گام ۱

خشک شوئی محله. راهی که شاید اقتصادی نباشد این است که ژاکت پشمی خود را به خشک شوئی ببرید تا نگران آب رفتن آن نباشید که البته شاید راه مناسبی باشد برای لباس های پشمی گران قیمت شما. یادتان باشد که قبل از هر اقدامی برای شستشو بهتر است به اتیکت لباس خود و راهنمای شستشو نگاهی بیاندازید.

گام ۲

اندازه گیری قبل از شستشو. برای اینکه متوجه شوید لباس شما آب رفته یا خیر قبل از شستشو آن را روی یک سطح صاف پهن کنید. لباس روی یک کاغذ سفید یا روزنامه قراردهید و خوب آستین ها و جهات مختلف را بکشید تا اندازه واقعی خود را نشان دهد. سپس با یک متر ارتفاع لباس، طول آستین ها، دور یقه و عرض شانه را اندازه بگیرید و جایی یادداشت کنید. برای اطمینان بیشتر میتوانید الگوی لباس را روی روزنامه پهن شده بکشید.

گام ۳

تشت یا لگنی که آماده کردید را تا نیمه از آب سرد پرکنید. مایع مخصوص شستشوی لباس پشمی را در آب ریخته و خوب بهم بزنید تا در آب حل شود.

گام ۴

حال به آرامی ژاکت پشمی را در تشت پهن کنید و اجازه بدهید تا در آب فرورود. با فشار دست مطمئن شوید که تمام قسمت های آن خیس شده و وارد محلول شده است. به هیچ وجه لباس را چنگ نزنید و بگذارید حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در محلول باقی بماند.

گام ۵

اکنون محلول را تخلیه کنید و تشت را از آب تمیز سرد پر کنید. دوباره آب را تخلیه کنید و اجازه بدهید آب لباس چکیده شود، چند بار این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید اثری از ماده شستشو در لباس باقی نمانده است.

گام ۶

سپس ژاکت را در حوله یا دستمال خشک بپیچید و آب لباس را بگیرید. اگر دیدید که حوله شما بیش از حد خیس شد حوله را عوض کنید و تا دیگر آبی از لباس چکه نکند.

گام ۷

اکنون لباس را روی همان کاغذی که نقشه لباس را روی آن کشیده اید پهن کنید و گوشه های لباس را منطبق بر الگو قرار دهید. تا زمانی که لباس خشک شود (که با توجه به رطوبت منزل شما ممکن است در حدود ۱۲ ساعت یا بیشتر طول بکشد) شما می بایست چین و چروک های لباس را با کشیدن رفع کنید و مطئن شوید که لباس جمع نشده است و منطبق بر الگوی روی کاغذ است. می توانید از متر کمک بگیرید و اندازه ها را چک کنید. این مرحله ضروری نیست و شستشو با آب سرد و گرفتن آب ژاکت موثر خواهد بود لکن با انجام این مرحله می توانید مطمئن شوید که بعد از بارها شستشو لباس شما کوچک نخواهد شد.

 

نکات و هشدارها

بهتر است از مایع های شستشو استفاده کنید بدلیل اینکه سریعتر در آب حل می شوند.

علت اصلی آب رفتن لباس پشمی انبساط الیاف دندانه دار پشم طبیعی در آب گرم و گیر کردن آن ها گس از خشک شدن است.

منابع

eHow.com

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

رضا مقدم تحصیلات و فعالیت حرفه ای خود رو در زمینه نساجی و تولید و توزیع پارچه در ایران از سال 81 در دانشگاه آغاز کرده و هم اکنون در واحد صنعتی تولید و بازار تهران مشغول به کار می باشد. علاوه بر حرفه اصلی به عکلاسی علاقه مند است و چند دوره آموزش عکاسی برای علاقه مندان برگزار نموده است.

۱ دیدگاه

شما هم نظر دهید