۱

در play store نیست: به لطف این سایت می توانید اغلب برنامه ها را دانلود کنید. اما به هر حال تعدادی هم هستند که در این سایت جایی ندارند. اگر برنامه ای را از وب سایتی بی نام و نشان دانلود کردید، تعجب نکنید اگر فردا سیستم شما با مشکل مواجه شد. گوگل تمام برنامه هایی که در play store قرار می دهد را تست نمی کند، اما آنها را از جهت عاری بودن از ویژگی و ویروس های مخرب اسکن می کند. پس اگر برنامه ای را از play store نصب کنید حداقل می توانید از سلامت آن اطمینان داشته باشید. هکرها سعی می کنند برنامه های خود را خارج از play store ارائه کنند تا از آن فرار کنند. هرگز بدون نیاز واقعی برنامه ای را از وب سایتی نامشخص دانلود نکنید و صرفا به آنتی ویروس اکتفا نکنید. اگر اندروید به شما در مورد برنامه پیغام هشدار داد، سریعا آن را uninstall کنید.

۲

مجوزهای درخواستی معقول به نظر نمی رسند: برخی از برنامه ها مجوزهای زیادی را درخواست می کنند. برای مثال، اگر یک برنامه ی چراغ قوه ی ساده اجازه ی دسترسی به مخاطبان، موقعیت مکانی، و اتصال به اینترنت می خواهد، بدجور مشکوک است. این برنامه می تواند محتویات دفتر تلفن شما را همراه با موقعیت مکانی تان در سرورهای شبکه های تبلیغاتی بارگذاری کند. اگر برنامه ای از شما اجازه ی دسترسی به ارسال sms را می خواهد و این دسترسی معقول به نظر نمی رسد، ممکن است بخواهد ازطریق خط شما پیام هایی ارسال کند و روی دستتان کلی هزینه بگذارد. در هنگام نصب فقط ok نکنید. پیغام ها را بخوانید. برنامه ای که خیلی مجوز می خواهد ممکن است در پی سواستفاده از اختیارات خود باشد.

۳

تعداد نصب و نظرات کاربران را بخوانید: ارزیابی اعتبار یک برنامه مهم است. قبل از نصب هر برنامه ای تعداد دفعات نصب ان و نظرات کاربران را کامل بخوانید. برنامه ای که تنها ۵۰ بار نصب شده است و کلی نظر منفی گرفته است، ارزش نصب ندارد و می تواند به طور بالقوه ای مخرب باشد. برنامه ای که ۴ تا ۵ ستاره گرفته و ۱ میلیون بار نصب شده احتمالا اعتبار بیشتری دارد. البته همیشه هم این طور نیست و بهتر است آن را اسکن کنید.

۴

اعتبار توسعه دهنده ی برنامه نیز می تواند موید سلامت آن باشد. برنامه ای که توسط گوگل یا بانک مورد اعتماد کشور شما توسعه یافته است، احتملا امنیت بیشتری نسبت به برنامه ای دارد که توسط توسعه دهنده ای ناشناس ساخته شده است.

۵

در هر صورت هیچ راه صد در صدی برای اطمینان از سلامت یک برنامه وجود ندارد. پس بهتر است به برنامه های google play بچسبید. در غیر این صورت حتما نظرات کاربران، تعداد دفعات نصب و مجوزهای درخواستی را بررسی کنید. برنامه ای که از شما هیچ مجوزی نمی خواهد احتمالا امن است.

مراجع

http://www.howtogeek.com/188519/how-to-tell-if-an-android-app-is-potentially-dangerous/

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید