۱:‌ اثر دندانپزشکی روی جنین

مسئله ای که باعث می شود یک دندانپزشک از دادن خدمات به یک مادر باردار خودداری کند و یا رغبتی نشان ندهد افکار غلطی است که مردم در زمینه انجام خدمات دندانپزشکان دارند. مثلا دندانپزشکانی هستند که به غلط از طرف مادرانی که سقط جنین داشتند و چند ماه قبل از سقط به دندانپزشک مراجعه کرده بودند مورد شکایت واقع شده اند. با این عنوان که فلان آمپول دندانپزشکی باعث افتادن بچه ام شده!!
در صورتی که چنین چیزی حقیقت ندارد و آخر هم چنین شکایتی به جائی نرسیده و غیر از دردسر برای دندانپزشک و زحمت برای بیمار ثمری نداشته است.

۲: تزریق آمپول بی حسی

آمپول هائی که در زمینه بی حسی مورد استفاده قرار می گیرد معمولا دو نوع شایع هستند. یکی لیدوکائین که حاوی مقداری آدرنالین می باشد که جهت افزایش مقدار و زمان بی حسی به لیدوکائین اضافه می شود. این آدرنالین ممکن است بعد از تزریق باعث افت فشار بیمار شود و برای بیمارانی که مشکل فشار دارند و یا ناراحتی قلبی دارند استفاده نمی شود.
متخصصین زنان و زایمان هم برای اینکه افت فشار در مادران باردار ایجاد نشود معمولا توصیه می کنند که از تزریق آمپول های حاوی آدرنالین اجتناب کنیم. چون این افت فشار ممکن است باعث از دست دادن هوشیاری موقت بیمار شود که برای فرزند خانم حامله مشکل ساز باشد.
نوع دیگر آمپول ها مثل سیتانست که آدرنالین ندارد معمولا بی ضررتر می باشد. بنابرین اگر به دندانپزشک خود اطلاع دهید حتما آمپولی برای تان تزریق خواهد کرد که ضرری نداشته باشد.

۳: رادیوگرافی از مادران باردار

بزرگترین مشکل دندانپزشکان با مادران باردار رادیوگرافی می باشد. رادیوگرافی کلا مضر می باشد و اگر ضرورتی کاملا احساس نشود باید از آن پرهیز کرد. در مادران باردار این امر با توجه به اینکه جنین در حال رشد و تکامل می باشد هر نوع اشعه رادیوگرافی برای آن مضر بوده و باید از آن پرهیز کرد.

در دندان دردهای شدید که مجبور به عصب کشی هستیم باید برای خانم های باردار تا مرحله ای پیش رفت که بدون رادیوگرافی بشود کار کرد. همانطور که در “چگونه عصب کشی دندان انجام می شود” ذکر کرده ایم برای یک عصب کشی خوب در مراحل مختلف نیازمند رادیوگرافی هستیم که بدون آن نمی شود دقیق عصب کشی کرد. در مادران باردار در حدی که درد بیمار ساکت شود و دندان پانسمان شود کافی است و بهتر است بقیه درمان را به بعد از زایمان موکول کنیم.
در این مورد مادران باید توجه داشته باشند که این پانسمان باید سالم باقی بماند و در صورت افتادن پانسمان حتما به دندانپزشک خود مراجعه کرده و مجددا دندان خود را پانسمان نمایند. هر چند که دردی نداشته باشند. چون اگر این کار را نکنند ممکن است دندان عفونت کند.

۴: تاثیر حاملگی بر دهان و دندان

در دوران حاملگی با توجه به تغییرات هورمونی که در مادر رخ می دهد تغییراتی در لثه های مادر ایجاد می شود که در مجموع باعث تورم جزئی لثه ها شده و همین امر رعایت بهداشت دهان و دندان را مشکل می کند همین لثه های متورم اگر همراه با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد معمولا خونریزی از لثه را هم همراه خواهد داشت. لذا مادران باردار توجه داشته باشند که در طول دوران حاملگی لثه ها به مراقبت بیشتری نیاز دارد تا مشکلات به حداقل برسد. بخصوص دو بار جرم گیری در طول حاملگی به رعایت این بهداشت کمک بسزائی خواهد کرد.

گاهی در صورت کمبود مراقبت، تورم لثه ها آنقدر زیاد می شود که به صورت توده گل کلم شکل پایه دار و شدیدا خونریزی دهنده در بین لثه ها ظاهر می شود که در اصطلاح به آن تومور حاملگی می گویند. این تومورها خوش خیم بوده و معمولا با رعایت بهداشت و بعد از زایمان خود به خود فروکش می کند.

در بعضی موارد اگر این تومورها بزرگ باشند مجبورند که آن ها را با جراحی خارج کنند.
باز متذکر می شویم که رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر بسزائی در کاهش تورم لثه در ایام حاملگی خواهد داشت.

۵: رسیدگی به دندان ها قبل از اقدام به حاملگی

زایمان زودرس و کاهش وزن نوزاد در اثر ابتلا به بیماری‌های لثه‌ای مادر از نظر علمی اثبات شده است.
در دوارن بارداری ترشح هورمون‌ پروژسترون در بدن افزایش می‌یابد. این هورمون به واسطه‌هایی در لثه متصل و موجب تومورهای حاملگی در لثه و افزایش حجم لثه می‌شود. درصد بسیاری از زنان باردار به التهابات لثه‌ای مبتلا می‌شوند.

جرم‌گیری لثه پیش از دوران بارداری از ایجاد این تومورها و التهاب آن‌ها جلوگیری می‌کند؛ البته در دوران بارداری هم می‌توان عمل جرم‌گیری لثه را انجام داد.
جرم‌گیری لثه و ترمیم دندان‌ها هیچ‌گونه مشکلی را برای خانم‌های باردار ایجاد نمی‌کند.

۶:‌ دندانپزشکی قبل بارداری

به مرور تعداد خانم هائی که تصمیم به بچه دار شدن می گیرند و قبل از حامله شدن به دندان های خود می رسند تا در طی بارداری مشکل دندانی نداشته باشند در حال افزایش است. که می خواهند هر کار دندانی دارند انجام دهند تا در طی بارداری مشکلی نداشته باشند.

چقدر خوب است که همه چنین رفتار کنند. احتمالا تنها توصیه دندانپزشک پس از معاینه و انجام درمان های مورد نیاز این خواهد بود که حداقل دوبار برای چک کردن لثه ها در طی حاملگی مراجعه کنند تا در صورت نیاز جرم گیری هم برایشان انجام شود.

نکات و هشدارها

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک برای مادران باردار بین هفته ۱۴ تا ۲۰ حاملگی است.

منابع

دندانپزشکی به زبان ساده

دانشگاه جندی شاپور

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید