو قلپ بدهید. این کار اغلب کثیف کننده است.

۱۶

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمدست های کودک را وقتی چیزی برمی دارد نگاه کنید. کودکان کنجکاو ممکن است هر چیزی را که به دستشان برسد را بردارند شامل کاسه غذا، قاشق، فنجان و حتی شما. یک کودک از نگاه کردن به افتادن هر چیزی لذت می برد (این نشان می دهد که چرا شما به ظروف نشکن یا فرود نرم اشیا نیاز دارید)

۱۷

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیماجازه دهید کودک کمک کند. کودکان بزرگتر اغلب می توانند خودشان غذا بخورند. کودکان با تجربه کمتر ممکن است قاشق یا فنجان را موقعی که به آنها غذا می دهید بگیرند. آنها را برای کمک تشویق کنید حتی اگر در طول غذا خوردن کثیف شوند و غذا دادن را مشکل کنند.

۱۸

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمبدانید چه زمانی غذا دادن کافی است. اگر کودک شما سرش را تکان می دهد، نق میزند، گریه می کند، قاشق را دور می کند یا غذا را پس می دهد احتمالا سیر شده است. کودک را از محل غذا خوردن دور کنید یا اسباب بازی یا چیز دیگری برای پرت کردن حواسش بیاورید ( مثل قاشق تمیز یا فنجان یا ظرف پلاستیکی)

۱۹

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیماگر دوست دارید غذا خوردنش را ثبت کنید. بعضی از والدین چیزی را که می خورانند ثبت می کنند، زمان و مقدار. یک تقویم یا چیزهای مفیدی مثل این. این کار به شما کمک می کند تا امکان حساسیت غذایی را توجه کنید، چند کودک را سازمان دهی کنید و رژیم غذایی مورد نیاز را ببینید. هر چند، این کار ممکن است یک کار اضافی در روزهای شلوغ امروزی در نگهداری از کودک باشد بنابراین این کار زیاد لازم نیست اگر شما نمی خواهید یا نمی توانید زمانی برای آن پیدا کنید. هر کسی از این کارها لذت نمی برد و عده ای حافظه خوبی دارند.

۲۰

چگونه دادن غذاهای جامد به کودک را آغاز کنیمتمیز کردن. کودک را با یک حوله تمیز کنید، مخصوصا صورت و دست هایش را. از آب گرم، نه داغ، استفاده کنید. ظرف های غذا را بشویید. صندلی را با آب و مواد شوینده ملایم تمیز کنید. حوله، لباس، پیش بند، و هر لباس آلوده را برای شستشوی ماشینی آماده کنید.

منابع

wikiHow

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

  1. ممنونم از مطالب خوبتون.واقعا به من کمک کرد.دستتون درد نکنه:-)

    No votes yet.
    Please wait...

شما هم نظر دهید