عایق بندی اتاق های زیر شیروانی:

اگر شما هم دارای اتاق زیر شیروانی هستید و می خواهید از آن برای انبار استفاده کنید، باید کف آن را عایق بندی کنید. قبل از عایق سازی بین تیرچه ها تخته ی چوبی قرار دهید. اگر این کار را انجام ندهید، عایق بندی به قدر کافی ضخیم نخواهد بود. برای عایق بندی باید مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا بین تیرچه ها را با تخته ی چوبی بپوشانید. سپس روی آنها را با پشم های معدنی بپوشانید و سپس پانل های عایق حرارتی سفت و سخت را روی آنها قرار دهید. می توانید عایق های آماده بخرید تا کار راحت تر انجام شود. در هر صورت، در زمان نصب عایق ها به پشم آنها آسیبی نزنید زیرا در این صورت ارزش عایق بندی آنها کمتر می شود.

عایق بندی سقف اتاق های شیروانی:

اگر قرار است از اتاق های شیروانی به عنوان فضای زندگی استفاده کنید باید به جای کف سقف آنها را عایق بندی کنید. این کار معمولا با تثبیت پانل های عایق حرارتی محکم بین تیرچه های سقف انجام می شود. تخته های عایق باید درست به اندازه ی فضای بین تیرچه های سقف باشد. سپس آنها را باید با گچ و سیمان پوشش داد. عایق های سقف معمولا نازک هستند. به همین دلیل باید روی آنها را با گچ پوشش داد. تمام دیوارها و پنجره های اتاق زیر شیروانی باید عایق بندی شود، اما در عین حال تهویه ی هوا نیز حفظ شود.

عایق بندی سقف های مسطح:

سقف های مسطح ترجیحا باید از بالا عایق شوند. لایه ای از عایق را می توان مستقیما روی عایق ضد آب سقف نصب کرد  یا در ساختمان های در حال ساخت ابتدا عایق روی سقف بتنی نصب شود و سپس با عایق ضد آب پوشانده شود. اگر سقف شما باید تعمیر شود، بهتر است از یک مهندس برای عایق بندی بهینه نظرخواهی کنید.

سقف های مسطح را می توان از زیر نیز عایق بندی کرد، اما اگر این کار به درستی انجام نشود، باعث بروز مشکل در ظاهر و کاربری سقف و عایق می شود. نصب عایق حرارتی در سقف یا کف زیر شیروانی، باعث توقف فرار حرارت از اتاق ها و پذیرایی می شود. بدین ترتیب فضای زیر شیروانی خنک تر و مرطوب تر می شود. به همین دلیل باید افزایش تهویه ی این فضا را در نظر داشته باشید. در صورتی که می خواهید عایق بندی را خودتان انجام دهید، برای حل مشکل رطوبت با یک متخصص مشورت کنید.

منبع

energysavingtrust

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

کارشناس مترجمی انگلیسی از دانشگاه اصفهان و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کاشان

۶ دیدگاه

  1. مطلب خوبی بودش و خشباختانه الان تکنولوژی های خیلی خوبی اومده برای عایق کاری سقف ها مثل عایق کاری سقف با عایق حرارتی (thermal insulation) و عایق ساختمانی XPS

  2. برای صدا چطور میشه عایق کرد مثلا آپارتمان ها صدای همسایه و صدای ماشین از توی پارکینگ و اینا واقعا آزار دهنده است مخصوصا اگه همسایه ات بچه کوچیک شیطونم داشته باشه

    • سلام . بیشترین صداها از در و پنجره اتاق وارد میشن اگه از در و پنجره های دو جداره استفاده کنید آلودگی های صوتی تا حد خیلی زیادی از بین میره

شما هم نظر دهید