لامپ کم مصرف چیست؟

لامپ کم مصرف در واقع لامپ  فلورسنت فشرده است و اساسا با لامپ های سنتی که رشته ای هستند متفاوت است. لامپ های معمولی را می توان با خروجی های وات مختلف خریداری کرد که معمولا ۶۰ یا ۱۰۰ وات است. این مقدار در واقع میزان مصرف آنها در یک ساعت است. اما میزان مصرف انرژی در لامپ های کم مصرف معادل تنها ۹ یا ۱۱ وات در هر یک ساعت است، که نشان دهنده ی کاهش بالقوه ی مصرف انرژی در خانه است. یکی از مشکلات ظاهری لامپ های کم مصرف در مقابل لامپ های معمولی گران تر بودن آنها است- اما عمر آنها بسیار بیشتر است. پس این مشکل تا حد زیادی جبران شده است.

لامپ های کم مصرف چگونه کار می کنند؟

لوله های شیشه ای در لامپ کم مصرف با گاز پر شده است که بخار جیوه است. لامپ همچنین شامل بالاست الکترونیکی است، که با روشن شدن لامپ از طریق آن برق جریان می یابد. این امر باعث می شود که بخار جیوه نور را در محدوده ی ماورای بنفش ارائه کند، که به نوبه خود، باعث تحریک پوشش فسفر در داخل لوله شیشه ای می شود تا نور در محدوده ی قابل مشاهده تشعشع یابد. طراحی پایه لامپ بدان معنی است که لامپهای کم مصرف را می توان در هر نوع سرپیچ استانداردی که در هر خانه ای یافت می شود استفاده کرد.

مزایای زیست محیطی این لامپ ها چیست؟

کم مصرف بودن این لامپ ها به این معنی است که آنها سهم زیادی در انتشار دی اکسید کربن در جو ندارند. هر لامپ کم مصرفی که جایگزین لامپ های معمولی شود، در طول عمر خود-به طور معمول حدود ۵ تا ۸ سال- حدود ۲۰۰۰ برابر وزن خود در انتشار دی اکسید کربن در جو صرفه جویی می کند.

اصول دور انداختن لامپ های کم مصرف چیست؟

مانند لامپ های سنتی، لامپ کم مصرف نیز با مقدار بسیار کمی از جیوه ساخته شده است. این امر در زمان استفاده مشکلی ایجاد نمی کند، اما برای دور انداختن آن در زباله باید احتیاط کرد. به طور ایده آل باید لامپ را به نحوی دور انداخت که سر از زمین های دفن زباله درنیاورد. در مورد بازیافت این نوع لامپ باید با مراکز بازیافت زباله ی شهر خود صحبت کنید. اغلب باجه های تحویل بازیافت این لامپ ها را به طور مجزا دریافت می کنند و پس از حذف جیوه از آنها، مجددا بازیافت می کنند.

معایب لامپ های کم مصرف چیست؟

این لامپ ها برخلاف لامپ های سنتی عمر بالایی دارند، اما برای رسیدن به ماکسیمم عمر باید از آنها درست استفاده کرد. نصب آنها در جایی که مرتب خاموش و روشن شوند، باعث کاهش عمر آنها می شود. بهتر است از این لامپ ها در محلی استفاده شود که بیشترین استفاده را داشته باشند. برخی از انواع این لامپ ها نیز در مقایسه با لامپ های رشته ای دیرتر روشن می شوند. البته این مشکل در لامپ های کم مصرف جدید تا حدی برطرف شده است.

منبع

energysavingsecrets

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

شما هم نظر دهید