صرفه جویی در خانه

۱: استفاده از پلاستیک را کاهش دهید

پلاستیک و به خصوص کیسه های پلاستیکی در همه جا حاضر هستند. فراموش نکنید که در تولید پلاستیک از سوخت های فسیلی استفاده می شود. پلاستیک به راحتی تجزیه نمی شود و محل های دفن زباله را با مشکل مواجه می کند. برخی از پلاستیک ها مقداری مواد شیمیایی وارد غذا، آب و خانه ی ما می کنند. جهت کاهش مصرف سوخت های فسیلی، تضمین سلامت شما و اکوسیستم های محلی، محدود نمودن استفاده از پلاستیک ایده ی خوبی است. از کیسه های چند بار مصرف استفاده کنید. زمانی که کالای کوچکی می خرید که در کیفتان جا می شود از گرفتن پلاستیک از فروشنده اجتناب کنید. از ظروف شیشه ای برای ذخیره ی مواد غذایی در یخچال و فریزر استفاده کنید.

۲: کمتر و مجدد

کمتر استفاده کنید، مجدد استفاده کنید، و بازیافت کنید. استفاده از قوطی ها و بطری های جدید بسیار بیشتر از بازیافت بطری های قدیمی سوخت های فسیلی را هدر می دهند. برای بازیافت بطری ها و قوطی های خود باید از دستورالعمل شهر خود پیروی کنید. در برخی شهرها ماشین های حمل بازیافت در روزهای خاصی به درب منازل مراجعه می کنند و مواد بازیافتی را جمع آوری می کنند، در برخی شهرهای دیگر شهروندان باید مواد بازیافتی خود را به باجه های مخصوص تحویل دهند.

۳: در مورد سوخت های فسیلی حساس باشید

نسبت به مصرف انرژی منزل خود حساس باشید. بدین ترتیب هم در مصرف سوخت های فسیلی و هم در مبلغ قبض برق صرفه جویی خواهید کرد. برعکس حقوق، هیچ کس از بالا رفتن مبلغ قبض برق خوشش نمی آید. اگر قرار نیست در کوتاه مدت به اتاق بازگردید، چراغ ها را پس از خروج از آن خاموش کنید. لامپ های خود را با لامپ های کم مصرف و بهتر از آن با لامپ های LED تعویض کنید. اکثر لوازم برقی منزل که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند را به یک چند راهی مشترک متصل کنید و شب ها کلید چند راهی را قطع کنید. از لوازم برقی با برچسب انرژی A استفاده کنید. در زمستان از لباس های گرم تر و در تابستان از لباس های خنک تر استفاده کنید.

۴: پانل های خورشیدی

پانل های خورشیدی نصب کنید. سابق بر این نصب پانل های خورشیدی بسیار گران تمام می شد، خوش بختانه هزینه ی نصب این گزینه روز به روز در حال به صرفه تر شدن است. در عین حال با کاهش مبلغ قبض برق و گاز می توانید هزینه ی انجام شده را باز گردانید. برخلاف سوخت های فسیلی، این پانل ها از انرژی های تجدید پذیر و فاقد آلودگی استفاده می کنند.

صرفه جویی در حمل و نقل:

۱: دوچرخه سواری و یا پیاده روی کنید

به جای رانندگی با ماشین یا استفاده از اتوبوس، سعی کنید برای رفتن به مقصد دوچرخه سواری کنید یا پیاده بروید. بدین ترتیب علاوه بر کاهش مصرف سوخت های فسیلی سلامت فیزیکی خود را نیز تضمین می کنید. از دوچرخه های کرایه ای در شهر نیز می توانید استفاده کنید. اگر در نزدیکی منزل یا محل کارتان باجه ی کرایه ی دوچرخه وجود دارد، می توانید با کرایه ی دوچرخه مقدار زیادی در هزینه های خود و میزان مصرف سوخت های غیر قابل تجدید صرفه جویی کنید.

۲: از حمل و نقل عمومی استفاده کنید

هر چند اتوبوس های شهری نیز از سوخت های فسیلی استفاده می کنند اما سوار کردن تعداد زیادی از مردم به صورت همزمان گزینه ی بهتری نسبت به رانندگی با ماشین شخصی است.

۳: از ترافیک پرهیز کنید

گیر کردن در ترافیک مصرف سوخت خودرو را افزایش می دهد. اگر می توانید در ساعت های روان بودن بار ترافیکی بیرون بروید. در غیر این صورت در توقف های طولانی یا پشت چراغ های قرمز ماشین را خاموش کنید.

منبع

WikiHow

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید