۱: لپ تاپ را تمیز نگه دارید.

چون لپ تاپ ها بیشتر با محیط و خصوصا دست ها در تماس هستند؛ خیلی زود کثیف می شوند و این امر باعث کاهش طول عمر لپ تاپ می شود. برای همین همیشه سعی کنید لپ تاپ خود را تمیز نگه دارید چرا که علاوه بر اینکه باعث افزایش طول عمر لپ تاپ می شود بلکه زیبایی لپ تاپ را هم تأمین می کند.

همواره می توانید برای تمیز کردن لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب نمناک استفاده کنید و یا اینکه از محلول های تمیز کننده موجود در بازار که مخصوص همین کار هستند استفاده کنید، این محصولات نسبت به کاربردشان قیمت ارزانی دارند.

توصیه می کنیم که حتما برای تمیز کردن مانیتور (صفحه نمایش) لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب استفاده شود.
بهتر است در هنگام تمیز کردن لپ تاپ آن را خاموش کنید.

۲: زیاد روی تاچ پد فشار نیاورید.

یکی از عوامل مهم در طول عمر لپ تاپ و به خصوص تاچ پد این است که نباید زیاد روی آن فشار آورد زیرا همان طور که مشخص است تاچ پد یکی از نیازهای مهم هر لپ تاپ است خصوصا هنگامی که ماوس همراه نداشته باشید.
لذا از فشار آوردن روی صفحه تاچ پد خودداری کنید و سعی کنید اگر از دکمه های آن استفاده می کنید آن ها را به آرامی فشار دهید.

۳: لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید.

یکی از دلایل خرابی سریع لپ تاپ ها اتصال مستقیم لپ تاپ به برق است، اگر دقت کرده باشید هنگامی که لپ تاپ را به برق وصل می کنید گاهی اوقات جرقه های کوچکی در اطراف پریز به راحتی قابل مشاهده اند، همین جرقه ها یا به قولی نوسانات برق باعث می شود که به لپ تاپ آسیب جدی وارد شود.
استفاده از پریز ها یا سه راهی ها یا محافظ های جریان برق می تواند این مشکل را تا حد زیادی بر طرف کند.

۴: باتری را در بیاورید.

اگر از آن دسته کاربرانی هستید که مدت زیادی را پشت لپ تاپ سپری می کنید و به طور کل لپ تاپتان مدت زیاد روشن است، باید باتری لپ تاپ خود را درآوردید در غیر این صورت به صورت جدی به باتری لپ تاپ شما آسیب وارد می شود.
اما در صورت خارج کردن باتری از لپ تاپ باید هر چند وقت یک بار از باتری لپ تاپ دوباره استفاده شود، در غیر این صورت امکان خراب شدن باتری افزایش میابد.

۵: کول پد (میز لپ تاپ)

اگر با لپ تاپتان زیاد کار می کنید و مدام روی آن فشار می آورید باید از وسیله ای به نام کول پد (میز لپ تاپ) استفاده کنید .

این وسیله دارای پایه هایی بالاتر از سطح زمین هستند و چندین خنک کننده (فن) همراه خود دارند که باعث خنک شدن و بهبود کارایی لپ تاپ شما می شود این دستگاه ها عمدتا از برق یو اس بی (Usb) استفاده می کنند و به شدت کم مصرفند و خیلی کم از باتری استفاده می کنند.

۶: درایو لپ تاپ

سعی کنید کمتر از رایتر لپ تاپ استفاده کنید یا اگر استفاده می کنید از سی دی ها و دی وی دی های خش دار استفاده نکنید چرا که باعث خرابی و آسیب رساندن به لنز درایو می شود.

موقعی که از دی وی دی یا سی دی رایتر استفاده می کنید حتما نوت بوک را به برق متصل کنید. چون رایترها جریان بسیار بالایی را از منبع تغذیه کشیده و اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می رساند چون در این حالت باتری با سرعت زیادی دشارژ می شود. حتی در حالتی که باتری کاملا شارژ نباشد ممکن است نوت بوک خاموش شده و دیسک نوری شما بسوزد. به همین خاطر در لپ تاپ های مدرن امروزی اگر شارژ باتری کم باشد، لپ تاپ به طور خودکار درایو نوری را خاموش می کند.

چگونه طول عمر مفید لپ تاپ و نوت بوک را بالا ببریم

۷: حمل و نقل

اگر می خواهید لپ تاپ خود را جابه جا کنید باید همواره نکاتی را رعایت کنید در غیر این صورت لپ تاپ شما آسیب های جدی و جبران ناپذیر خواهد دید. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– صفحه نمایش را به طور کامل ببندید طوری که در جای مخصوص به خودش قرار گیرد .

– چنانچه داخل درایو خود سی دی یا دی وی دی دارید؛ قبل از حمل لپ تاپ آن را خارج نمائید.

– نوت بوک را خاموش کنید یکی از قسمت های مهم و آسیب پذیر لپ تاپ، هارد دیسک آن است که باید بسیار مراقبت شود به همین دلیل در لپ تاپ های جدید قابلیت HDD Protection تعبیه شده است. به طوری که اگر وقتی لپ تاپ روشن است ضربه ای به آن بخورد، هارد را خاموش می کند تا از صدمه به آن جلوگیری کند.

– لپ تاپ خود را از مواجه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان های شدید دور نگه دارید .

– هرگونه کابل و وسایل متصل به لپ تاپ مثل کابل شبکه، سیم ماوس یا اسپیکر (بلندگو) را از لپ تاپ جدا کنید.

– بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه که ممکن است لپ تاپ شما را تحدید کند از کیف های مخصوص لپ تاپ استفاده کنید.

چگونه طول عمر مفید لپ تاپ و نوت بوک را بالا ببریم

۸: صفحه نمایش

به هیچ عنوان دست خود را به صفحه نمایش نزنید یا از برخورد هرگونه شی تیزی مثل کلید یا پیچ گوشتی به آن جلوگیری کنید چرا که به شدت آسیب پذیر است و به راحتی خراب می شود.

همان طور که گفته شد برای تمیز کردن صفحه نمایش از یک پارچه نخی نمناک استفاده کنید یا از تمیز کننده هایی که به این منظور تهیه شده استفاده کنید.

چگونه طول عمر مفید لپ تاپ و نوت بوک را بالا ببریم

۹: از یک سطح صاف و سخت استفاده کنید.

لپ تاپ کامپیوتری بسیار جمع و جور و کوچک است، که فضای خالی کمی بین قطعات با یکدیگر و با بدنه وجود دارد. بنابراین بیشتر گرمای تولید شده توسط این تجهیزات باید از زیر و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود. بنابراین اگر سطح زیر لپ تاپ صاف و سخت باشد تا فضای کافی برای تهویه هوای گرم وجود داشته باشد. بعضی افراد عادت دارند با لپ تاپ در رختخواب کار کنند ولی با قرار دادن آن بر روی تشک نرم نه تنها همین مسیر محدود برای تهویه هوای گرم مسدود می شود بلکه خاصیت عایقی رختخواب سبب می شود سطح زیرین لپ تاپ شما به شدت گرم شود؛ که این معضل می تواند صدمه جدی به لپ تاپ یا نوت بوک شما وارد کند.

۱۰: برای نگهداری لپ تاپ از کیف استفاده کنید.

استفاده از کیف لپ تاپ بخصوص برای افرادی که زیاد مسافرت می کنند، حیاتی است. این کیف ها دارای یک لایه بالشتک و یک لایه محافظ است که از نوت بوک شما در برابر ضربه، خراشیدگی، تکان های شدید و لرزش محافظت می کند. و اگر یک کیف لپ تاپ با کیفیت و ضد آب داشته باشید در صورتیکه در زیر باران گیر بیفتید مشکل نفوذ آب را نخواهید داشت. و اگر ناخواسته لپ تاپ از دست شما بیفتد احتمال صدمه دیدن یا صدمه جدی دیدن آن بسیار کمتر است. فایده دیگر استفاده از کیف نفوذ کمتر گرد و خاک به داخل آن است بنابراین خنک کاری آن بهتر انجام خواهد گرفت. بهتر است یک پارچه یا کاور مناسب در کیف لپ تاپ خود داشته باشید و وقتی که می خواهید لپ تاپ خود را خاموش کرده مدت طولانی روی میز رها کنید، بهتر است روی آن را بپوشانید تا گرد خاک داخل آن نفوذ ننماید.

۱۱: از کولر لپ تاپ استفاده کنید.

کولر لپ تاپ یک وسیله مسطح است که داخل آن فن وجود دارد و به تهویه و خنک کاری لپ تاپ کمک می کند و در زیر آن قرار می گیرد. این کولرها تغذیه الکتریکی خود را از پورت USB لپ تاپ تامین می کنند. کولر لپ تاپ یک وسیله با قیمت مناسب است که راه حل خوبی برای مشکل اضافه دمای لپ تاپ است. برتری دیگر این روش فراهم کردن یک سطح صاف و سخت است بنابراین می توانید لپ تاپ گرانقیمت خود را در رختخواب هم بدون نگرانی استفاده کنید.

۱۲: اگر از لپ تاپ خود استفاده نمی کنید، آن را خاموش کنید.

بر خلاف کامپیوتر های رومیزی لپ تاپ ها به گونه ای طراحی نشده اند تا یک کامپیوتر دائم کار باشند. کامپیوتر شخصی شما می تواند چند هفته به طور مداوم کار کند تا مثلاً فایل های ویدیویی مورد نظر شما را از اینترنت دانلود کند. ولی لپ تاپ چنین کامپیوتری نیست. بنابراین بهتر است هر گاه از آن استفاده نمی کنید، خاموشش کنید. پیشنهادی که برای جلوگیری از روشن ماندن زیاده از حد لپ تاپ می تواند مفید واقع شود استفاده از تنظیمات Power Option در کنترل پنل ویندوز است. این قابلیت برای مدیریت مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید از آن ابتدا برای خاموش کردن هارد دیسک و سپس خود لپ تاپ استفاده کنید.

۱۳: با لپ تاپ نخورید و نیاشامید.

خوردن و آشامیدن در اطراف لپ تاپ را غدقن کنید. یا آن را سر میز غذا نگذارید. تکه های غذا می تواند از میان کلید های صفحه کلید به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ کند. و یک لپ تاپ کثیف که تکه های غذا به داخل آن نفوذ کرده است محل مناسبی برای لانه کردن حشرات است. و اگر نوشیدنی شما روی لپ تاپ بریزد به احتمال زیاد صدمه جدی خواهد دید. مایعات سبب بروز اتصالی در مادربرد، هارد دیسک، پرسسور و… می شود. به این ترتیب از دست دادن اطلاعات و صدمه دائمی به قطعات مهم لپ تاپ خود را تجربه خواهید کرد؛ که در اکثر مواقع هزینه تعمیر آن از خرید یک لپ تاپ نو گرانتر تمام می شود.

منابع

پرتو آی تی

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۹ دیدگاه

 1. خیلی ممنونم بخاطر اطلاعات کامل و مفیدتون

  No votes yet.
  Please wait...
 2. MERCI

  No votes yet.
  Please wait...
 3. ما هم از شما به خاطر وقتی که صرف کردید ممنونیم. جهت پر بارتر شدن سایت دست یاری شما را به گرمی می فشاریم

  No votes yet.
  Please wait...
 4. kheyli mamnoon vase man k kheyli mofid bood

  No votes yet.
  Please wait...
 5. باتشکر عالی بود

  No votes yet.
  Please wait...
 6. مطالب عالی بود دست شما درد نکنه
  اگر از این کاور های ژله ای که روی کیبورد میزاریم باعث گرمی و خفگی لپ تاپ می شه ؟ بزاریم ؟ اگر نزاریم پر گرد و خاک میشه ؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام آقا ایوب
   ما هم از شما ممنونیم. با توجه به این که در متن چگونه گفتیم “بیشتر گرمای تولید شده توسط تجهیزات باید از زیر و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود” بنابراین پوشاندن کیبورد با کاورها اشکالی ندارد و می تواند خیلی هم مفید باشد. از سؤال خوبتون ممنونیم. 🙂

   No votes yet.
   Please wait...
 7. خوب بود ولی من خیلی روی گرمای لب تاب حساسم و می گن لب تاب های اچ پی زود داغ می کنند من چی کار کنم البته دائما از فن لب تاب باد سرد میاد ولی همیشه روی دور تنده و کلافه می کنه می فهمین که ….

  No votes yet.
  Please wait...
  • معمولا فن لپ تاپ ها با چند دور مختلف برحسب میزان کاری که دارید از اون میکشید کار میکنه و این چیزی که میگید غیر عادیه. از اول که خریدید همینطوری بوده یا تازه اینط.ری شده؟ چند وقته داره کار میکنه؟

   No votes yet.
   Please wait...

شما هم نظر دهید