۱

کاری که از دستتان برمی آید را انجام دهید. پرداخت چک ها و بدهی های خودتان در اولویت قرار دارد. اما می توانید از درخت سیب یا هلو در باغ دوستتان چند میوه بچینید و چند شیشه مربا درست کنید. هر بار مقداری در حد یک یا دو پیمانه از برنج ماهانه ی خود را کنار بگذارید و بعد از اینکه به مقدار مناسبی رسید به یک نهاد خیریه کمک کنید.

۲

زمان خود را هدیه بدهید. وسوسه شده اید که به یک نهاد خیریه کمک کنید اما می ترسید صورت حساب بزرگی روی دستتان بگذارند؟ به آنها اهدا زمان خود را برای انجام برخی کارهای کوچک پیشنهاد دهید. مثلا می توانید به صورت داوطلبانه در زمان های مرده تان اقلام آنها را بسته بندی کنید یا تلفن ها را پاسخ دهید.

۳

محبت خود را به آنها هدیه دهید. برخی نهادها مانند خانه های سالمندان هزینه ی زیادی بابت افسردگی و بیماری ساکنان خود متحمل می شوند. این افسردگی و بیماری های جسمی اغلب به دلیل این تصور برای سالمندان پیش می آید که فکر می کنند فراموش شده اند. هر چند شما نمی توانید جای فرزند آنها را بگیرید، اما به هر حال بهتر از هیچ است. هر از گاهی سری به این مراکز بزنید و از این افراد دلجویی کنید.

۴

تخصص خود را به آنها هدیه دهید. برخی افراد در برنامه نویسی کامپیوتر، مشاوره ی حقوقی، تدریس، و غیره مهارت دارند. می توانید مهارت خود را به این نوع مراکز معرفی کنید و از آنها بخواهید در صورت نیاز با شما تماس بگیرند. هر چند شما پولی به آنها نداده اید، اما از هزینه های آنها کاسته اید. می توانید کامپیوتر ها و فایلهای مرکز را مرتب کنید. یا به بچه های پرورشگاه تدریس کنید.

۵

مهارتی را فرابگیرید. می توانید بافندگی یا خیاطی را یادبگیرید و با استفاده از پارچه های باقی مانده در خانه یا توپ های کاموا برای افراد بی خانمان در فصل سرد چیزی ببافید.

۶

اشانتیون ها را برای خیریه کنار بگذارید. امروزه برخی خریدها با اشانتیون همراه است. مثلا مایع ظرف شویی می خرید و یک بطری کوچک در کنار آن به شما اشانتیون داده می شود، آن را به آشپزخانه ی مرکز نگه داری سالمندان هدیه دهید. چندین لباس می خرید و یک شلوار به انتخاب خودتان اشانتیون برمیدارید، آن را به گرم خانه های سطح شهر هدیه دهید. در جشنواره ی خرید لوازم خانگی یک مایکروفر می خرید و فروشنده به شما یک همزن برقی هدیه می دهد که شما یکی از آن در خانه دارید. آن را به یک خیریه ی تهیه ی جهیزیه اهدا کنید. برای فرزندتان پوشک خریده اید و روی آن یک بسته دستمال مرطوب به صورت اشانتیون قرار داده شده است. این بسته های دستمال مرطوب بسیار مورد نیاز شیرخوارگاه های سطح کشور است. شما مقدار پول مصوب برای جنس مورد نیاز خود را پرداخت کرده اید و اشانتیون به شما رایگان اهدا شده است؛ سخاوتمندانه از آن چشم پوشی کنید و به خیریه ها کمک کنید.

مراجع

http://www.wikihow.com/Be-Generous-on-a-Limited-Budget

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید