۱

از کیسه های پارچه ای به جای پلاستیک استفاده کنید. این روش ساده تا حد زیادی میزان ضایعاتی که شما به محیط زیست وارد می کنید را کاهش خواهد داد. مهم نیست که شما از کجا خرید می کنید، می توانید کیسه های پارچه ای قابل استفاده مجدد خود را به جای پذیرش کیسه های پلاستیکی از فروشگاه همراه خود ببرید. از پیش برنامه ریزی کنید و چند کیسه قابل استفاده مجدد بخرید و آنها را در جایی قرار دهید که زمان خرید فراموش نکنید با خود ببرید، جایی مانند آشپزخانه و یا در صندوق عقب ماشین.

۲

اگر فراموش کردید کیسه های پارچه ای را با خود به فروشگاه ببرید، باز هم می توانید زباله را کاهش دهید! از فردی که مواد غذایی شما را داخل کیسه می گذارد، خواهش کنید از کیسه های کمتری استفاده کند. در حال حاضر، اکثر فروشگاه ها کیسه های پارچه ای می فروشند، بنابراین شما می توانید به جای پذیرش پاکتهای پلاستیکی و یا کاغذی بهای کیسه های پارچه ای را بپردازید.

۳

استفاده از کیسه های پارچه ای به جای پلاستیک به بقالی ها محدود نمی شود. مهم نیست که در حال خرید چه چیزی هستید، در هنگام خرید لباس، ابزار یا هر چیز دیگری یک کیسه پارچه ای با خود ببرید.

۴

مواد غذایی هایی را بخرید که کمتر بسته بندی شده اند. اگر تمایل به خرید مواد غذایی دارید که در جعبه ای بسته بندی شده که هر کدام از بخشها هم مجددا به صورت جداگانه داخل پلاستیک پیچیده شده اند، احتمالا بیش از آنچه قصد دارید زباله تولید خواهید کرد. برای خرید مواد غذایی به دنبال راهی باشید که حداقل بسته بندی را داشته باشد، مخصوصا بسته بندی پلاستیکی کمی داشته باشد، و خواهید دید که تپه زباله ای که روزانه تولید می کردید تبدیل خواهد شد به یک تپه زباله کوچک. در اینجا چند ترفند برای امتحان کردن وجود دارد:

۵

از بخش مواد غذایی فله ای استفاده کنید. می توانید برنج، لوبیا، غلات، حبوبات، چای، ادویه جات ترشی جات، و سایر غذاهای خشک را در بخش مواد غذایی به صورت عمده ای از فروشگاه های مواد غذایی بخرید. وقتی به خانه رسیدید، مواد غذایی را در ظروف شیشه ای یا پلاستیکی محفوظ از هوا ذخیره کنید.

۶

ورمی کمپوست (کود آلی متشکل از کرم خاکی) تهیه کنید. شما می توانید سیستم کمپوست کرمی خودتان را درست کنید.

۷

به جای گرم کردن شام، آن را بپزید. غذاهای بیرون بر و غذاهایی که باید داخل مایکروویو گذاشته شوند، بسته بندی های زیادی لازم دارند، و همه آن بسته بندی ها فقط به سطل زباله می روند. غذا پختن قطعا زمان بیشتری لازم دارد، اما در نظر بگیرید اگر برخی از وعده های غذایی فوری خود را با پخت غذاهای خانگی جایگزین نمایید، کمرتان از شما تشکر خواهد کرد (لاغر خواهید شد).

۸

فراورده های غذایی را در ظروف قابل بازگشت خریداری بفرمایید. شرکت های لبنی و نوشیدنی زیادی امروزه یک سیستم بازگشت ارایه می کنند که در آن یک ظرف شیشه ای از شیر، خامه و یا دوغ می خرید و در ازاء ظرف شیشه ای، مبلغی را گرو می گذارید. این یک راه عالی برای کاهش استفاده از پلاستیک می باشد.

۹

از بازارهای کشاورزان خرید کنید. آنها انبوهی از محصولات تازه که هنوز هیچ پلاستیکی را لمس نکرده اند، ارایه می کنند. کیسه های پارچه ای را برای حمل خریدهایتان به خانه همراه خود بیاورید.

۱۰

هرگز نوشیدنی های با بطری بسته بندی شده را استفاده نکنید، مگر اینکه ناچار شوید. بطری آب – و دیگر نوشیدنی های بطری دار – منبع اصلی تولید زباله در بسیاری از نقاط جهان هستند. در بعضی از نقاط آب بطری، از آب معمولی برای نوشیدن مطمئن تر است ، اما اگر این مورد در منطقه شما صحت ندارد، در نظر بگیرید از آب معمولی به جای آب بطری استفاده کنید. چنانچه طعم آب را دوست ندارید، همیشه می توانید آب را فیلتر کنید. این کار هم مقرون به صرفه تر است و هم برای محیط زیست بسیار بهتر خواهد بود.

۱۱

اگر می خواهید به مسافرت بروید، به نوشیدنی های بطری دار و کنسرو شده، “نه” بگویید. به عنوان مثال، به جای خرید یک بسته ماع الشعیر زنجبیلی، چرا از نوشیدنی هایی که خوتان درست کرده اید ننوشید؟ لیموناد خانگی و عصاره لیموترش نیز انتخاب های خیلی خوبی هستند.

۱۲

اگر می خواهید حتما نوشیدنی های بطری دار بخرید، ظروف بزرگ بخرید، به جای این که بطری های کوچک را انتخاب نمایید. به جای اینکه ۱۸ بطری های کوچک بخرید، یک ظرف آب ۵ گالنی (۱۸٫۹ L) با یک کلمن بخرید.

۱۳

مصرف کاغذ خود را کاهش دهید. اگر با کامپیوتر کار کنید، دلایل بسیار کمی وجود دارند که مقدار زیادی ضایعات کاغذی در خانه شما وجود داشته باشد. قبض ها را بدون کاغذ دریافت کنید و آنها را به صورت آنلاین پرداخت کنید. به جای اینکه روزنامه بخرید، اخبار را به صورت آنلاین بخوانید. برای جلوگیری از پست های ناخواسته در صندوق پستی تان اقداماتی انجام دهید.

۱۴

در این اندیشه باشید که مواد شوینده و پاک کننده های خانگی را خودتان تهیه کنید. بسیاری از ظروف مورد استفاده برای پاک کننده ها و شوینده ها قابل بازیافت نیستند، به طوری که باید آنها را به سطل زباله انداخت. اگر مایل باشید و به اندازه کافی زمان هم در اختیار داشته باشید، می توانید مواد شوینده را با فرمول های خود درست کنید و آنها را در ظروف شیشه ای ذخیره سازید تا مقدار زیادی پول صرفه جویی کنید و به طور قابل توجهی تولید زباله خود را کاهش دهید. در نهایت شما یک محیط عاری از مواد شیمیایی برای خانواده خود ایجاد می کنید.

۱۵

در صورت امکان، اجناس خود را به نیازمندان ببخشید. اگر لباسهای قدیمی، لوازم الکترونیک، و یا چیزهای دیگری دارید که دیگر به آنها احتیاج ندارید و هنوز هم در شکل مناسب و معقول هستند، به جای پرتاب کردن شان در سطل زباله، آنها را به دیگران اهدا کنید. بهتر است این اجناس در نهایت از یک کلاس درس و یا گنجه کسی سر دربیاورند نه از محل دفن زباله ها.

۱۶

از ظروف مجددا استفاده نمایید. ظروف با دوام می توانند چند بار مورد استفاده قرار بگیرند. بطری ها، جعبه ها و کیسه ها همگی را می توان برای یک هدف دوم به کار برد، به شرطی که از نحوه استفاده از آنها آگاه باشید. اگر سطل مخصوص ندارید، از کیسه های کاغذی برای نگهداری مواد قابل بازیافت استفاده کنید. با پرینت گرفتن از پشت برگه ها دوباره از آنها استفاده می کنید. در غیر این صورت می توانید به کودکان اجازه دهید پشت آن برگه ها نقاشی بکشند. از ظروف شیشه ای استاندارد درجه دار مواد غذایی (که قبلا چیزسمی داخل آن نبوده است) برای ذخیره مواد خشک و باقی مانده های غذا استفاده نمایید.

۱۷

ظروف پلاستیکی برای ذخیره کردن خوب و قابل استفاده هستند، اما مراقب باشید بیش از حد از آنها برای ذخیره مواد استفاده نکنید. پلاستیک، حتی اگر مخصوص نگه داری مواد غذایی باشد، در نهایت شروع به تجزیه شدن می کند و مواد تجزیه شده به داخل غذا نشت خواهند کرد.

۱۸

سیاست های بازیافت شهرستان خود را دنبال کنید. در بعضی از نقاط لازمست بازیافت های پلاستیکی، شیشه ای، و کاغذی را از هم تفکیک کنید و آنها را به طور جداگانه تحویل دهید، در حالی که سایر شهرستانها اجازه می دهند شما همه مواد قابل بازیافت را یکجا تحویل دهید. برخی از شهرستانها وانت بازیافت به در خانه ها می آید تا بازیافت ها را تحویل بگیرد، در حالی که در جاهای دیگر مرکز بازیافت وجود دارد که باید بازیافت های خودتان را به آنجا ها تحویل بدهید. وب سایت شهرستان خود را چک کنید و از سیاست های مرتبط با بازیافت آگاهی پیدا کنید.

۱۹

زباله و زباله های خطرناک را به درستی دفع کنید. برخی از اقلام های خانگی هستند که نه تنها نمی توانند بازیافت شوند بلکه مجددا هم نباید از آنها استفاده کرد. این اقلام را باید از خانه بیرون انداخت جایی در مرکز زباله های خطرناک. سعی کنید مصرف اقلام زیر را کاهش دهید، و زمانی که از آنها استفاده می کنید، آنها را با توجه به قوانین شهرستان خود دور بیاندازید: باتری، رنگ، تلویزیون، رایانه و دیگر لوازم الکترونیکی، لامپ.

۲۰

باقی مانده مواد غذایی و ضایعات گلدانها را از زباله ها جدا کنید. لازم نیست این چیزها را با زباله ها دور بیندازید. در عوض، شما می توانید کمپوست تهیه کنید و آنها را تبدیل به خاک غنی و مغذی تبدیل کنید که بتوانید برای تغذیه باغچه تان از آن استفاده کنید و یا به کسانی که قادر به استفاده از آن هستند اهدا کنید تا از آن بهره مند شوند. راه های بسیاری برای کمپوست درست کردن وجود دارد؛ در برخی انواع کمپوست ها چیزهایی مانند گوشت و لبنیات وجود دارد، در حالی که انواع دیگر به شدت به باقی مانده های میوه و سبزیجات محدود است. برای درست کردن یک توده کمپوست ساده، مواد زیر را از زباله ها جدا کنید: اقلام سبز، چیزهایی که به سرعت خراب می مانند پوست سبزیجات خام، پودر قهوه، چای کیسه ای، چمن های زده شده، برگ ها؛ اقلام قهوه ای، چیزهایی که به آرامی تجزیه می شوند، مانند چوب و شاخه ها، کاغذ، مقوا، شانه تخم مرغ، خاک اره.

۲۱

جایی برای درست کردن کمپوست خلق کنید. در حیاط خود جایی را در یک نقطه آفتابی و یا جایی که کمی سایه بیفتد برای سایت کمپوست انتخاب کنید. در حالت ایده آل، کمپوست را به طور مستقیم بر روی خاک یا علف درست کنید، اما اگر حیاط بزرگی ندارید، می توانید کمپوست را بر روی بتن پاسیو درست کنید. یک توده کمپوست ایجاد کنید. این ساده ترین راه برای تهیه کمپوست است. همه کاری که باید انجام دهید این است که یک توده در حیاط خود درست کنید. این توده باید تا جایی که ممکن است از خانه دور باشد، چرا که کمپوست گاهی اوقات موشها و حشرات را به خود جذب می کند.

مراجع

http://www.wikihow.com/Manage-Your-Home-Waste

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید