به دلیل رشد فزاینده ی جمعیت و خشک سالی های شدید در سراسر جهان، زمین دچار مسئله ای به نام بحران آب شده است. تنها با صرفه جویی در چند گالن در روز می توان این بحران را حل کرد، اما در بسیاری از نقاط جهان میانگین مصرف چیزی در حدود ۴۰۰ گالن آب در روز است. با افزایش آگاهی ها افراد به دنبال راه هایی برای کاهش مصرف خود هستند. در این چگونه با آب خاکستری و نحوه ی استفاده از آن در کاهش مصرف آب آشنا می شویم.

آب خاکستری چیست؟

آب خاکستری همانند رنگش بین آب سفید (خوراکی و تصفیه شده) و آب سیاه (فاضلاب انسانی) قرار دارد و حاصل فعالیت هایی نظیر رخت‌شویی، شستشوی ظروف و حمام است. استفاده از آب خاکستری قطعا ایده ی خوبی برای کاهش مصرف است، اما در عین حال اشکالاتی هم بر آن وارد است. آب خاکستری از فاضلاب بسیار کم ضررتر است اما در هر حال به لحاظ فنی نوعی از فاضلاب است.

آب خاکستری خارج شده از ماشین ظرف شویی شامل مقداری ذرات مواد غذایی است که ممکن است فاسد شده باشد. در عین حال آب پس ماند ماشین ظرف شویی حاوی مواد شوینده نیز هست که به لحاظ شیمیایی خطرناک است. آب حاصل از شستشوی لباس ها یا شستشوی میوه و برنج حوای موادی است که مسلما برای نوشیدن مناسب نیست، اما گل ها و باغچه ی شما از مصرف آن خوشحال خواهند شد. در واقع آبیاری چمن و گل ها تنها راه استفاده از آب خاکستری است که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست در آمریکا پیشنهاد شده است.

چگونه می توان از آب خاکستری استفاده کرد؟

برای استفاده از آب خاکستری نیاز به تغییر سیستم لوله کشی یا عملیات های تصفیه ای ضروری برای مصرف مجدد آب سیاه نیست. اگر نگاه مختصری به دور و اطراف خود بکنید، راه های زیادی برای ذخیره ی آب خاکستری و استفاده از آن در زندگی خود پیدا می کنید. ذخیره ی آب مانده در ظرف حیوان خانگی قبل از تمیز کردن آن یکی از این منابع است. آب مانده در آکواریوم ماهی ها علاوه بر اینکه جز آب های خاکستری است، دارای مقدار زیادی مواد مغذی بر پایه ی نیتروژن است که از فضولات ماهی ها به دست آمده است.

به طور کلی استفاده از آب خاکستری شامل دو روش دستی و فنی می شود. در روش دستی اعضای خانواده تمام آب باقی مانده از شستشوی دستی لباس یا ظروف و هر گونه آب مانده در آکواریوم ها را جمع آوری می کنند و برای آبیاری گیاهان یا فضای سبز رو به روی منزل استفاده می کنند. در روش فنی آب حاصل از فعالیت های شستشوی فردی در حمام، شستشوی لباس ها و ظروف به وسیله ی لوله هایی از یک سری فیلتر مخصوص عبور کرده و در تانکی ذخیره می شوند. این روش مناسب مناطق بسیار کم آب یا دارای فضای سبز خانگی وسیع مانند روستاها است.

منبع

HowStuffWorks

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید