۱

تا آنجایی که می توانید بخوانید. همیشه یک کتاب در دست داشته باشید، و آن را در هر زمانی که سرتان خلوت بود مطالعه بفرمایید: بین کلاس ها، وقتی که در صف غذا هستید، همان طور که دارید غذا می خورید، در اتوبوس، و غیره. اگر حس بلند پروازی دارید، برخی از آثار کلاسیک انگلیسی (به خصوص شکسپیر) را بخوانید. آنچه که دیگران، به ویژه منتقدان ادبی، در مورد کتابی که شما خوانده اید می گویند را مطالعه فرمایید. دیدگاه های خود را مقایسه کنید، و تصمیم بگیرید که موضع تان کجا است. نظرات خود را به اشتراک بگذارید. اگر معلم یا یکی از همکلاسانتان درباره کتابی که می خوانید از شما سوالاتی پرسیدند، توضیح دهید که آیا کتاب مورد نظر را دوست دارید یا نه، و چرا. خاص باشید. به جای اینکه بگویید “بله این کتاب محشر است”، مثلا بگویید ” من از روشی که نویسنده شخصیت ها را کاملا متضاد یکدیگر خلق کرده خوشم می آید”. شرایط موجود در کتاب و شرایط موجود در زندگی واقعی را با هم قیاس کنید. ببینید نویسنده در مورد جامعه چه بیانیه ای صادر می کند؟ آیا او جامعه ای که در آن زمان کتاب را نوشته توصیف کرده است؟ اگر چنین است، آیا این توضیحات درست هستند، و تا چه حد؟

۲

یادداشت بردارید. اگر در هنگام خواندن با قسمتی از متن برخوردید که شما را به نحوی برمی انگیزد یا آن قسمت تجسم واقعی از پیام کتاب بود، متن را با برگه های نواری رنگی که موقتی هستند و به راحتی برداشته می شوند،علامت گذاری کنید. هرگز در کتاب خط نکشید. وقتی که معلم ببیند از نوار های رنگی برای علامت زدن بر کتابی که تکلیف شما بوده استفاده کرده اید، درخواهد یافت که واقعا بر روی متن کار کرده اید. در ضمن، شما می توانید متن را بر روی کارت و یا در یک دفترچه ، به همراه واکنش هایتان، بینش، و یا سوالاتی که در ذهنتان هست کپی کنید.

۳

در کلاس مشارکت کنید. اگر هنوز در بحث تسلط ندارید، سعی کنید دانشجویان دیگر را در بحث شرکت دهید. هنگامی که احساس می کنید افکار تان چیزی به بحث اضافه می کند، نظریات خود را به اشتراک بگذارید – دست خود را فقط برای ذکر حقایق کوچک بالا نبرید. بهترین راه برای مشارکت عبارتست ازبه (۱) به اشتراک گذاشتن افکار خود، (۲) توضیح دهید که چرا این احساس را دارید، و (۳) یک سوال مرتبط بپرسید.

۴

مقالات نقد ادبی خود را بنویسید، فرقی نمی کند که این مقالات برای کلاس باشند و یا در طول زمان برای خودتان بنویسید. آنها را با صدای بلند برای خودتان بخوانید تا مطمئن شوید که متن روان و بدون مشکل است. کار خود را ویرایش کنید- برای دانش آموزان برتر زبان انگلیسی، داشتن غلط املایی و دستور زبان ضعیف غیر قابل توجیه می باشد. وقتی که نوشتن مقاله خود (یا هر چیز دیگری) را به پایان بردید، حتما املای آن را چک کنید. کامپیوترتان را روشن کنید و متن را در ورد تایپ کنید تا گرامر و املا چک شود. مطمئنا، اگر مقاله شما طولانی است، این کار می تواند زمان بر باشد، اما حداقل می دانید که مطلبتان بدون غلط خواهد بود!

۵

اگر معلم تان کار شما را با سخت گیری تصحیح می کند (به عنوان مثال: شاید یک داستان کوتاه)، نگران نباشید و بپرسید که چرا کارهای شما نسبت به دیگران سختگیرانه تر تصحیح شده است. یا فقط از این بابت تشکر کنید، چرا که این کار نشان می دهد که آن معلم شما را بهتر از دیگران می بیند و یا اینکه از شما توقع بالاتری دارد. وقتی که شما در حال نوشتن هستید، آزادانه از یک دیدگاه متفاوت به موضوع اصلی خود بنگرید، فقط برای اینکه مطمئن شوید موضوع شما با این کار هم معنی می دهد. به عنوان مثال، اگر شما قرار است یک مقاله در مورد طبیعت بنویسید، این طور شروع کنید که چطور آن موضوع را دوست ندارید، و یا مقاله را به ده چیزی اختصاص دهید که در طبیعت بیشتر از بقیه چیزها شما را آزار می دهند. مقالات تکلیفی یا نوشته های خود را با صدای بلند بخوانید. آنها را برای دوستان، خانواده و یا حتی آیینه بخوانید. عجله ای در کار نیست: پس از هر نقطه مکث کنید. هر قسمت که خواندن آن با صدای بلند برایتان مشکل ساز است را مشخص کنید، و هنگامی که به پایان رسید، به عقب برگردید و آن قسمت را ساده کنید. اغلب راه آسان برای ساده سازی نوشته شما این است متن را به جملات کوتاه تر بشکنید.

۶

کارهای نوشتاری خود را با دوستان خود در کلاس معاوضه کنید. از آنها بخواهید کارهای شما را صادقانه ارزیابی کنند. ممکن است معلم به اندازه کافی دقت نداشته باشد و فقط نوشته های شما را خط خطی کرده باشد تا به شما نمره ای داده باشد ولی شما می توانید از همکلاسی هایتان بخواهید در مورد نوشته های شما و نکاتی که شما در نوشته هایتان به وجود آورده اید با شما صحبت کنند.

مراجع

www.wikihow.com

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید