گرم کردن کره ی زمین در حد صفر یا کم:

فعالیت های انسانی جو ما را با دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای پر کرده، کره ی زمین را گرم تر کرده و این گرما در کره ی ما به دام افتاده است که ادامه ی این وضعیت تاثیرات قابل توجه و مضری بر سلامت، محیط زیست و آب و هوای ما دارد.

تولید برق بیش از یک سوم تولید گازهای گلخانه ای ایالات متحده ی آمریکا را در کره ی زمین تشکیل می دهد که اکثریت برق تولید شده توسط نیروگاه های دارای سوخت زغال سنگ است. از سوی دیگر، نیروگاه های گاز طبیعی ۶ درصد از کل تولید گازهای گلخانه ای جهان را شکل می دهند. در مقابل، بیشتر منابع انرژی های تجدیدپذیر انتشار گرمایشی صفر یا کمی در جهان دارند. افزایش منبع انرژی های تجدیدپذیر به ما در جایگزینی منابع مبتنی بر کربن و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به طور آنی کمک می کند.

بهداشت عمومی و کیفیت محیط زیست بهبود یافته:

تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر به جای سوخت های فسیلی مزایای بهداشت عمومی قابل توجهی دارد. آلودگی هوا و آب خارج شده از نیروگاه های زغال سنگ و گاز طبیعی با مشکلات تنفسی، آسیب عصبی، حمله قلبی و سرطان مرتبط است. جایگزینی سوخت های فسیلی با انرژی های تجدیدپذیر به کاهش مرگ و میر زودرس و روزهای کاری از دست رفته، و کاهش هزینه های کلی مراقبت های بهداشتی می انجامد.

سیستم های بادی، خورشیدی و برق آبی برای تولید الکتریسیته هیچ نوع آلاینده ای وارد هوا نمی کنند. در حالی که سیستم های زمین گرمایی و انرژی زیست توده مقداری آلاینده دارند. اما در مجموع مقدار تولید گازهای گلخانه ای آنها معمولا بسیار کمتر از نیروگاه های زغال سنگ و بویلرهای گاز و نفت طبیعی است.

از سوی دیگر، انرژی باد و خورشید برای کار به آب نیازی ندارد و در نتیجه منابع تامین آب آشامیدنی را آلوده نمی کند یا با کشاورزی، سیستم های آب آشامیدنی، و یا دیگر نیازهای مهم آبی رقابت نمی کنند. در مقابل، سوخت های فسیلی می توانند تاثیر قابل توجهی بر منابع آب داشته باشند. به عنوان مثال، معدن کاری زغال سنگ و حفاری گاز طبیعی می توانند منابع آب آشامیدنی را آلوده کنند. استخراج گاز طبیعی به روش شکست هیدرولیک (استخراج) نیاز به مقدار زیادی آب و نیروگاه های حرارتی دارد.

انرژی های تجدیدپذیر همان طور که از اسم آنها پیداست پایان ناپذیرند

منبع وسیع و پایان ناپذیر انرژی:

در اکثر مناطق جهان بادهای قوی، آسمان آفتابی، بقایای گیاهی، حرارت زمین، آب های جاری یافت می شوند که هر یک می توانند منبعی بی پایان بر تامین انرژی باشند. این منابع متنوع از انرژی های تجدیدپذیر پتانسیل فنی تامین تمام برق و انرژی را دارند.

منافع شغلی و سایر منافع اقتصادی انرژی های تجدیدپذیر:

در مقایسه با فن آوری های سوخت فسیلی، که معمولا مکانیزه و سرمایه بر هستند، صنعت انرژی های تجدیدپذیر بیشتر بر کار انسانی مبتنی است. بدین معنی که به طور متوسط، برای هر واحد برق تولید شده از منابع تجدید پذیر کار بیشتری برای انسان ها نسبت به سوخت های فسیلی ایجاد می شود.

علاوه بر تاثیر مستقیم بر اشتغال زایی، و رشد در صنعت انرژی های تجدیدپذیر باعث اثرات مثبتی در اقتصاد می شود. به عنوان مثال، صنایع مربوط به زنجیره ی تامین انرژی های تجدیدپذیر به طور مستقیم از مزایای آن بهره مند خواهند شد و کسب و کارهای محلی نامربوط از افزایش اشتغال و درآمد افراد بهره مند خواهند شد.

قیمت انرژی پایدار

انرژی های تجدیدپذیر هزینه ی مصرفی مقرون به صرفه ای در کشور تولید می کنند و به ثبات قیمت در انرژی کمک می کنند. اما منابع انرژی های فسیلی تابع عوامل اقتصادی و سیاسی زیادی هستند و هر روز نوسان قیمت دارند. با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و کاهش تقاضا برای گاز طبیعی و زغال سنگ رقابت و تنوع منابع انرژی افزایش می یابد. بدین ترتیب در مواردی که قیمت منابع فسیلی افزایش ناگهانی دارند، کشورها و افراد می توانند با این افزایش قیمت مقابله کنند.

منبع

UCSUSA

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید