گام ۱

چیزهایی که نیاز دارید

آکواریوم
هیتر
فیلتر تصفیه

گام ۲

آکواریومی انتخاب کنید که حداقل گنجایش ۱۰ گالون آب را داشته باشد. آکواریوم های بلند از آکواریوم های کشیده بهترند؛ چون اجازه جنب و جوش و قدرت مانور بیشتری به ماهی خواهند داد. فرشته ماهی در طول مدت اسارت تا حدود ۱۵ سانت رشد می کند و دوست دارد به اطراف شنا کند مخصوصا که توانایی حرکتی انفجار مانند را پس از توقفی طولانی دارند. مهم است که در آکواریوم اتاقکی در اختیار این ماهی برای مانور و حرکت قرار گیرد. در آکواریوم های بزرگ اتاقی برای این منظور در نظر گرفته شده که باعث احساس خوبی در ماهی ها می شود.

چگونه از فرشته ماهی در خانه نگهداری کنیم

گام ۳

آکواریوم را تا حدی از آب پر کنید که ۱۰ سانتی متر بالای آکواریوم خالی بماند.

گام ۴

به کمک راهنمایی فروشنده بهترین شرایط آب از نظر سختی و سبکی را فراهم کنید. زیرا آب هر منطقه با منطقه دیگر تفاوت دارد و فروشنده ماهی می تواند بهترین راهنما باشد.

گام ۵

دمای آب آکواریوم همیشه باید به کمک هیتری که به همین منظور خریداری کرده اید بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد باشد. هرگز هیتر را از آکواریوم دور نکنید.
دماسنج آکواریوم را در چند روز اول به طور منظم چک کنید تا مطمئن شوید نوسانات شدید در دمای آب رخ نمی دهد. مثلا اگر دمای آکواریوم روی ۲۶ درجه سانتی گراد تنظیم شده مطمئن شوید که این دما کاملا حفظ می شود و در طول شب و روز فقط یکی دو درجه بالا یا پایین می رود.

گام ۶

برای راه اندازی آکواریوم به یک سیستم فیلتر نیاز دارید. این سیستم می تواند؛ فیلتر شن، جعبه فیلتر، فیلتر خارجی یا ترکیبی باشد. برای هر آکواریوم با توجه به اندازه آن فیلتر مخصوص و مناسب خودش فروخته می شود. ماهی بزرگی مانند فرشته ماهی نیاز به آب تصفیه شده و اکسیژن کافی دارد. اگر شما نمی توانید فیلتر مناسب برای این ماهی فراهم کنید فرشته ماهی انتخاب خوبی برای نگهداری توسط شما نخواهد بود.

گام ۷

PH آب آکواریوم را مخصوصا زمانی که سختی آب محل زندگی شما تغییر می کند، کنترل کنید. هر چند که فرشته ماهی آب سبک را ترجیح می دهد و باید از آب سنگین برای آن اجتناب کرد اما فرشته ماهی طیفی از آن را تحمل خواهد کرد. از کیت های نوار ترنسل برای تنظیم PH، با توجه به راهنمای روی بسته آن استفاده کنید تا هرگونه تغییر شیمیایی در آب آکواریوم را تحت کنترل درآورید. از فروشنده و یا شرکت آب منطقه محل زندگی تان در مورد میزان سختی آب سؤال کنید.

گام ۸

از شن و ماسه و دیگر زیورآلات آکواریومی در آکواریوم تان استفاده کنید تا مکان هایی برای فرشته ماهی تان فراهم کرده باشید. برای اینکه بدانید چه مقدار از آن ها استفاده کنید به قدری از آن ها در آب بریزید که سطح آب آکواریوم ۳ تا ۵ سانت بالا بیاید.
می توانید با استفاده از گیاهان زنده یا پلاستیکی یک چشم انداز طبیعی و دل انگیز برای فرشته ماهی تهیه کنید.

گام ۹

۴۸ ساعت آکواریوم را به حال خود رها کنید تا موادی که ته آن ریخته اید ته نشین شوند. درجه حرارت و PH آب را اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید این موارد پایدارند.

آشنا کردن فرشته ماهی با آکواریوم

گام ۱۰

پس از این که شما آکواریوم فرشته ماهی را آماده کردید و از تمام شرایط آن مطمئن شدید وقت آن رسیده تا ماهی خود را خریداری کنید.در مورد PH مناسب ماهی از فروشنده (در صورتی اطلاعات دارد) یا شخصی مطلع سؤال کنید تا مطمئن شوید شرایط آکواریوم شما برای فرشته ماهی مناسب است.

چگونه از فرشته ماهی در خانه نگهداری کنیم

گام ۱۱

هنگام خرید تنها یک جفت همسر که تا حد ممکن هم اندازه باشند انتخاب کنید، توجه کنید ماهی ها حالتی آماده باش داشته باشند، راست قامت بوده و باله ها و دم عاری از زخم و جراحت باشند.
در سریع ترین زمان ممکن ماهی ها را به خانه و آکواریومی که تهیه کرده اید برسانید و در راه از تغییر شدید شرایط آب و هوایی محافظت کنید. اگر هوای بیرون خیلی گرم یا سرد است کیسه حاوی ماهی ها را در کیسه عایقی قرار دهید.

گام ۱۲

قبل از اینکه ماهی ها را از کیسه خارج کنید.اجازه دهید کیسه با ماهی ها حداقل ۲۰ دقیقه در آب آکواریوم شناور بماند. این به ماهی ها اجازه می دهد تا خودشان را با هرگونه تغییر دما بین آب آکواریوم مغازه و محل جدیدشان منطبق کنند.

چگونه از فرشته ماهی در خانه نگهداری کنیم

گام ۱۳

ماهی ها را آزاد کنید و آن ها را به دقت زیر نظر بگیرید. بعد از یک ساعت آن ها باید کنجکاوی خود را در مورد محیط اطراف نشان دهند و شروع به اکتشاف کنند.

گام ۱۴

از غذا دادن به فرشته ماهی در شب اول اجتناب کنید.و فقط مراقب شرایط عمومی آن ها باشید.

چگونه از فرشته ماهی در خانه نگهداری کنیم

گام ۱۵

روال تغذیه ماهی ها را با وعده های حاوی غذای خشک مخصوص ماهی، همراه با تغذیه گاه به گاه از کرم ها و میگوی آب شور تنظیم کنید. برای این که فرشته ماهی شما تحت شرایط خوبی نگهداری شود، نگه داشتن ماهی زنده یا منجمد در منزل به شما کمک خواهد کرد.
شما هرگز نباید به آنجل در حدی ماهی بدهید که خوردن آن بیش از ۵ دقیقه به طول انجامد.

گام ۱۶

روال تغذیه ماهی ها را با وعده های حاوی غذای خشک مخصوص ماهی، همراه با تغذیه گاه به گاه از کرم ها و میگوی آب شور تنظیم کنید. برای این که فرشته ماهی شما تحت شرایط خوبی نگهداری شود، نگه داشتن ماهی زنده یا منجمد در منزل به شما کمک خواهد کرد.
شما هرگز نباید به فرشته ماهی در حدی ماهی بدهید که خوردن آن بیش از ۵ دقیقه به طول انجامد.

چگونه از فرشته ماهی در خانه نگهداری کنیم

گام ۱۷

به طور مکرر در هر هفته ۱۰ تا ۱۵ درصد از آب آکواریوم را جایگزین کنید. آبی که به جای آب آکواریوم جایگزین می کنید باید از نظر مواد شیمیایی و دما کاملا مانند آب آکواریوم باشد.
زمانی که مواد شیمیایی سنگین و بقایای غذا و مدفوع ماهی کف آکواریوم انباشته شوند باید به کمک سیفون پایین آکواریوم آب را خارج کنید.

گام ۱۸

اغلب مواقع فرشته ماهی خود را برای یافتن نشانه هایی از مشکل تحت نظر بگیرید. اگر شما مسائل و مشکلات فرشته ماهی خود را در اوایل بروز آن ها پیدا و رفع کنید نگهداری از فرشته ماهی بسیار آسان خواهد بود. لکه های سفید بر روی باله، باله های قفل شده، شنای سرگردان و بی قاعده و سست و بی حال، همه نشانه هایی از بیماری یا ناراحتی هستند.

چگونه از فرشته ماهی در خانه نگهداری کنیم

گام ۱۹

هر ماهی جدیدی را با دقت به آکواریوم اضافه کنید و مطمئن شوید که ماهی سالمی را با ملایمت به آکواریوم تان که شرایط نگهداری آن همان شرایط آکواریوم شماست معرفی می کنید.

نکات و هشدارها

نام علمی فرشته ماهی Pterophyllum scalare است و این ماهی بومی آمریکای جنوبی است.

تا زمانی که اطمینان حاصل نکردید که آب آکواریوم برای فرشته ماهی بی خطر است و دمای آب در محدوده مطلوب قرار نگرفته است؛ ماهی را در آکواریوم قرار ندهید.

قبل از قرار دادن هر شئ جدیدی در آکواریوم کاملا با دقت فکر کنید. شما باید تعادل ظریفی را در آکواریوم برقرار کنید. هر چیز جدیدی می تواند مشکلات بالقوه ای همراه داشته باشد.

اگر صدف و سنگ یا هر چیز دیگری از کنار دریا جمع آوری کردید و قصد دارید در آکواریوم بریزید؛ قبلا آن ها را در آب بجوشانید.

فرشته ماهی به سرعت رشد می کند. خرید تعداد زیادی ماهی برای یک آکواریوم خانگی در نهایت سبب بیمار شدن این ماهی ها خواهد شد؛ چون اندازه شان نسبت به محیط زیستشان بزرگ خواهد بود.

هرگز از حلال ها برای تمیز کردن اطراف آکواریوم استفاده نکنید.

هرگز روی شیشه آکواریوم ضربه نزنید و هنگامی که اتاق تاریک است چراغ ها را به طور ناگهانی روشن نکنید؛ با این کار خواهید دید فرشته ماهی که مبهوت و متحیر است در حال تلاش برای فرار است و با این عجله به خود آسیب می زند.

آیا تجربه داشتن آکواریوم در منزل را دارید؟ شرایط نگهداری از فرشته ماهی را چطور می توان در خانه فراهم کرد؟

منابع

ehow

به اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

  1. من چند سالی هست که آکواریم دارم و تقریبا همه گونه های ماهی های گیاه خوار ((آرام)) را داشته ام در مورد آنجل باید عرض کنم که موجود بسیار ظریف و دوست داشتنی هست و نیاز به مراقبت زیادی دارد همواره باید دمای آب و میزان اکسیژن را چک کنید از قرار دادن آنجل با ماهی های پر جنب و جوش مثل شارک ، پنکوسی و تایگر جدا خوداری کنید چون طبع این ماهی بسیار آرام است و محیط پر استرس را نمی پسندد بهترین همراه این ماهی دیسکس است ضمنا مراقب باشید هنگام غذا دادن به ماهی مقدار کنترل شده ای را بدهید چون غذای اضافه آب را کثیف می کند و همان باعث بیماری آنجل می شود برای افراد مبتدی توصیه می کنم تا هنگامی که تجربه کافی بدست نیاورده اند از خرید این ماهی صرف نظر کنند چون شرایط نگهداری خاصی دارد

  2. سلام دوست عزیز
    بسیار خوشحال می شویم که تجربیات خوبتان را در قالب چگونه برای انتشار در این سایت و استفاده همه دوستان ارائه نمایید.
    با سپاس

شما هم نظر دهید