تمیز، براق و بدون لک بودن ظروف همواره از گذشته مورد توجه بوده است و مثلا تا زمانی که در خانه ها از ظروف مسی استفاده می شده هر خانواده حداقل یک بار در سال ظروف مسی خود را به سفیدکارها می سپرده تا آن ها را سفید کنند. این مورد برای نگهداری ظروف گران قیمتی مانند ظروف نقره ای نیز بسیار حائز اهمیت بوده. در این چگونه در مورد تمیز و براق کردن برخی ظروف با مواد طبیعی نکاتی آوردیم.

گام ۱

اگر می خواهید ظروف برنجی کدر را براق کنید، از مخلوط نمک و سرکه بهره بگیرید. خمیر حاصل را با پارچه ای لطیف روی قسمت کدر بمالید.

گام ۲

ظروف مسی را با مالیدن لیموترش براق کنید. برای پاک کردن قسمت های بسیار کثیف نصف یک لیموترش را در نمک فرو ببرید و روی قسمت مورد نظر بمالید.

گام ۳

برای پاک کردن جرم کتری، یک فنجان سرکه را در کتری بریزید و بجوشانید. سپس کتری را بشویید.

گام ۴

با استفاده از جوش شیرین لکه قهوه و چای را از سطح فنجان ها و بشقاب های ملامین و پلاستیک پاک کنید.

گام ۵

برای از بین بردن بوی نامطبوع و تند ظروف پلاستیکی نو، ابتدا آنها را بشویید و خشک کنید. سپس یک تا دو روز در فریزر بگذارید.

گام ۶

برای براق کردن ظروف شیشه ای آنها را در محلول آب و سرکه بخیسانید و سپس بشویید.

گام ۷

اگر روی ظروف چینی، لکه قهوه یا چای مشاهده می کنید، با دستمال مرطوب آغشته به جوش شیرین آن را پاک کنید.

گام ۸

برای تمیز کردن کارد زنگ زده، یک سیب زمینی را نصف کنید و سطح بریده آن را در جوش شیرین فروکنید. سپس تیغه کارد را با آن مالش دهید تا براق شود.

گام ۹

برای پیشگیری از سیاه شدن ظروف نقره ای، زمانی که برای مدت طولانی از آنها استفاده نمی کنید باید این ظروف را در پارچه ابریشمی تیره بپیچید و یا در جعبه نگهداری از آن ها، گچ یا قرص کافور قرار دهید.

گام ۱۰

برای برطرف کردن لکه‌های سخت روی نقره، برس را در جوش شیرین بزنید و با آن نقره را بسایید. لکه به راحتی پاک خواهد شد.
برای از بین بردن لکه ها و برق انداختن نقره می توانید از آب جوش پر نمک، سرکه گرم، الکل، شیر بریده و وازلین نیز کمک بگیرید.

گام ۱۱

خمیردندان نقره را براق می‌کند. کمی از آن را روی پارچه نرمی بمالید و روی نقره ماساژ دهید. بعد نقره را با آب سرد بشویید و با یک پارچه جاذب رطوبت خشک کنید.

گام ۱۲

برای زدودن لکّه‌های نشسته بر سطح داخلی ظروف آلومینیومی، کافی است ظرف را از آب داغ پر کنید و به ازای هر لیتر آب، دو قاشق خمیر مایه به آن بیفزایید. سپس ده دقیقه، محلول درون ظرف را بجوشانید تا لک‌ها آرام آرام محو شوند. در پایان، ظرف را به شیوه معمول بشویید و خشک کنید.

منابع

حکمتانه

بیتوته

No votes yet.
Please wait...

به این مطلب چه نمره‌ای می‌دهید؟

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید