۱

به فرزند خود آموزش دهید تا صبر کند و وقتی نوبتش شد صحبت کند و هیچ گاه صحبت شما را قطع نکند. مطمئن شوید که زمانی که صحبتتان تمام شد، به کودک توجه کامل را اختصاص دهید. کودکان با دیدن یاد می گیرند، پس با احترام گذاشتن به آنها به آنها نشان دهید که باید برای دیگران احترام قایل باشند و آنها یاد می گیرند.

۲

میزی با غذا های خوب و ظروف زیبا برای یک شام خانوادگی ترتیب دهید. چنگالها را در یک طرف بشقاب، و قاشقها و چاقوها را در طرف دیگر قرار دهید. دستمال سفره و لیوان هم بگذارید، و آنها را در موقعیتهای مناسب قرار دهید. در صورت نیاز از ظروف مناسب و دستمال سفره هم استفاده کنید. آنها از شما تبعیت خواهند کرد و زمانی که آنها را به یک رستوران با کلاس می برید به آنها افتخار خواهید کرد.

۳

آداب مهم غذا خوردن را بارها و بارها برای آنها توضیح دهید. دستمال سفره را باید روی دامان بگذارند، آرنج هایشان را روی میز نگذارند، با دهان باز غذا نخورند، سوپ را هورت نکشد و صدها مورد دیگر.

۴

خودتان از کودکتان تشکر کنید تا کودکتان بشنود و یاد بگیرد تشکر کند. مهم نیست که کودک چقدر کم سن و سال است، وقتی چیزی به دستتان می دهند، هرگز فراموش نکنید از آنها تشکر کنید؛ حتی اگر آن چیز بطری باشد.

۵

همیشه وقتی می خواهید کودکتان کاری برای شما انجام دهد بگویید” لطفا”. کودکان آن چیزهایی که پدر و مادرشان انجام می دهند می بینند و می شنوند. با بغل کردن و بوسیدن شان، مطمئن شوید که آنها همیشه کلمه لطفا را به خاطر می آورند.

۶

به آنها آموزش دهید که اشیاء روی میز داخل خانه و یا در مهمانی ها را لمس نکنند. به آنها توضیح دهید که آنها فقط می توانند نگاه کنند، ولی نباید چیزی را لمس کنند!

۷

به فرزندتان آموزش دهید در زمان مناسب، وقتی کسی از آنها تعریف می کند، مودبانه تشکر کنند. کودکان همیشه ازهمه چیزهایی که می بینند و می شنوند تقلید می کنند، پس از آن حالت استفاده کنید و این واژه ها را اغلب به کار ببرید.

۸

به کودکان کمی بزرگتر آموزش دهید درب را برای دیگران باز نگه دارند، به خصوص هنگام ورود به یک فروشگاه. خودتان در را برای دیگران باز نگه دارید و به آنها اجازه دهید اول وارد شوند به جای اینکه در را محکم پشت سرتان به هم بکوبید- و کودکان شما هم یاد خواهند گرفت این گونه عمل کنند.

۹

روز جمعه را با پوشیدن لباس های مخصوص به یک روز خاص برای خانواده تبدیل کنید. پسران باید یک پیراهن خوب، شاید یک کراوات و یک ژاکت مخصوص ورزش، شلوار و کفش چرم بپوشند. اگر با هم به مهمانی می روید، پس مطمئن شوید که به هر کسی که می بینید سلام کنید و توجه کنید که فرزندان تان هم این کار را انجام دهند.

۱۰

اگر در اتوبوس فردی مسن تر ایستاده است، در حالی که شما نشسته اید، بایستید و صندلی خود را به آن شخص تعارف کنید. فرزندان متوجه این عمل شما خواهند شد، و یاد خواهند گرفت که از شما تبعیت کنند.

۱۱

به فرزند خود آموزش دهید مودب باشد و اینکه اشاره کردن یا خیره شدن به دیگران که ممکن است معلولیتی داشته باشند یا رنگ پوست مختلفی داشته باشند، کار مناسب و درستی نیست. به آنها بگویید آداب و رسوم و لباس های دیگران می تواند خیلی جالب باشد.

۱۲

آرامش خود را حفظ کنید. هر بارکه شروع به فریاد زدن می کنید یا از کنترل اعصاب و اعمال خود را ازدست می دهید، یک کمی از احترام خود را پیش فرزند تان از دست می دهید.

۱۳

مواظب باشید. تفاوت بزرگی بین تحریک کودکانه و رفتار کودکانه مانند فراموش کردن غذای پرنده و غیره وجود دارد. برخی از اشتباهات متناسب کودکان هستند و با خطرات رشد همراه می شوند، در حالی که دیگرخطاها تنها برای این هستند که بچه ها آزمایش کنند ببینند پدر و مادر به آنها اجازه می دهند کاری را انجام دهند یا نه.

۱۴

عشق خود را نشان دهید. توضیح دهد که چرا رفتاری تنبیه به دنبال دارد و چطور کودک می تواند در آینده از تنبیه شدن به این خاطر اجتناب کند. پس از این اتفاقها، کودک را در آغوش بگیرید و به او آرامش دهید تا عشق و اعتماد را در درونش پرورش دهید.

مراجع

www.wikihow.com/teach-your-child-good-manners

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید