۱: غریزه

تحقیقات نشان می دهد، غریزه ما گاهی زودتر از عقل و منطق شرایط را درک و به زبان بدن ترجمه می کند. در واقع گاهی غریزه چیزهایی را که باید بدانیم قبل از آنکه هشیارانه و از طریق مغز آنها را دریابیم به ما انتقال می دهد. این روندی است که غریزه ما حالت فیزیکی پیدا می کند.
بردن یا باختن را قبل از شروع بازی حدس می زنید
زمانی که قلبتان به شدت می زند، عرق را روی سطح بدنتان حس می کنید و احساس دل آشوب و احساس خطر دارید یا حتی گاهی که ضربان قلب و تعداد نفس کشیدن تان طبیعی است و هیچ علامتی ندارید هم حس ششم (یا غریزه) شما ممکن است در حال ارسال پیام به شما باشد. سال گذشته «دکتر بارفابی دان»، پروفسور عصب شناسی و محقق رفتارشناسی انسانی در دانشگاه «وست هاکل» یک تحقیق بسیار جالب انجام داد. او گروهی از افراد را انتخاب کرد و از آنها خواست که ضربان قلب خود را در حالت های مختلف حدس بزنند. سپس از این افراد درخواست کرد در یک بازی حدس زدن و کشیدن ورق بازی شرکت کنند.
جالب این بود که گروهی که حدس های بهتری در مورد اعداد روی برگه های بازی می زدند؛ در حالت های مختلف ضربان قلب خود را هم بهتر حدس می زدند و در واقع قدرت پیش بینی یا غریزه یا حس ششم آنها قوی تر از بقیه است.

۲: وقتی نابیناها می بینند

عملکرد دستگاه بینایی انسان را می توان اینگونه خلاصه کرد: «چشم ها تصاویر را دریافت می کنند و مغز آنها را پردازش می کند. اما واقعیت این است که انسان دو گونه بینایی دارد؛ بینایی خودآگاه و بینایی ناخودآگاه و در واقع بینایی چشمان ما خیلی بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنیم.» برای مثال، افرادی که به دلیل ضایعات مغزی بینایی خود را از دست می دهند، می توانند در بسیاری از موارد جهت حرکت یک شیء را حدس بزنند یا از روی حالت چهره یک انسان که در سکوت کامل است به احساسات او پی ببرند. این در حالی است که آنها امکان دیدن آن اشیا یا آن انسان ها را ندارند. درواقع بینایی ناخودآگاه آنها از محرک های بینایی امواجی را دریافت می کنند، این در حالی است که بینایی خودآگاه آنها هیچ ایمپالسی دریافت نکرده است. با وجود آنکه بینایی معمول آنها هیچ تصویری دریافت نمی کند اما آنها می توانند تا حدودی از اطراف خود با خبر باشند و البته این چیزی است که خود آنها هم نمی توانند هیچ توضیحی برای آن پیدا کنند.
افرادی که بینایی ناخودآگاه دارند شاید گروهی خاص باشند اما درعین حال آنها می توانند نشانه ای از اتفاقی باشند که برای همه آدم ها می افتد. همه انسان ها نوعی از اطلاعات بینایی را جذب و پردازش می کنند که به دستگاه بینایی خودآگاه راه نمی یابد و در آن پردازش نمی شود. پروفسور جوی هرش، مدیرمرکز MRI دانشگاه پزشکی کلمبیا، می گوید او و تیمش نشان داده اند واکنش مغز ما در قبال تماشای تصاویر افرادی که حالت های ترسان و ناراحت دارند، احساس اضطراب است. این نکته به نظرتان عجیب نیست؟
اما نکته این است که به گفته دکتر هرش حتی اگر این تصاویر را آنقدر سریع به افراد نشان دهیم که آنها درواقع این تصاویر را نبینند هم باز واکنش احساس اضطراب در مغز و بدن فرد شکل می گیرد. پروفسور هرش می گوید: «هسته آمیگال که مرکز مهمی در ابراز احساسات و شکل گیری آنها در انسان است، حتی وقتی تصاویر با سرعت ۳۳صدم ثانیه پیش چشم می آید یعنی سرعتی که مغز نمی تواند چیزی را که می بیند پردازش کند واکنش نشان می دهد، این واکنش درواقع واکنش اضطرابی است.» چنین واکنشی را می توان ناشی از رفتار پیشینیان انسان دانست، زمانی که هر غریبه ای می توانست یک خطر بالقوه محسوب شود و بیگانه ای می توانست از خطر دور بماند که هرچه سریع تر حس مناسب را در افراد جامعه ای که به آن پاگذاشته بود ایجاد کند.

۳: حس ششم نمی گذارد چاق شوید

بیشتر انسان ها فکر می کنند اکثریت انسان ها افرادی شکمو هستند که اگر به میل خود غذا بخورند بسیار چاق می شوند اما اگر به غریزه و حس ششم خود در مورد چقدر خوردن و چی خوردن اعتماد کنید سالم تر از زمانی خواهید بود که به رژیم های غذایی پایبند بوده اید؛ پروفسور تریسی تیلکا، فوق تخصص روانشناسی در دانشگاه ایالی اوهایو، پس از بررسی رفتارهای غذایی ۱۲۵۰ دانشجوی دختر طی ۳ سال اعلام کرد آنهایی که به غریزه و حس درونی خود در مورد گرسنگی و سیری و انتخاب نوع و میزان غذاها تکیه داشتند پس از طی ۳ سال BMI مناسب تری نسبت به آنهایی که هرروز کالری موادغذایی را که می خوردند محاسبه کرده و سعی می کردند برای خود برنامه غذایی با محدودیت کالری داشته باشند، داشتند. در مطالعه ای دیگر که در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسید هم نشان داده شد زنانی که به حس درونی خود به غذا خوردن یا نخوردن تکیه داشتند پس از ۲ سال نسبت به زنانی که از انواع رژیم های غذایی استفاده می کردند وزن مناسب تر، کلسترول خون پایین تر و فشارخون طبیعی تری داشتند. حتی در مطالعاتی دیگر مطرح شده، افرادی که به حس درونی خود و غریزه شان در مورد غذا خوردن اتکا می کنند بیشتر به داشتن برنامه زندگی سالم و برنامه منظم ورزش و فعالیت جسمانی فکر می کنند و می شود گفت اعتمادبه نفس مناسب تری دارند.

۴: حس ششم چشم ها

دکتر ئباتریس دی گلادر، فوق تخصص نورولوژی می گوید: «همه ما اطلاعاتی را جذب و پردازش می کنیم که در حیطه خودآگاه ما ثبت نمی شوند. درکل می شود گفت، همه انسان ها یک جور آگاهی ها و بینش هایی دارند که در آن قسمت های بدوی مغز درگیر هستند و این آگاهی و بینش ها ربطی به خودآگاه ندارد.» اما نکته ای که باعث درنظر گرفته نشدن این حس آگاهی می شود چیست؟ دکتر دی گلادر می گوید: «انسان به شدت به بینایی، عقل و منطق خود وابسته شده است و برای همین به این غریزه یا حس غریزی خود تکیه نمی کند، برای مثال، اگر وارد محیطی شوید که ناگهان در آن دچار اضطراب شدید، به جای اینکه فکر کنید حس ششم شما این نکته را رقم زده، به این فکر کنید که شاید رنگ دیوارها پایین بودن سقف یا حتی دیدن این محل در خواب باعث رقم خوردن اضطراب در شماست.»

۵: حس ششم دستگاه گوارش تان را تقویت کنید

اگر می خواهید غریزه غذا خوردن عالی داشته باشید باید به تمام امواجی که دستگاه گوارش و مغزتان می فرستد به دقت گوش کنید. بهترین کار این است که هر ۳ یا ۴ ساعت چیزی بخورید و زمانی که احساس کردید انرژی گرفته اید و تا حدودی سیر شده اید و قبل از اینکه فکر کنید زیادی خورده اید دست از غذا خوردن بکشید. کار دیگری که می توانید بکنید هم این است که قبل از شروع غذا به آنچه می خواهید بخورید فکر کنید و ببینید چه مقدار از آن غذا برای شما کافی خواهد بود و این حجم غذا در بدن شما چه میزان انرژی ایجاد خواهد کرد. اینگونه حس غریزی تان بهتر درمورد میزان و چگونگی غذاهایی که باید بخورید شما را هدایت خواهد کرد.

۶:‌بوها روی رفتار شما تاثیر می گذارند

محققان می گویند بینی انسان روی بسیاری از تصمیماتی که می گیرد تاثیر می گذارد. درواقع قدرت بویایی ما، حتی اگر به طور خودآگاه متوجه آن نشویم، روی عملکرد مغزمان تاثیر می گذارد. در مطالعه ای که اخیرا در بلژیک انجام گرفته از گروهی از مردان خواسته شد در اتاق هایی جداگانه به تماشای یکسری عکس بنشینند. در زمان تماشای عکس هایی از انسان ها در این اتاق ها بوهای مختلف مثل بوی اشک (مشابه بوی محلول نمکی)، بوی گل رز، بوی غذا و بوی جوهر پخش شده و درنهایت مشخص شد تماشای عکس های یکسان در انسان های مختلف با توجه به بوهای اتاقی که در آن بودند احساسات مشابهی را ایجاد کرد.
در نهایت محققان می گویند، پخش بوی محلول نمکی حس مهربانی و احساس علاقه و محبت به مادران را در تصاویر زنان در این مردان ایجاد می کرد؛ بوی گل احساس علاقه و احساسات رمانتیک و بوی غذا هم یادآور خاطرات مربوط به خانه و تجملات خانوادگی است. در واقع همین ویژگی هاست که روی انسان ها تاثیر می گذارند و ممکن است فرد را نسبت به فرد دیگری دچار احساس خوب یا بد کند. اما نکته جالب ماجرا این است که محققان می گویند، برخی بوها ممکن است روی رفتار انسان ها تاثیر بگذارد. برای مثال تحقیقی در فرانسه نشان داده، وجود یک بوی مخصوص در فروشگاه ها می تواند خریداران را مدت زمان بیشتری در فروشگاه نگه دارد و متوسط خرید کردن آنها را بالا ببرد.
درمطالعه ای دیگر در هلند هم نشان داده شده وجود بوی دائمی وانیل در یک فروشگاه مخصوص لباس های زنانه فروش این فروشگاه را دو برابر کرده است.

۷: چطور حس ششم بویایی تان را تقویت کنید؟

اگرچه هنوز هیچ کس نتوانسته راهی پیدا کند که میزان گیرنده های بویایی در بینی انسان را افزایش دهد اما حالا محققان می گویند اگر افراد بوی عرق خود را استشمام کنند قدرت بویایی تیزتری خواهند داشت (این به دلیل وجود برخی ترکیبات استروئیدی در تعریق انسان است.) اما نکته جالب تر اینکه برخی تحقیقات جدید نشان داده ورزش کردن هم می تواند روی قدرت بویایی انسان تاثیر بگذارد زیرا با ورزش کردن میزان آدرنالین خون بالا می رود و این باعث انقباض عروق بینی و بالارفتن میزان استنشاق هوا توسط بینی ها می شود اما این را هم بدانید که زندگی در شهرهای شلوغ به ضرر قوه بویایی شماست. رسپتورهای بویایی شما هر ۳ هفته یک بار از بین می روند و رسپتورهای جدید جای آنها را می گیرند اما زندگی در شهرهای آلوده باعث کاهش تعداد این رسپتورها و نیز کاهش ساخت رسپتورهای جدید می شود.

۸:‌ وقتی دقت نمی کنید

قدرت تفکر، منطق، استدلال و تشخیص شما در ادراک شما از جهان پیرامون تان نقش دارند؛ حتی وقتی درحالت خودآگاه متوجه آن نیستید حس قضاوت شما فعال است.
اگر از شما بپرسند که فکر می کنید زمانی که با دقت کامل روی موضوعی متمرکز هستید گیرایی و درک شما بالاتر است یا وقتی که برآن موضوع متمرکز نیستید چه پاسخی می دهید؟ به طور قطع خواهید گفت وقتی با تمام تمرکز و حواس بر آن متمرکز باشید اما باور می کنید که پاسخ تان اشتباه بوده است؟ در مطالعه ای که نتیجه آن در سال ۲۰۱۰ در نشریه «ینجر نورو…» به چاپ رسیده محققان به گروهی از افراد تصاویر انتزاعی و مفهومی را نشان دادند. دراین آزمایش از آنها خواسته شد نیمی از تصاویر را با دقت و تمرکز کامل نگاه کنند و نیمی دیگر را صرفا بدون توجه، جالب بود که در این میان افراد داوطلب بیشتر تصاویری را که بدون دقت تماشا کرده بودند به خاطر آوردند تا تصاویری را که برآن تمرکز کرده بودند. کن پالر، پروفسور نورولوژی و یکی از محققان اصلی این تحقیق می گوید: «حتی زمانی که تمرکز ندارید و از خودآگاه خود استفاده نمی کنید حس ششم به پردازش اطلاعات مشغول است، زمانی که تمرکز، منطق و خودآگاه شما بر چیزی متمرکز نیست ناخودآگاه یا حس ششم راحت تر و سهل تر به پردازش اطلاعات مشغول می شود و اینگونه حتی بهتر هم عمل می کند و درنهایت هم می تواند به نتیجه موردنظر برسد.»

۹:‌ تمرکز

دکتر ژکارتیوس، متخصص روانشناسی در دانشگاه رادباد در هلند می گوید تمرکز نداشتن، باعث می شود بهتر تصمیم بگیرید! در سال ۲۰۰۵ دکتر ژکارتیوس از ۱۰۰ نفر داوطلب خواست به ارزیابی ۴ مدل اتومبیل بپردازند که هر کدام از آنها در چند بخش با اتومبیل های دیگر تفاوت داشتند. در یک گروه افراد با دقت تمام به بررسی مشخصات اتومبیل ها پرداختند و تصمیم گرفتند و گروه دیگر فقط نگاهی سریع به اتومبیل ها انداختند سپس به کاری دیگر مشغول شدند. درنهایت تنها ۲۵ درصد از افرادی که با تمرکز کامل اتومبیل ها را بررسی کرده بودند توانستند اتومبیل های برتر را انتخاب کنند اما در نقطه مقابل ۶۰ درصد از کسانی که فقط نگاهی به اتومبیل ها کرده بودند توانستند اتومبیل بهتر را انتخاب کنند. دکتر ژکارتیوس در این مورد می گوید: «زمانی که افراد مشغول کار دیگری هستند، ناخودآگاه حس ششم آنها مشغول پردازش اطلاعات تصاویری است که دیده است و اینگونه می شود که تصمیم گیری در این حالت درست تر از زمانی است که افراد به صورت خودآگاه و با تمرکز کامل به پردازش اطلاعات می پردازند.»

۱۰: حس ششم در خواب

تمام تصاویری که در طول روز می بینید (گربه ای که در خیابان دیده اید، کشتی تفریحی که در برنامه خبری تلویزیون تماشا کرده اید و…) در مغز شما ثبت می شوند و سپس در زمانی که خواب هستید دوباره سراغ شما می آیند و در واقع همین تصاویر هستند که رؤیاهای شما را شکل می دهند. در بخش موسوم به خواب «REM» مغز شما سراغ این تصاویر می رود و آنها را مجدد پردازش می کند. دکتر «ربه کا اسپنسر»، پروفسور روانپزشکی و استاد دانشگاه «آمرست» در ماساچوست در این مورد می گوید: «مرحله REM خواب در زندگی انسان نقش مهمی بازی می کند، این مرحله در حل کردن مسائل، مشکلات و تصمیم گیری انسان بسیار مهم است، زیرا در این مقطع مغز اطلاعات و تصاویر را در کنار هم می گذارد و به راه حل های جدید و راه های بهتر فکر می کند.» در اینجا شما به راه حل هایی می رسید که محال بود در زمان بیداری به آنها برسید. در ضمن مرحله REM خواب در تثبیت احساسات شما هم نقش دارد.
دکتر اسپنسر می گوید: «دلیل اینکه خیلی از اوقات درست در زمان بیدارشدن به همسر، فرزندان یا والدین خود فکر می کنید همین موضوع است؛ مرحله REM خواب باعث می شود احساس ارتباط عاطفی و علاقه شما در حالت ناخودآگاه تقویت شود.» دکتر «دیوید بارو»، فوق تخصص نورولوژی سلولی در دانشگاه هاروارد و نویسنده کتاب «کمیته خواب» در سال های اخیر روی نحوه خواب و چگونگی رؤیا دیدن انسان ها تمرکز و پژوهش داشته است و می گوید، طی ۲ سال تحقیق متوجه شده است که بیش از یک سوم افراد مورد مطالعه که طی روز با مسئله یا مشکلی رو به رو بوده اند در زمان خواب برای آن مسئله راه حلی پیدا کرده اند. رؤیا دیدن فاقد منطق های معمولی انسانی است، شما در رؤیا از قید و بندهای معمول تفکر و منطق دور می شوید و برای همین راه حل هایی پیدا می کنید که محال است در حالت بیداری و ذهن خودآگاه آنها را بیابیم.»

۱۱: حس ششم خوابتان را تقویت کنید

برای آنکه یک مسئله سخت یا یک مشکل را حل کنید خواب خودتان را به تاخیر نیندازید، بگذارید ضمیر ناخودآگاه تان آن مسئله را حل کند. دکتر بارو در این مورد یک نسخه جالب دارد: «روی تخت دراز بکشید و مشکل خودتان را روی کاغذ بنویسید و با فکر کردن به آن به خواب بروید، اینگونه ضمیر ناخودآگاه و حس ششم شما مشکل را برایتان حل می کند.»

منابع

پرشین پرشیا

Rating: 4.5. From 2 votes.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید