گام ۱

از آنجا که معمولا چکمه با جوراب های پشمی و ضخیم پوشیده می شود، بهتر است آن را کمی بزرگ تر از اندازه واقعی پاهایتان بخرید تا انگشتان یا پنجه پاها در چکمه احساس ناراحتی نکنند.

گام ۲

چکمه های رسمی و مخصوص میهمانی با جوراب یا جوراب شلواری های نازک پوشیده می شوند، بنابراین نیازی نیست این نوع چکمه ها را بزرگ تر از اندازه پاها بخرید.

گام ۳

اگر ساق پاهایتان چاق است، باید دور خریدن چکمه های بلند و تا زیر زانو را برای پوشیدن روی شلوار، خط بکشید زیرا با آن ها چاقی پاهای شما بیش از اندازه نمایان می شود.

گام ۴

اگر ساق پاهایتان چاق است و می خواهید برای یک میهمانی زمستانی کفشی با دامن کوتاه بپوشید، باید برعکس مورد قبل، چکمه ای پاشنه دار که تا زیر زانوانتان را می پوشاند، تهیه کنید. جنس چرم یا جیر این چکمه ها کمتر از جوراب باعث نمایان شدن چاقی پاها می شود.

گام ۵

چکمه هایی با جنس چرم یا ورنی به دلیل ضدآب بودن، گزینه های مناسبی برای پوشاندن پا و درامان نگه داشتن آن از شر سرما و برف و باران زمستان هستند.

گام ۶

پوشیدن چکمه هایی با جنس جیر یا چرم های پوست ماری برای میهمانی شب، ظاهر شیک و منحصر به فردی برایتان دست و پا می کند.

گام ۷

استفاده از رنگ های تیره و گرم برای چکمه های زمستانی مناسب تر از رنگ های روشن و شاد است.

گام ۸

بهتر است چکمه ای که می خواهید برای پوشیدن در محل کار یا دانشگاه بخرید، بیشتر از ۲ سانتی متر پاشنه نداشته باشد تا فشار زیادی در اثر پوشیدن آن به کمرتان وارد نشود.

گام ۹

پوشیدن چکمه های کوتاه برای رفتن به خرید، محل کار یا دانشگاه مناسب تر است و چکمه های بلند، بیشتر به درد رفتن به میهمانی می خورند.

گام ۱۰

به دلیل اینکه چکمه در روزهای برفی و بارانی، هنگامی که زمین لغزنده است، پوشیده می شود، باید چکمه ای انتخاب کنید که حتما کف آن عاج داشته باشد. چکمه هایی که کفی صاف دارند، اصلا به درد روزهای برفی و بارانی نمی خورند.

گام ۱۱

با جور کردن رنگ چکمه با کیف، دستکش چرم یا شال گردن، خیلی شیک و برازنده خواهید شد.

گام ۱۲

جنس داخلی چکمه می تواند از کرک، پشم یا حتی نخ باشد. البته کسانی که حساسیت های پوستی یا اگزما دارند، بهتر است چکمه هایی که داخل آن ها با پارچه نخی پوشانده شده است بخرند تا ناراحتی پوستی شان تشدید نشود.

گام ۱۳

اگر بیش از حد سرمایی هستید، پوشیدن چکمه هایی که ساق آن ها از جنس کاموا است، به شما پیشنهاد می کنیم.

گام ۱۴

برای پیشگیری از آسیب دیدن پوست ساق پاها در اثر پوشیدن چکمه های بلند، باید حتما جورابی بلندتر از چکمه بپوشید.

گام ۱۵

برای اینکه پاهایتان داخل چکمه بیش از اندازه عرق نکند و محیط مناسب برای رشد قارچ های پوستی بین انگشتان پاها ایجاد نشود، بهتر است با چکمه جوراب های نخی بپوشید.

گام ۱۶

اگر سرمایی هستید و نمی توانید به پوشیدن یک جوراب نخی با چکمه بسنده کنید، حداقل یک جوراب نخی و سپس یک جوراب پشمی روی آن پا کنید تا احتمال عرق کردن پا و رشد قارچ در فضای داخل چکمه کمتر شود.

گام ۱۷

اگر داخل چکمه خیس شد، حتما آن را برای خشک شدن در معرض هوای آزاد قرار دهید، با این کار امکان رشد قارچ های پوستی و عوامل عفونی داخل چکمه از بین خواهد رفت.

گام ۱۸

حداقل ماهی یک بار داخل چکمه ها را با آب ولرم و مواد شوینده ملایم بشویید.

گام ۱۹

برای پیشگیری از ترک خوردن چکمه های چرمی یا ورنی، آن ها را یک روز در میان با واکس های روغنی تمیز و نرم کنید.

گام ۲۰

اگر نمی خواهید ساق بلند چکمه ها در جاکفشی خم شوند و ترک بخورند، زیپ چکمه ها را بکشید و داخل آن ها را با مقوا یا نایلون پر کنید.

گام ۲۱

تا می توانید چکمه های سبک تر را برای بچه های زیر ۱۲ سال بخرید تا آن ها به بهانه سنگین بودن چکمه، از پوشیدن آن سرباز نزنند. چکمه های عروسکی سبک برای بچه ها بهتر از چکمه های چرمی بلند و سنگین هستند.

گام ۲۲

چکمه های زیپ دار برای بچه ها بهتر از چکمه های بندی هستند.

شما چجوری یه چکمه ی خوب پیدا می کنین؟

 

منابع

مرجع اطلاع رسانی صنعت توریسم ایران

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

شما هم نظر دهید