۱

مدیریت خطر: خرید شمش طلا با توجه به فقدان دستمزد در قیمت گذاری، و افزایش دائمی قیمت طلا نوعی سرمایه گذاری کم خطر محسوب می شود. مدت سرمایه گذاری: متفاوت نوع سرمایه گذار: افرادی که برای اولین بار سرمایه گذاری را تجربه می کنند یا می خواهند برای روز مبادا پولی را کنار بگذارند.

۲

از خانواده پرس و جو کنید. احتمالا هر کسی گردنبندی پاره، انگشتری فرسوده یا طلایی دارد که می خواهد به پول تبدیل کند. با خرید طلای وی می توانید مبلغ زیادی در اجرت طلا صرفه جویی کنید. از سایت های فروش لوازم دست دوم هم می توانید جست و جو کنید. اما قبل از خرید حتما توسط یک طلافروش از اصالت و واقعی بودن ارزش آن اطمینان حاصل کنید.

۳

خودتان هم تبلیغ کنید. از طریق اعلام نیاز خود در روزنامه ها یا سایت های خرید می توانید افرادی را بیابید که می خواهند طلای خود را با اجرت کمی بفروشند. از این طریق هر دو طرف سود خواهید کرد. وی طلای خود را با مقداری اجرت می فروشد و شما اجرت کمتری در مقایسه با طلافروشی پرداخت خواهید کرد.

۴

به دنبال حراجی ها باشید. بانک کارگشایی هر سال یک یا دو مرتبه طلا به حراج می گذارد. این طلاها از سپرده هایی به حراج گذاشته می شود که افراد توان بازپس دهی وام خود را نداشته اند. می توانید در پی اعلام بانک به شعبه ی مورد نظر مراجعه کنید و طلاهای به مزایده گذاشته شده را بررسی کنید.

۵

با فروشندگان طلا دوست شوید. برخی فروشنده ها طلای دست دوم نمی خرند یا طلایی را که برای فروش به آنها سپرده می شود نمی پسندند. در این صورت بهتر است شماره تماس خود را به او بدهید تا فروشنده را به شما معرفی کند.

۶

رو به جلو فکر کنید. گاهی قیمت طلا به صورت حبابی بالا می رود. هر روز که از خواب بیدار می شوید یکی دو درصد یا حتی بیشتر به قیمت آن افزوده شده است. بازار طلا رو به آشفتگی گذاشته و همه به تابلو قیمت که هر لحظه جا به جا می شود چشم دوخته اند. اغلب افراد ناشی در این زمان وسوسه می شوند که طلا بخرند. لحظه ای شک نکنید که ضرر هنگفتی خواهید کرد. بازار به زودی روی آرامش می بیند و قیمت به قیمت قبلی یا حتی کمتر کاهش پیدا خواهد کرد. اگر هم به قیمت قبل نرسد مطمئنا به قیمتی که شما خرید کرده اید بازنخواهد گشت. این افزایش قیمت تنها در پی تحولات سیاسی یا اقتصادی شدید رخ می دهند و با رفع مشکل آرامش به بازار برمیگردد. سعی کنید همیشه در بازار آرام و با قیمت ثابت و همراه با افزایش معقول خرید کنید. در این صورت پس از یک هفته بین ۱۰ تا گاهی ۵۰ درصد سرمایه ی خود را از دست نخواهید داد.

۷

مبلغی را سرمایه گذاری کنید که توان از دست دادن آن را دارید. بازار طلا همیشه مقداری غیرقابل پیش بینی است. ممکن است قیمت طلا افت کند و تا مدتها به قیمت سابق برنگردد. تنها مبلغی را سرمایه گذاری کنید که در صورت از دست رفتن مقدار یا تمام آن کل زندگی شما تحت شعاع قرار نگیرد.

۸

از مغازه ی معتبر خرید کنید. حتما شناسنامه و سند واقعی بودن طلا را بررسی کنید. عیار آن را که پشت طلا حک شده است بررسی کنید. طلایی که پشت آن شناسنامه و عیار حک نشده است، تقلبی محسوب می شود.

۹

طلای فاقد جواهر بخرید. در زمان فروش طلا ارزش واقعی آن را بدون اجرت دریافت می کنید. اما این امر در مورد جواهرات صدق نمی کند. در فروش جواهرات فاکتورهای زیادی دخیل است. خلوص، جنس و نوع تراش از این عوامل هستند. گاهی جواهری را خریداری می کنید که فروشنده تعریف زیادی از آن کرده است، اما چیزی در مورد ناخالصی آن به شما نگفته است. صرف کلمه ی برلیان به معنی با ارزش بودن سنگ نیست. برخی برلیان ها به جهت داشتن ناخالصی هایی که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست ارزش چندانی در زمان فروش ندارند. در حالی که در زمان خرید پول گزافی بابت آن پرداخت کرده اید. هر کسی نمی تواند ارزش واقعی و خلوص جواهر را در زمان خرید تعیین کند و بهتر است در این مورد ریسک نکنید.

۱۰

از جواهرات واقعی بدتر، خرید طلا با سنگ های بی ارزش و به اصطلاح اتمی است. این سنگ ها در واقع در حد شیشه هستند، ارزشی در زمان فروش ندارند، و برای تخمین ارزش طلا در زمان فروش از روی آن کنده شده و دور انداخته می شوند. اما در زمان خرید وزن آن معادل وزن طلا محاسبه می شود. پس اگر چنین چیزی را بخرید در واقع در همان لحظه مقدار زیادی از پول خود را دور ریخته اید.

مراجع

http://www.wikihow.com/Buy-Gold

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید