گام ۱

همانطور که می دانید هر چه از سطح زمین بالاتر می‌رویم هوا سردتر می‌شود. به عبارت دیگر دمای هوا در لایه های نزدیک به زمین به دلیل گرمای زمین بیش از لایه های بالایی است. از این رو به دلیل اختلاف چگالی هوای گرم و سرد و سبک تر بودن هوای گرم این هوا به سمت بالا حرکت می کند و در نتیجه آلودگی های هوا نیز با آن حرکت کرده و همراه با جریانات هوایی از روی شهرها دور شده و کمتر تجمع آلودگی هوایی خواهیم داشت.

گام ۲

اتفاقی که در زمستانها رخ می دهد این است که به دلایل مختلف از جمله سرمای بیشتر سطح زمین نسبت به فصل های گرم ممکن است یک لایه هوایی بالاتر از سطح زمین به دلیل تابش خورشید گرم تر از هوای سطح زمین شود و دیگر هوای مجاور سطح به دلیل اینکه سنگین تر از لایه بالایی خود است نمی تواند بالا رود. به این پدیده اینورژن یا وارونگی دما می گویند و باعث می شود که آلودگی ها همراه با لایه هوایی سرد در سطح زمین گرفتار شوند و باعث تشدید آلودگی هوا شود.

 

نکات و هشدارها

توصیه می‌شود زنان باردار، کودکان، سالمندان و افراد بیمار، به خصوص بیماران قلبی و ریوی تا جایی که امکان دارد از حضور در مکانهای باز خودداری کنند.

منابع

Iran HSE

Rating: 4.5. From 2 votes.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

سعید نجفی کارشناس ارشد مهندسی عمران است و علاوه بر فعالیت در زمینه رشته تحصیلی خود، علاقه زیادی به هر چیزی دارد که به نوعی به کامپیوتر، اینترنت و تکنولوژی مربوط می‌شود. سعید جزو اولین همکاران و نویسندگان سایت چگونه ها بوده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت او با آدرس emo.ir مراجعه کنید.

شما هم نظر دهید