در اثر افزایش آلودگی هوا، تغییرات آب و هوا، گرم شدن کره ی زمین، افزایش تبخیر آب های روان و آلودگی منابع آبی موجود، کاهش در آب آشامیدنی، به لحاظ کمی و کیفی، به دلایل زیر مورد انتظار است:

۱: سیستم های فاضلاب شهری

سیستم های فاضلاب شهری ممکن است در طی بارندگی های شدید سرریز شده و فاضلاب تصفیه نشده را وارد منابع آب آشامیدنی مردم کند. بدین ترتیب علاوه بر صرف هزینه ی بالا در تصفیه ی منبع آب فعلی، هزینه ی وارد آمده بر سلامت مردم نیز بسیار بالاست.

۲: ذوب شدن برف کوه ها در تمام فصول

تغییرات آب و هوا و ذوب شدن برف کوه ها در تمام فصول، به خصوص قبل از رسیدن بهار به علت افزایش دما می تواند دسترسی به منابع آبی را محدود کند. از سوی دیگر، ذوب شدن و کوچک شدن یخچال های طبیعی کوهستانی منابع آب آشامیدنی آینده ی میلیون ها نفر از مردم را نیز تهدید می کند.

افزایش سطح دریا با تغییرات آب و هوا

۳: افزایش سطح دریا

افزایش سطح دریا می تواند به نفوذ آب شور به آبهای زیرزمینی آشامیدنی، به ویژه در مناطق کم ارتفاع، منجر شود. با توجه به امکانات محدود در استفاده از آب شور، این امر استفاده از این سفره های آبی را به طور کامل ناممکن یا پرهزینه می کند.

۴: کاهش در منابع آبیاری

ذوب شدن برف کوه ها باعث کاهش مقدار آب موجود برای آبیاری در پایین دست می شود. در عین حال ذوب زودهنگام برف های نیز زمان بندی برای کشاورزی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بی آبی یا خرابی محصول می شود، که خود تاثیر ثانویه ای بر قیمت محصولات و تغذیه ی مردم دارد.

۵: هزینه های حمل و نقل بالاتر

سطح پایین دریاچه و رودخانه ها در اثر افزایش تبخیر در پی تغییرات آب و هوا، ظرفیت کشتی ها برای حمل بار را کاهش می دهد. در چنین حالتی همواره خطر به گل نشستن کشتی های بزرگ با ظرفیت بالای حمل کالا وجود دارد. در این صورت هزینه های حمل و نقل مواد غذایی و دیگر کالاها به دلیل افزایش خطر برای کشتی ها ونیاز به استفاده از چندین کشتی کوچک به جای یک کشتی بزرگ افزایش می یابد.

تغییرات آب و هوا با کاهش سطح دریاچه و رودخانه می تواند ظرفیت نیروگاه های برق آبی را تهدید کند.

۶: اختلال در منابع تولید انرژی

تغییرات آب و هوا با کاهش سطح دریاچه و رودخانه می تواند ظرفیت نیروگاه های برق آبی را تهدید کند. در صورت بروز این مشکل، کاهش سطح رودخانه و دریاچه به معنی افزایش حرارت آب است که برای خنک کردن نیروگاه های زغال سنگ و انرژی هسته ای کافی نیست و در نهایت به خرابی کارخانه و عدم تولید انرژی منجر می شود. کاهش یخچالهای کوهستانی نیز تولید برق را تهدید می کند.

۷: اثرات تغییرات آب و هوا بر اوقات فراغت انسان

کاهش بارش برف و ذوب زودهنگام آن در بهار ورزش های زمستانی سنتی، مانند اسکی و سورتمه سواری را تحت تاثیر قرار می دهد. در عین حال سطح پایین تر آب در دریاچه ها و رودخانه ها هزینه های نگهداری امکانات تفریحی مانند اسکله ی قایق سواری را بالا می برد.

منبع

ClimateHotMap

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

۱ دیدگاه

شما هم نظر دهید