انرژی های تجدید پذیر از آب، باد، خورشید، برف و باران تامین می شوند. علاوه بر اینکه این نوع انرژی تاثیر مخربی بر محیط زیست ندارد، هرگز نیز تمام نمی شود. مزایای زیادی برای انرژی های تجدید پذیر متصور است، اما در این چگونه صرفا به مزایای اقتصادی این نوع انرژی می پردازیم.

تاثیر بر رشد اقتصادی

بیش از صد کشور –به طور مساوری بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه- اهدافی را برای خود در زمینه ی انرژی های تجدید پذیر تعیین کرده اند. برای مثال اتحادیه ی اروپا، تامین ۲۰ درصد از نیازهای انرژی خود را از منابع تجدید پذیر به عنوان هدف بلند پروازانه اش تا سال ۲۰۲۰ تعیین کرده است. ایالات متحده نیز با واقعی تر شدن معضل تغییر آب و هوایی، تلاش می کند که اقتصاد خود را از اقتصادی بر پایه ی کربن به اقتصادی بر پایه ی انرژی های سبز تغییر دهد. این تغییر مزایای زیادی برای رشد اقتصادی کشورها در پی دارد که از این جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش نرخ اشتغال

تغییر از سوخت های فسیلی به منابع انرژی تجدید پذیر شوک مثبتی به اقتصاد وارد می کند و باعث رشد اقتصادی می شود. سوخت های فسیلی بیشتر بر پایه ی تکنولوژی کار می کنند و استفاده از نیروی انسانی در آنها کمتر از انرژی های تجدید پذیر است.

در میان تمام منابع تجدید پذیر انرژی، سوخت زیستی مسلما دارای ماندگار ترین، محلی و منطقه ای ترین اثر است. این امر از این ناشی می شود که تامین سوخت، آماده سازی و حمل و نقل آن در منطقه ای کوچک صورت می گیرد که همه به نیروی کار وابسته هستند.

برای ساخت پروژه های برق آبی و سازه های بادی و در طول فاز توسعه ی پروژه به نیروی کار زیادی نیاز است. بعد از تکمیل سیستم، تنها به چند پرسنل برای سر و سامان دادن به عملیات های محدود نیاز است. اطلاعات منتشر شده توسط انجمن صنفی انرژی باد و آب نشان می دهد که از هر شغلی که به طور مستقیم در این صنعت ایجاد شود، سه تا چهار شغل غیر مستقیم نیز ایجاد می شود.

هزینه ی پایین تر برای مصرف کننده

تولید انرژی های تجدید پذیر معمولا به صرفه تر از انرژی های سنتی است. راه اندازی نیروگاه های سبز معمولا کم هزینه تر از نیروگاه های سوخت فسیلی است. بدین ترتیب قبض مصرفی خانوارها نیز کمتر از قبل خواهد شد. در این صورت خانواده ها قادر به پس انداز بیشتر و هزینه ی پول در سایر اقلام هستند که خود چرخ اقتصاد را بیشتر از قبل راه می اندازد.

سال هاست که دانشمندان افراد و دولت هایی که به دنبال رشد اقتصادی هستند را به استفاده از انرژی های تجدید پذیر ترغیب می کنند

صرفه ی اقتصادی برای دولت

سال هاست که دانشمندان افراد و دولت هایی که به دنبال رشد اقتصادی هستند را به استفاده از انرژی های تجدید پذیر ترغیب می کنند. چند سالی است که دولت ها نیز با آنها همسو شده اند. این امر بیشتر به این دلیل است که هزینه ی وارد کردن انرژی های فسیلی برای کشورها بالاست و هر کشوری نیز دارای تمام انواع سوخت های مورد نیاز نیست. اما مسلما اغلب کشورها می توانند از تمام اشکال انرژی های تجدید پذیر بهره ببرند.

سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر می تواند تاثیر بسیار زیادی بر هزینه های دولت داشته باشد. به عنوان مثال، آلمان وارد کننده ی خالص انرژی است. اما برآورد شده است که این کشور می تواند تا سال ۲۰۵۰ صرفا بر انرژی های تجدید پذیر تکیه کند و از این راه میلیون ها دلار در هزینه ی واردات انرژی خود صرفه جویی کند.

دسترسی جهانی به انرژی

وابستگی به سوخت های فسیلی باعث تحریف بازار انرژی شده و در نتیجه ی آن میلیون ها نفر به منابع انرژی دسترسی ندارند. هزینه ی سنگین انرژی های فسیلی باعث شده افراد زیادی در آفریقا و آسیا از برق و گاز محروم باشند. به صرفه بودن انرژی های تجدید پذیر باعث دسترسی بهتر این مناطق محروم به انرژی و برق می شود.

سود سرمایه گذاری بهتر

باید توجه داشت که بخش انرژی های تجدید پذیر به یک مقصد سرمایه گذاری اخلاقی و جذاب برای کسانی تبدیل شده است که تمایل به سرمایه گذاری در کانال هایی غیر از کانال های سنتی دارند. رشد این نوع انرژی باعث بهبود چشم انداز سرمایه گذاری در آن، سودآوری و رشد اقتصادی شده است.

منبع

Business

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید