۱

مراقب یخچال و فریزر باشید. این وسیله بیشترین مقدار هزینه را در قبض برق به خود اختصاص می دهد. توجه کنید که پشت یخچال و فریزر از دیوار حداقل یک وجب فاصله داشته باشد تا هوا به خوبی از بین آن عبور کند و باعث فشار آمدن به موتور دستگاه نشود.

۲

کویل کندانسور گرد و خاک گرفته باعث افزایش فشار به موتور و افزایش مصرف یخچال و البته کاهش عمر دستگاه می شود. هر سه ماه یکبار آن را با جاروبرقی یا غبارروب تمیز کنید تا بتواند به خوبی کار کند. اگر در خانه از حیوان خانگی نظیر گربه یا سگ نگه داری میکنید، این کار را هر ماه انجام دهید.

۳

سرمای یخچال و فریزر شما چقدر است؟ سرمای بیش از حد باعث فشار به دستگاه و افزایش مصرف برق می شود. دمای توصیه شده برای یخچال بین ۳ تا ۴ درجه ی سانتی گراد و برای فریزر بین -۱۵ تا -۱۸ درجه ی سانتی گراد است.

۴

آیا فریزر پر است؟ فریزر پر توزیع مساوی دما را تضمین می کند. اگر فریزر شما خیلی خالی است، چند ظرف را پر از آب کنید و در فریزر قرار دهید. اگر باز هم فریزر خیلی خالی به نظر می رسد، خرید یک فریزر کوچک تر را در برنامه ی خود جای دهید.

۵

نوار دور در یخچال و فریزر را بررسی کنید. کار نوار دور در حفظ سرمای داخل دستگاه و جلوگیری از ورود گرما است. مطمئن شوید که نوار به خوبی به در متصل است و هیچ سوراخ یا پارگی ندارد. در غیر این صورت دستگاه دائما برای تولید هوای سرد کار می کند و در نتیجه قبض برق بالاتری برای شما صادر می شود.

۶

علاوه بر نوار، نحوه ی قرار دادن مواد غذایی را هم در فریزر و یخچال بررسی کنید. مواد غذایی نباید راه ورود هوای سرد را به محفظه ی داخلی سد کنند. در غیر این صورت باعث فشار به دستگاه و کاهش عمر آن می شوید. همیشه فاصله ای چند سانتی متر را از فیلتر ورود هوا در نظر بگیرید.

۷

لباس ها را در آب سرد بشویید. دستگاه ماشین لباس شویی بیشترین مقدار انرژی را صرف گرم کردن آب می کند. در صورت امکان دستگاه را روی آب سرد تنظیم کنید. در عین حال می توانید ماشین لباس شویی هایی را انتخاب کنید که از تکنولوژی کار با آب سرد استفاده می کنند و لباس های شما را هم تمیز و بدون لک تحویل می دهند.

۸

نوار دور در لباس شویی تمیز است؟ اگر نوار دور در کثیف باشد، باعث فشار وارد آمدن به دستگاه در حین خشک کردن لباس ها و در موارد شدید باعث ایجاد آتش سوزی می شود.

۹

برای کاهش مصرف کولر، پوشال های ان را هر سال عوض کنید. در عین حال می توانید پوشال سال قبل را هم که اکنون نازک تر شده است به همراه پوشال جدید نصب کنید. در هوای گرم و آفتاب سوزان روی سقف کولر یک سایه بان ایجاد کنید. همچنین روی کانال ورودی هوای سرد در پشت بام را هم با پارچه ای سفید بپوشانید تا مانع از گرم شدن کانال ورودی هوا شوید. همه ی این کارها باعث می شود هوای ورودی به خانه خنک تر از همیشه باشد و در نتیجه کولر زمان های کمتری را کار کند.

نکات و هشدارها

برای تست کردن نوار دور در یخچال، یک اسکناس را بین نوار و در قرار دهید و در را ببندید. اگر برای باز کردن در به هیچ فشاری نیاز نداشتید، احتمالا باید نواری نو خریداری کنید.

دستگاه هایی را که در طول روز یا شب به طور مداوم مورد استفاده قرار نمی دهید از برق بکشید. برخی دستگاه ها در حالت خاموش هم مقداری ولتاژ مصرف می کنند. برای راحتی بیشتر می توانید این گونه دستگاه ها را به یک چند راهی وصل کنید و شب هنگام یا در مواقعی که از آنها استفاده نمی کنید، کلید چند راهی را خاموش کنید.

مراجع

http://www.wikihow.com/Save-Energy-With-Your-Appliances

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید