۱

جدا کردن ظروف: اگر فرد بیماری در خانه هست، ظروف آب و غذای وی را از سایرین جدا کنید. بعد از مصرف آنها را در آب جوش یا ماشین ظرف شویی با آب داغ بشویید.

۲

شستشوی سینک ظرفشویی و روشویی: از آنجایی که دست ها در این محل شسته می شود، مملو از میکروب هستند. سینک را دائما بشویید. لوازم شخصی افراد نظیر حوله و مسواک را در کنار هم قرار ندهید. لوازم شخصی فرد بیمار را پس از اتمام دوره ی بیماری بشویید یا دور بریزید.

۳

شوینده های ضد میکروب: از شوینده های دست و صورت با قابلیت میکروب زدایی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که هر چند صابون به نظر نوعی شوینده است اما می تواند محل تجمع میکروب و باکتری باشد و به دستهای تمام افراد خانه منتقل شوند. از شوینده های مایع و پمپی استفاده کنید. در غیر این صورت بهتر است صابون های آنتی باکتریال بخرید و چند بار در روز استفاده کنید.

۴

تمیز کردن محل تجمع میکروب ها: کنترل های تلویزیون، گوشی های تلفن، دستگیره ی در و دسته ی مبل ها به دلیل تماس مداوم با دست از محل های بسیار الوده هستند. پس از طی دوره ی بیماری یا به طور روزانه آنها را تمیز کنید. ملحفه ی بالش و تخت نیز به دلیل تماس با ترشحات دهان و تنفس فرد مملو از ویروس هستند. آنها را به طور مداوم بشویید.

۵

استفاده از پیاز: پیاز در ضدعفونی هوا نقش مهمی دارد. یک پیاز را چند تکه کنید و در نقاط مختلف خانه قرار دهید. استفاده از اسفند و دود کردن آن در خانه نیز در پاک سازی هوای خانه مفید است. مصرف روزانه ی عسل نیز در کشتن باکتری های بدن و تقویت سیستم ایمنی موثر است.

۶

واکسن آنفولانزا: در صورتی که بیماری خاص مانند بیماری قلبی یا ریوی دارید، سالمند هستید یا فرزند کوچک بالای شش ماه با بیماری خاصی دارید، تزریق واکسن انفولانزا در ابتدای فصل سرما توصیه می شود. مصرف این واکسن به طور سالانه ابتلا به بیماری را کاهش می دهد یا اگر دچار بیماری شوید خفیف خواهد بود.

مراجع

www.ehow.com

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید